תא"ל גיא חזות, שהיה מפקד חטיבת כפיר בזמן פרשת אלאור אזריה, התייחס אתמול (ג') לפרשה במהלך הרצאה בקיבוץ נגבה ואמר שלאזריה "אין סיכוי בערעור". לטענתו מפני שהחייל שהואשם בהריגה ונידון ל-19 חודשי מאסר אמר: "אין מצב שמחבל שירה בחבר שלי יצא חי מזירת אירוע". עוד אמר חזות על הפרשה:  "חששנו שהאירוע של אזריה יגרום להתפרצות נוספת ויהיו ישראלים שישלמו בדם".

מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00

בהתייחסות לניסיון לקביעת פגישה מול צ'רלי אזריה, אביו של אלאור, שהוקלטה על ידי משפחת אזריה ותוכנה הופץ, אמר: "תום נאמן (המ"פ של אלאור בתקרית) הלך לפגוש את המשפחה ועשו לו לינץ' מילולי, ביישו אותו, ביזו אותו וגם הקליטו אותו. הבנו שכל מה שאנחנו עושים לא עוזר ולכן בהמשך החלטתי ליצור קשר פעם נוספת באישור מפקדי. לצערי הרב האבא צ'רלי לא רצה לעזור לבן שלו הוא רצה רק לבזות אותי ואת המערכת. ניסינו לעזור למשפחה אבל בעיניי זו טרגדיה. מבחינתי יש כל כך הרבה אנשים שעשו סיבוב על המשפחה ועל אלאור אזריה. זה מה שעצוב בסיפור הזה".

"היה לי קשה שלא הייתי בקשר עם המשפחה ולכן הלכתי לפגוש אותם. נפגשתי גם עם אלאור אבל הוא אמר לי 'אני לא מעוניין לדבר איתך'. כששאלתי חברים והתייעצתי עם מפקדיי אמרו לי 'תחתוך מגע'".

אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
חזות: "היחס לילדים כחיילים מעצבן אותי". צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

חזות שיתמנה היום למפקד אוגדה 80 האחראית על בטחון גבולות הדרום, התייחס במהלך ההרצאה להתנהלות ראש הממשלה לאחר חשיפת הפרשה: "שר הביטחון היה כל כך נחרץ והיה חשוב לו, ולרמטכ"ל, ולראש הממשלה שאחר כך שינה את דעתו ואני לא אכנס לזה, לגנות את האירוע- כדי שלא יפרצו לנו אירועים נוספים".

חזות גם דיבר על התנגשות בין דברי פוליטיקאים ורבנים להוראות המטכ"ל: "מה עושה נער דתי שקם בבוקר, שומע את הרמטכ"ל אומר על מחבלת שמחזיקה מספרים שלא יורים (בה) ובצהרים שומע את הרב הראשי לישראל אומר אל תקשיבו לרמטכ"ל- תירו בה? בסיטואציה כזאת הוא בבעיה. היום, אני אגיד לחיילים שלי משהו והם ישלפו את הסמארטפון ויגידו לי 'אתה מדבר שטויות תראה מה בנט אומר, תראה מה גלאון אומרת'. אלה סיטואציות בעייתיות".

כמו כן, התבטא על היחס לחיילים בחברה הישראלית: "היחס לחיילים כילדים מעצבן אותי. זה שהדם של החיילים שלנו קדוש וסמוק יותר מאזרחים, זה קיים רק בחברה הישראלית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום הדברים: "מדובר במפגש פרטי אליו הגיע הקצין ביוזמתו ובלבוש אזרחי. הדברים אינם מייצגים את עמדת צה"ל והיה ראוי שלא יאמרו".

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20