לרגל גיוסם של מלש"בים לחטיבות החי"ר גולני וגבעתי, הגיע היום שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אל לשכת הגיוס בתל השומר. במהלך ביקורו שוחח השר עם המתגייסים הטריים, קיבל תמונה מיום הגיוס שלו לצה"ל והשיב לשאלות העיתונאים.

הפטריוטים מדברים על  שר הביטחון 

לדברי ליברמן יחסו לאזריה נותר כשהיה בתחילת הפרשה. "אסור לדרג המדיני, בטח לשר בישראל, לקבוע את גורלו של החייל, בטח אם אתה שר הביטחון, לפני שההליך המשפטי יסתיים. בכל מדינה חופשית, בכל חברה חופשית ודמוקרטית, אדם זכאי כל עוד הוא לא הורשע".

"לקבוע מראש שחייל סרח, שהוא פגע בנורמות מוסריות של צה"ל, לפני שהבירור התחיל, לדעתי זאת היתה שגיאה חמורה ואני חושב ככה גם היום", הוסיף השר. נזכיר כי בטרם מינויו לשר ביטחון הגיע ליברמן לדיון הארכת מעצר של אזריה על מנת "לאזן את ההתערבות הבוטה" ותקף את  השר לשעבר יעלון שהקריא את דוח התחקיר המבצעי מעל בימת הכנסת.

בעניינו של כתב האישום שהוגש נגד תא"ל אופק בוכריס סיפר כי שוחח עם הרמטכ"ל בנושא. "אני לא חושב שבשלב זה לפני תחילת המשפט יש צורך ששר הביטחון יביע את דעתו. אני דוגל כמו במקרה הקודם, צריך לתת לרשויות המוסמכות לעשות את המלאכה כפי שמצופה מהן ללא משוא פנים בצורה הכי מקצועית. כולנו מבינים שפה מדובר בגורלות של אנשים".

על ההחלטה למנות את הרב אייל קרים לתפקיד הרבצ"ר למרות הסערה התקשורתית אמר ליברמן "אני סומך על שיקול הדעת של הרמטכ"ל ומבחינתי יש להחלטה גיבוי מלא". גם בעניין גלי צה"ל הביע השר אמון מלא ברמטכ"ל גדי אייזנקוט ומפקד התחנה ירון דקל מבלי להסגיר האם הוא תומך בסגירת התחנה.

בהתייחסו אל שידור התוכנית על המשורר הלאומן הפלשתיני, מחמוד דרוויש, הפנה השר אל המטרות לשמן הוקמה תחנת גלי צה"ל עוד בימי בן גוריון. לדברי השר "לדבר על מישהו שכל יצירה שלו היא קריאה לעם היהודי להסתלק מארץ ישראל, מי שכתב שבשרו של הכובש יהיה למאכל, להפוך את זה מן מסר לעם ישראל, לנוער היהודי? מישהו פה קצת התבלבל".

"פרקים היסטוריים שלומדים על האויב ללמוד גם על מחמוד דרוויש. להפוך אותו למשהו מכונן בתודעה הישראלית ובנרטיב הישראלי זה משהו מעוות", הוסיף.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקורו בבסיס תל השומר אוחז בתמונה מיום גיוסו. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90 שר הבטחון אביגדור ליברמן בסיס תל השומר תמונה
שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקורו בתל השומר מחזיק תמונה מיום גיוסו. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

באולפן הפטריוטים אמר בני רבינוביץ': "אני בינתיים לא רואה מליברמן משר הבטחון איזשהי עמדה עקבית. חוץ מהפרשה של אלאור אזריה, בכל יתר הדברים אתה לא רואה ממנו שום דבר ברור". והוסיף "יש דבר אחד שהוא די עקבי, באנטי חרדיות שלו. זה בא לידי ביטוי בנושא של חוק הליבה".

שמעון ריקלין אמר: "ליברמן שינה את דעתו. ברגע שנהיה שר ביטחון, הוא מדבר בצורה אחרת". בעניין פרשת אזריה אמר ריקלין "בעיני כל המשפט הזה הוא חרפה, הוא לא נורמלי. כל המלחמה הזאת להגיד על קציני צה"ל שהם שקרנים- זה קשה לי. אני במקרה גם קצין בצה"ל. מצד שני, יש פה חייל שאתה רואה מערכת שלמה שרוצה להרשיע אותו".

בעניין הסתירות בעדותו של אזריה ציין ארי שמאי כי "אותן סתירות בדיוק היו בדברי העדים". לטענתו, "הכל קרקס פה. היה צריך להיות או צל"ש או כתב אישום ברצח. כתב אישום בהריגה זה פרי הדמיון המעוות של פשרה". ארי סיכם כי "מבחינה משפטית זה או רצח או כלום. צריך לחנון את אלאור אזריה".

ענבל גבריאלי אמרה כי היא "מתנגדת לשימוש במושג "לחון אותו" – הוא לא הורשע". לדבריה, "כל הנושא הזה מקומו לא במשפט פלילי, מקומו היה צריך להיות במסגרת המבצעית של צה"ל". היא הוסיפה כי על פי העדויות "כמעט אצל כל עד עולים אותם הספקות שהנאשם צריך בשביל זיכוי".

אראל סג"ל העיר כי "כולם דברוו היום על הסתירות בעדותו של אלאור אזריה. לעומת זאת כשהיה דיווחים בזמן העדות של המ"פ, רק קלמן ליבסקינד ומשה איפרגן כתבו על זה. אז אני מציע לכולם להיות יותר הוגנים".

הפטריוטים

הפטריוטים