מעל 200 הצתות פרצו בשלושת הימים האחרונים ברחבי הארץ. מזג האוויר היקשה על כוחות הכיבוי לכבות את הדלקות, שחלקן אף פרצו מחדש. ככל שחולף הזמן, כך גוברות ההערכות כי מדובר בהצתות מכוונות.

מצלמות האבטחה הסמוכות ליישוב דולב קלטו אמש מכוונת מתוך ואדי מכיוון כפר עין קיניא הסמוך.

הצתה סמוך לדולב

בתוך כך, אתר 'סרוגים' חשף היום כי תלמידי ישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה תפסו על חם צעיר ערבי המנסה להצית מוקד נוסף.

תלמידי הישיבה שבשכונת נווה שאנן התנדבו בפינוי תלמידים ובסיוע לפינוי תושבים משכונת רוממה. תלמידים אחרים התנדבו לתצפת על חורשה הסמוכה לישיבה, ותפסו נער ערבי המכין מוקד הצתה מקרטונים.

מוקד ההצתה שנתפס. צילום: סרוגים
מוקד ההצתה שנתפס. צילום: סרוגים

"במסגרת המאמץ העירוני להלחם בשריפה שלחה הישיבה תלמידים לתצפיות על התפשטות האש לכיוון נוה שאנן. שני תלמידים ראו את המצית מכין את השריפה, הם צעקו עליו והוא נמלט. הם התקשרו למשטרה, וכעת מתנהל אחריו מרדף", סיפר מנהל הישיבה ישי בוצחק.

הערכות במערכת הפוליטית: השריפות – על רקע לאומני

"לפחות מחצית מהשריפות הן עקב הצתות", אמר היום (ה') השר לביטחון פנים . במשטרה בודקים את כל כיווני החקירה.

גם שרת המשפטים סבורה שמדובר בהצתה והעלתה לעמוד הפייסבוק שלה תזכורת לסעיף 448 לחוק העונשין. על פי חוק זה, עונשו של מצית בזדון הוא 15 שנים, אלא אם עשה זאת במטרה לפגוע בציבור או בנכסי המדינה ואז עונשו 20 שנה.

 

https://www.facebook.com/ayelet.benshaul.shaked/photos/a.237706393014461.50101.237683826350051/1109388252512933/?type=3&theater

שר החינוך נפתלי בנט רמז אתמול גם כן כי מדובר בהצתה על רקע לאומני. "רק מי שהארץ לא שייכת לו מסוגל לשרוף אותה", כתב השר בטוויטר.

ח"כ ד"ר (הליכוד) הזכירה כי חוק הטרור מטפל בתופעות כאלה בדיוק. "תזכורת ראשונה – החוק למאבק בטרור גוזר עונש מוגבר בגין הצתות על רקע לאומני. תזכורת שנייה – החוק הזה הוא כבר בתוקף", ציינה ברקו.

כזכור חוק המאבק בטרור מעניש את העובר עבירת רכוש הקשורה לטרור ב-10 שנות מאסר, לחלופין העובר על החוק צפוי לקנס של פי 20 מהקנס שנקבע עד כה בחוק.

בהערכת מצב שקיימו אמש מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, השר ארדן וגורמים בכירים נוספים, עלו הערכות לפיהן כמה ממוקדי השריפות פרצו בעקבות הצתות.  בעקבות כך, הנוכחות המשטרתית בשטחים הפתוחים מתוגברת ע"י כוחות מג"ב.

טלמון אמש. צילום: אהוד אמיתון TPS
טלמון אמש. צילום: אהוד אמיתון TPS

יחד עם זאת, גורמי ביטחון מצננים את הקביעה ואומרים כי "הצתות על רקע לאומני בגדה המערבית הן מחזה שכיח, עמם מתמודדים גופי הביטחון לאורך כל השנה, אך מוקדם לקבוע אם מדובר בהצתות על רקע לאומני בגל השריפות הנוכחי".

טרור ההצתות איננו המצאה מקומית. בשנות ה-90 הכריז ארגון "מאסדת אל-מוג'אהדין" (גוב האריות של לוחמי הקודש) מלחמה על אמריקה, באמצעות הצתת אש ביערות נבאדה. עפ"י NRG, ארגון הטרור הפיץ סרטון תעמולה שמציג את ההצתות ככלי אפקטיבי לפגיעה בעורף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא