16:19 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שקד נגד ברק: "פגיעה קשה בדמוקרטיה"

שקד נגד ברק: "פגיעה קשה בדמוקרטיה"

בראיון לגל"צ מתחה שרת המשפטים ביקורת על נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק, החמיאה לתושבי עמונה והתייחסה לגבולות חופש הביטוי

"זה כמובן אקט של פגיעה קשה מאוד בדמוקרטיה הישראלית", כך אמרה  היום (ד') שרת המשפטים איילת שקד בראיון לגל"צ בתגובה לדברי נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, אהרון ברק. כזכור, ברק התנגד לשינוי שיטת בחירת השופטים ואיים בשביתה של שופטי העליון.

"פגיעה בדמוקרטיה". שקד וברק. צילום: פלאש 90
"פגיעה בדמוקרטיה". שקד וברק. צילום: פלאש 90

"המחוקק יכול לחוקק. בסך הכל המצב החוקתי שאהרון ברק התייחס אליו זה מצב שהיה עד 2008. מצב שהוא כנשיא מינה בו הרבה מאוד שופטים כשהיה רוב רגיל בוועדה", ציינה שקד.

"להגיד שבית המשפט העליון עושה שביתה איטלקית אם המחוקק רוצה לחוקק חוק זו פגיעה קשה בדמוקרטיה. אני רוצה להאמין שהוא לא התכוון לזה", הוסיפה השרה.

מתוך 'הפטריוטים' (ג')

"הסדרת ההתיישבות – בזכות תושבי עמונה"

"כל המהלך ההיסטורי של העברת חוק ההסדרה, ועוד שורה של צעדים מנהליים אחרים שאנחנו עושים שמטרתם להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, זה הכל בזכות תושבי עמונה שנתנו לנו רוח גבית והרבה כח להיאבק ולהביא את ההישגים האלה. בעניין הפתרון עצמו לתושבי עמונה, אנחנו כרגע עובדים על פתרון עמונה צפון. עוד לא הכל סגור אני מקווה שאנחנו נצליח", אמרה שרת המשפטים.

השרה הביעה הערכה רבה לתושבי עמונה. "כל אחד עושה את התפקיד שלו. הם עושים את התפקיד שלהם והם עושים עבודה מדהימה כבר חודשים רבים".

הסדרת התתישבות היא בזכותם. תושבי עמונה. צילום: פלאש 90
הסדרת התתישבות היא בזכותם. תושבי עמונה. צילום: פלאש 90

"הם כל הזמן חזרו ואמרו  שזה לא עמונה ,אלא זה עמונות. הם כל הזמן חזרו ואמרו שהם לא נאבקים את המאבק שלהם אלא את המאבק של יהודה ושומרון. ובזכות המאבק שלהם הסדרנו את ההתיישבות ביהודה ושומרון זה הישג חסר תקדים. אפילו אנחנו לפני כמה חודשים לא חשבנו שנצליח להגיע לאן שהגענו וכמעט הכל בזכותם", החמיאה שקד.

"בעניין סעיף 7- השר כחלון ומפלגתו כרגע לא מוכנים להצביע לסעיף הזה וגם לא בני בגין. צריכים לשאול את תושבי עמונה אם יש להפיל את הממשלה על סעיף 7. זאת שאלה שצריך לשאול אותה ולדון בה".

"ההישג הגדול מבחינתם יהיה הסדרת ההתיישבות וזה משהו ששמעתי גם את אביחי בוארון אומר. רוב האנשים לא האמינו שאפשר יהיה להעביר את חוק ההסדרה. ועצם זה שאנחנו מעבירים אותו, אני חושבת שתושבי עמונה יכולים להיות גאים במהלך שהובילו",אמרה שקד בראיון.

על העובדה שלמרות המהלכים המשפטיים והפוליטיים, עמונה צפויה להתפנות כפי שקבע בג"ץ אמרה השרה: "אנחנו ירשנו את הפסק דין החלוט הזה ממשלות קודמות שנתנו תשובות מטומטמות. התשובות שהמדינה נתנה בעבר על עמונה 'זה נכון יש צווי הריסה אנחנו נפנה', אז בא בית המשפט ואמר 'אמרתם שתפנו? אז תפנו'. היום אנחנו בממשלה הזו לא נותנים תשובות כאלה יותר לבג"ץ, אלא לכל נקודה ונקודה מוצאים פתרון. לפעמים אנחנו לא מצליחים, לפעמים גם לא מצליחים בבג"ץ אבל לפחות אנחנו נאבקים על כל נקודה ונקודה".

עוד אמרה שקד כי "בנוסף לחוק ההסדרה יש שורה של החלטות מנהליות שפותרות הרבה מאוד בעיות, אם לא את רוב הבעיות, ביהודה ושומרון".

מאמינה בחופש הביטוי

"אני מאמינה בחופש ביטוי כמעט מוחלט. אני לא אוהבת לסתום פיות לאף אחד", אמרה שקד על הפסל המוזהב בדמות ראש הממשלה שהוצב אמש (ג') בכיכר רבין .

הפסל. צילום: פלאש 90
הפסל. צילום: פלאש 90

"מקומם אותי מאוד שסותמים פיות לימין, וגם לא צריך לסתום פיות לשמאל. אני חושבת שאדם שהפיל את הפסל זה במסגרת חופש הביטוי, כמו שאדם שזועק זעקות אחרות במסגרת פעולות מחאה של הימין זה במסגרת חופש הביטוי".

כשנשאלה האם במסגרת חופש הביטוי יבוטלו כתבי האישום נגד הרוקדים בחתונת "זכרני נא" השיבה שקד: "כיוון שאני שרת משפטים וזה בהליך משפטי אז אני לא רוצה להתייחס. אבל אני חושבת שחופש ביטוי במדינה דמוקרטית צריך להיות כמעט מקסימלי. אלא אם כן זה קריאה לרצח או לאלימות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יהורם גאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יהורם גאון: "המתקפה על הדתיים מזכירה את דר שטרימר האנטישמי"

חתן פרס ישראל לזמר העברי, יהורם גאון המתגורר ברמה"ש, תוקף את המאבק המתקיים בעיר נגד הקהילה התורנית המקומית: "יש פה שונאי ישראל"