שרת המשפטים משיבה אש: אחרי שמתח עליה ביקורת בראיון ל"ידיעות אחרונות" והביע חשש מ"פגיעה בדמוקרטיה" שרת המשפטים איילת שקד הגיבה הערב (ש') לנשיא בית המשפט העליון לשעבר פרופ' אהרון ברק.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

 

"עבורך", פנתה שקד לברק, "אוכלוסיית העולם מתחלקת לשתי קבוצות: הקבוצה שמסכימה איתך והקבוצה שלא מבינה (לא חלילה אותך; פשוט לא מבינה). מצער לגלות כל פעם מחדש שיריב אידאולוגי שמבין משהו, ואולי אף מחזיק בתפיסה שונה של צדק הוא קבוצה ריקה מבחינתך".

שקד התייחסה להתקפתו של ברק על חוק יסוד: החקיקה שהיא מקדמת והשיבה: "אתה אמרת: 'אם חוק יסוד החקיקה יעבור זה יחזיר את המשפט הישראלי 25 שנה אחורה'. התכוונת בוודאי למהפיכה החוקתית שחוללת ושהדמוקרטיה הישראלית עוד לא סיימה ללקק את הפצעים שזו יצרה בה. ובכן, החדשות הטובות הן שלצד חוק זה גם שאר העניינים שאני עמלה עליהם בשלוש השנים האחרונות, מקדמים אותנו לקראת יישור המסילה שהתעוותה לפני חצי יובל. כל יום במשרד המשפטים אני מתקדמת עוד צעד ביצירת אלטרנטיבה דמוקרטית למהפיכה החוקתית".

נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק. צילום: פלאש 90
נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אהרון ברק. צילום: פלאש 90

 

עוד הוסיפה שקד: "אתה טוען ששאלת השמרנות לא רלוונטית במינוי שופטים. מדוע? לטענתך כל השופטים עשויים מקשה אחת. אין הבדל בין שמרנות לאקטיביזם. אולי בגלל שב"משפחה" כולם חושבים אותו דבר. ומי שלא – לא מתחתן איתנו. אלא שלאורך שנותיך כנשיא בית המשפט העליון מינוייך היו כל כך מגוונים ונטולי חשיבות לענייני אג'נדה ושאר ירקות, שעמדת על רגליך האחוריות כדי שרותי ("יש לה אג'נדה") גביזון, לא תמונה לשופטת עליון. אחת המשפטניות המבריקות נפסלה על ידך. מדוע בעצם?"

לסיכום, כתבה שקד: "יש דבר אחד שאני מסכימה איתך: אין סתירה בין היותה של ישראל יהודית ודמוקרטית. רק שכאן דרכינו נפרדות: אני דבקה בהפרדת רשויות ובדמוקרטיה אמיתית של שלטון הרוב לצד זכויות אדם; אתה תמשיך כנראה לדבוק בדרך של פרשנות מרחיבה ככל הניתן שמביאה אותנו היישר למחוזות עריצות המיעוט".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי