2:29 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שקד: "ישראל לא תהיה מדינת כל לאומיה"

שקד: "ישראל לא תהיה מדינת כל לאומיה"

שרת המשפטים איילת שקד הבהירה לח"כים הערבים כי למרות הצעת החוק שהגישו, ישראל תישאר מדינה יהודית. זחאלקה: "נאבק על זכויותינו על אפם של כל הגזענים והפאשיסטים"

הנאום שהסעיר את חברי הרשימה המשותפת. שרת המשפטים איילת שקד השיבה היום (ד')  בתקיפות להצעת חוק שהגיש ח"כ ג'מאל זחאלקה  (הרשימה המשותפת). ההצעה מבקשת להכיר במיעוט הערבי כמיעוט לאומי במדינת ישראל ומתעלמת במכוון מאופיה היהודי של המדינה. השרה שקד לא נותרה אדישה.

"הצעת החוק מבקשת לחדש בישראל מבנה חוקתי שבו לאזרחי ישראל הערבים תינתן זכות וטו כקולקטיב לאומי ביחס להחלטות מוסדות המדינה", הציגה שקד את הצעת החוק.

"לא בכדי, גם בפסקת ההגבלה האופיינית לחוקי היסוד הקיימים מבקשים מציעי הצעת החוק הזו להכניס שינוי דרמטי. בעוד שבחוק יסוד כבוד האדם וחירותו כתב המחוקק שחוקים הפוגעים בזכויות לצורך תכלית ראויה צריכים להלום את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, בהצעה הנוכחית פסקת ההגבלה מדברת על מדינה דמוקרטית ומשמיטה באופן בוטה את זהותה של ישראל כמדינה יהודית", הסבירה השרה את בעייתיות ההצעה.

שרת המשפטים פנתה אל חברי הכנסת הערבים ואמרה: "בן גוריון רבותיי, היה מתהפך בקברו. חבריי מציעי הצעת החוק: אתם התבלבלתם. זה לא יקום ולא יהיה. במישור ההגדרה העצמית הלאומית מדינת ישראל היא מדינתו האחת והיחידה של העם היהודי. זכויות לאומיות ערביות יש בקרב מדינות ערב שכנותינו. מי שמעוניין לממש זכות לאומית ערבית, מוזמן לעבור אליהן. אני רק לא מבטיחה שימשיך להתפנק בתנאים שהוא מקבל בווילה שלנו".

היא הבהירה לנוכחים כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וכך היא תישאר. היא לא תהפוך לעולם למדינת כל לאומיה. לעולם לא". לקול המחאה שהשמיעו חברי הרשימה המשותפת השיבה שקד "אני בטוחה שמפלגת העבודה מסכימה איתי".

שקד משיבה לח"כים הערבים. מתוך 'הפטריוטים' 9.11.16

עוד הוסיפה השרה לצטט את דברי נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, שמעון אגרנט, בפסק דין ירדור. היא תיארה את אגרנט כ"מי שהיה אבי זכויות האדם בישראל ובאותה נשימה הכיר בחשיבות זכותה של ישראל כמדינה יהודית".

"כי לא זו בלבד שישראל הנה מדינה ריבונית, עצמאית, השוחרת חופש ומאופיינת על ידי משטר של שלטון העם, אלא גם שהיא הוקמה "כמדינה יהודית בארץ ישראל', כי האקט של הקמתה נעשה, בראש וראשונה, בתוקף זכותו הטבעית וההיסטורית של העם היהודי לחיות ככל עם ועם, עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית וכי היה בו באקט זה משום הגשמת שאיפת הדורות לגאולת ישראל". (השופט אגרנט בפס"ד ירדור)

"במדינת ישראל יש שוויון אזרחי מלא. ושרי הממשלה שיושבים פה, כל אחד בתחומו, פועלים על מנת לממש את השוויון הזה. מדינת כל לאומיה לא תקום פה. במגילת העצמאות, כמו שאתם וודאי יודעים, מוזכרות צמד המילים 'מדינה יהודית' המון המון פעמים. אבותינו המייסדים יסדו את המדינה כמדינה יהודית. בשנות ה-90 קבע המחוקק שזאת תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית. אבל בשום אופן אף אחד מחברי הבית הזה לא יסכים לקביעה שמדינה ישראל תהיה מדינת כל לאומיה", חתמה השרה את נאומה.

ח"כ  זחאלקה השיב לדבריה של שקד: "לא חשבתי ששרת המשפטים תציע לי לעזוב את הארץ. כאילו שהיא האדון ואנחנו העבדים שלה. כאילו שהיא האדון ואנחנו נתינים שלה. אנחנו אזרחים ונאבק על אזרחות מלאה ועל הזכויות המלאות שלנו על אפם ועל חמתם של כל הגזענים והפשיסטים דוגמת שקד".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים