“המנדט הבריטי אולי הסתיים לפני שבעים שנה, אבל ההשפעה שלו על חיינו חזקה כבעבר”, כך אמרה הבוקר (ה’) , , בכנס השנתי של התאחדות התעשיינים. השרה ביקרה בנאומה את שטף הצעות החוק של חברי הכנסת נגד .

השרה שקד, הבוקר. צילום: דוברות משרד המשפטים
המנדט חי ובועט. השרה שקד, הבוקר. צילום: דוברות משרד המשפטים

“את החיילים הבריטים הצלחנו אומנם לגרש מכאן, אבל הקרב התודעתי שלנו מול המסורת והתרבות האנגלית רחוק מלהסתיים. כנראה שלפני הכל, ובסופו של כל דבר, היחסים שבין החקיקה והכלכלה בישראל של 2017 מוכתבים עדיין על ידי סיפור עם אנגלי בן מאות שנים: סיפורו של ”, אמרה שקד.

“כשאני רואה את שטף הצעות החוק הפופוליסטיות, כשאני יודעת לזהות את הפגיעה האנושה בחיי הכלכלה בישראל, כשאני נתקלת ברמיסה של זכויות הקניין הבסיסיות ביותר ושל  החופש לנהל עסקים,החופש העומד בבסיס הצלחתו של כל יזם, אני שואלת את עצמי מה מי מייצר יותר נזק? רובין הוד ההוא המפורסם מימי הביניים, או כל אותם שמשחקים בלהיות רובין-הודים במאה ה-21?”.

“לפני שעזבתי אתמול את הכנסת – בדקתי. 3577 הצעות חוק פרטיות הונחו על שולחנה של הכנסת ה-20 מאז החלה לפעול ועד לרגע זה”, ציינה השרה. “לפרץ החקיקה הזה שמכלה את זמנו של הפרלמנט הישראלי אין אח ורע בכל העולם המערבי כולו. זוהי בפירוש לא תעודת כבוד; זוהי תעודת עניות. היא מעידה על הכישלון המפואר הממתין בקצה דרכו של מי שמבקש לפתור כל בעיה בדרך של חקיקה”.

לדברי שקד, “הסקטור הפרטי בישראל הפך להיות, בשנים האחרונות, שק החבטות של בית המחוקקים. הרבה מאוד מהגידול בחקיקה שתיארתי לכם מתנקז להצעות חוק מזיקות בתחום הכלכלי הפוגעות במשק ובתעשייה הישראלית. הרבה יותר קל לקחת אחריות על חלוקת העוגה מאשר לקחת אחריות על הגדלת העוגה”.

רובין הודים. השרה שקד, הבוקר. צילום: דוברות משרד המשפטים
יוצאת נגד תופעת ה”רובין הודים”. השרה שקד, הבוקר. צילום: דוברות משרד המשפטים

“הרבה יותר קל להתמודד עם התעשיינים והמעסיקים ולפגוע בהם מאשר להתמודד עם נערי האוצר ולהילחם מולם על הגדלת התמריצים וחבילות הסיוע. הרבה יותר קשה להילחם על הנחת תשתיות, על אספקת גז טבעי למפעלים, על הפחתת עיצומים כספיים, והרבה יותר קל להחליט שמעתה המעסיק יספוג עוד קצת הוצאות ועוד קצת עלויות בשעה שהמהלך הזה מצטייר בתקשורת באופן חיובי”, הוסיפה.

“החופש לנהל עסקים הוא החמצן של המגזר היצרני שלנו. הרגולציה העודפת חונקת אותו. תפיסת השוק החופשי בה אני דוגלת אינה יכולה לחיות בשלום עם משטר של הגבלות רגולטוריות כה רבות וכה חמורות שכמעט ומביא את  המגזר העסקי שלנו למצב שבו לעסקים בישראל,  כל מה שלא הותר – אסור”.

“אני מבטיחה לכם להמשיך ולהילחם עבורכם מול כל אותם “רובין-הודים” בעיני עצמם ולהגן עליכם מפני החיצים שלהם המסווים בתור הצעות חוק. ומכם אני מבקשת בקשה אחת פשוטה – תמשיכו ליצור כאן ותמשיכו להעסיק כאן מאות אלפי ישראלים”, סיכמה השרה את נאומה.

דברים ברוח דומה אמר גם ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו) בתכניתנו ‘הפטריוטים אקספרס’. לדבריו, הגיע הזמן שנבחרי הציבור יפעלו גם למען מגזר העצמאיים והעסקים הקטנים.

ח”כ . מתוך ‘הפטריוטים אקספרס’ (א’ – ה’ 20:45)

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.