סערת החלבה על בריסל איירליינס: לאחר שחברת התעופה הבלגית החרימה את מוצרי מפעל "אחוה" רק משום שמיוצרים באיזור התעשיה ברקן שבשומרון, הגיע היום (ה') שר התשתיות יובל שטייניץ :"מי שמחרים חלבה שמיוצרת בברקן מחרים את כל מדינת ישראל. אנו דוחים זאת בשאט נפש".

השר שטייניץ בסיור במפעלים בשומרון. באדיבות מועצה איזורית שומרון

שר התשתיות הגיע לחזק את בעלי המפעלים בשומרון בעקבות הדיווחים על החלטת חברת התעופה "בריסל איירליינס" להוציא מהתפריט המוגש במטוס חלבה המיוצרת בשומרון כחלק מפעילות תנועת ה-BDS בעולם. שטייניץ סייר בין היתר בישובים שקד חרמש ומבוא דותן בשומרון ונפגש עם יו"ר הישובים.

לבעלי המפעלים במקום אמר שטייניץ: "אנחנו נמצאים כאן באזור התעשייה של השומרון, ורואים אלו דברים מופלאים מייצרים פה עובדים ישראלים, יהודים, דרוזים, ערבים, לחברות בכל העולם. מי שמחרים חלבה שמיוצרת בברקן ואריאל, כאילו מחרים את כל מדינת ישראל ואת כל עם ישראל".

השר יובל שטייניץ בביקור במפעלים בשומרון. באדיבות מועצה איזורית שומרון
השר יובל שטייניץ בביקור במפעלים בשומרון. באדיבות מועצה איזורית שומרון

"במשך 2000 שנה ספג העם היהודי אפליות וגזענות, ואנחנו לא מוכנים ליחס המפלה הזה. ישנם איזורים בעולם שהינם שנויים במחלוקת, וקיימים לגביהם ויכוחים ומחלוקות, ואני לא בטוח שחברת התעופה בריסל איירליינס מחרימה מוצרים מאיזורים אלו. אנחנו דוחים את זה בשאט נפש. נדע להתגבר על האפליה הזו ועל האנטישמיות".

"דגל שחור של חרפה"

שר התיירות יריב לוין הגיב כבר אתמול (ד') ואמר כי "החלטת בריסל איירליינס היא מהלך פסול המציב על זנב מטוסי החברה דגל שחור של חרפה". לדברי השר: "לחברה כזו אין מקום בשמיה של מדינת ישראל וראוי כי שמה יימחק מלוח הטיסות בנתב"ג. יחד עם התעשיינים הנפלאים הפועלים ביהודה, שומרון, בקעת הירדן והגולן אנו נתגבר על כל הניסיונות למנוע מאיתנו לממש את זכותנו לבנות וליצור בארצנו".
"לא נהיה גלותיים בארצנו". אחוה.
"נתגבר על הנסיונות למנוע מאיתנו לממש את זכותנו על הארץ". אחוה.

כזכור לפני שלושה שבועות הסירה חברת התעופה הבלגית "בריסל איירליינס" מתפריט מטוסי החברה את חטיף החלווה של חברת "אחוה" בשל העובדה שהוא מיוצר באזור התעשייה ברקן שבשומרון. החטיף הוסר לאחר דרישה של תנועת הסולידריות הפלשתינית, שטענה כי המוצר מיוצר בשטח כבוש בגדה המערבית.

לפי פרסומים של ארגון הסולידריות הפלשתיני, נוסע שהמריא מנתב"ג לבריסל זיהה את המוצר שאותו הכיר מישראל, ודיווח על כך לארגון הפלשתיני. מכאן עברה הפנייה לחברת התעופה הבלגית, וזו הורתה להסיר את החטיף מהמטוסים.

"מבקשים ממנו לשנות שם וכתובת"

 ראיון מנכ"ל אחווה באולפן "כלכלי בלילה"

מנכ"ל אחווה, יעקב מלאך, בראיון לתכנית "כלכלי בלילה" בערוץ 20 סיפר: " לאחרונה אנחנו די מורגלים לצרות האלה אבל מתרגלים. אני לא יודע איך זה קורה בשטח אבל אני ער לתוצאות, והן לא הכי נעימות לנו. אבל ממשיכים הלאה ומתגברים על הבעיות הקטנות האלה".

"אצלנו במפעל יש קיבוץ גלויות, חברת התעופה כועסת שאנחנו מעסיקים ערבים ויהודים? מה הם רוצים שנעסיק רק יהודים? דרך אגב עובדים אצלי גם שומרונים, גם עולים מחבר העמים וגם אתיופים. מה הם רוצים שנגייס רק סוג אחד של אנשים? זה לא ברור לי."

"אני מניח שיווצר איזשהו קשר, לפעמים מבקשים ממנו לשנות אריזה ושם ומותג וכתובת דבר שאנחנו לא מוכנים בשום אופן לעשות, ובד"כ אנשים חוזרים לקנות כי המוצר הוא טוב ואיכותי וזה מה שמעניין בסופו של דבר".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.


:עוד באותו נושא