"שנים ארוכות של רדיפה התבררו כלא כלום", כך פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בחשבון הפייסבוק שלו לפני זמן קצר. כזכור, אמש (ב') התייחס היועץ המשפטי לממשלה ,אביחי מנדלבליט, לחקירת ראש הממשלה ולפרשות נוספות בעניינו, אשר נסגרו בשל היעדר תשתית ראייתית ומחוסר אשמה.

התלונות התבררו כלא כלום. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בישיבת סיעה. צילום" מרים אלסטר, פלאש 90
התלונות התבררו כלא כלום. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בישיבת סיעה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"ביביטורס" – כלום! טענה למימון בחירות אסור – כלום! טענה להטיית תוצאות פריימריז – כלום! טענה לקבלת טובות הנאה בחו"ל ומימון טיסות – כלום!", כתב נתניהו. "שנים ארוכות של רדיפה יומיומית נגדי ונגד משפחתי התבררו אתמול כלא כלום – שום דבר. מישהו בתקשורת יתנצל על אלפי הכותרות, המאמרים ושעות השידור של "עיתונות חוקרת במיטבה", שהתבררו כקשקוש מוחלט? בטח לא דרוקר".

"אני חוזר ואומר: לא יהיה כלום – כי אין כלום", סיכם ראש הממשלה.

 "הממצאים לא הצדיקו פתיחה בחקירה"

כאמור, בהודעתו אמש סיפר היועמ"ש על התלונות נגד נתניהו אשר נבדקו והופרכו. כך למשל, בדיקת טענה לפיה נתניהו קיבל מימון אסור בשנת 2009 לצורך הבחירות לא הניבו תמיכה לטענה האמורה.

טענה נוספת שנבדקה, היא בחשד להטיית תוצאות הפריימריז של שנת 2009 במפלגת הליכוד. למשטרה הגיע מידע במסגרתו נטען כי נתניהו או אנשים מטעמו היו מעורבים כביכול בהטיית תוצאות הפריימריז באמצעות זיוף נתונים במערכות המחשב. גם כאן, ממצאי הבדיקה שללו את הטענה בדבר הטיית תוצאות הפריימריז, או להטייתם בפועל.

הפטריוטים דנים בחקירת ראש הממשלה

היועמ"ש סיפר כי טענה לקבלת טובות הנאה בחו"ל ומימון טיסות על ידי בעלי הון נבדקה ונשללה אף היא. חלקה משום שלטענות אין בסיס עובדתי, ולגבי חלקן נמצאו ממצאים עובדתיים שלא העלו חשד סביר לביצוע עבירה המצדיק פתיחה בחקירה פלילית.

הטענה האחרונה שנבדקה ולגביה נשללה האפשרות לחקירה היא האשמה כי נתניהו זכה למימון כפול של טיסות לחו"ל. גם ממצאי הבדיקה הנוכחית והראיות החדשות שנאספו במסגרתה, בעקבות המידע הנוסף, לא הצדיקו מעבר לחקירה בהקשר זה.

באשר לפרשה החדשה קבע היועמ"ש כי ישנה תשתית ראייתית לחקירה באזהרה. לדברי מנדלבליט כי בחודש האחרון נאספו ראיות ששינו את המצב הראייתי בהקשר זה. ממצאי הבדיקה בהקשר זה ישנה תשתית ראייתית המצדיקה את חקירת ראש הממשלה באזהרה. על כן, החליט היועמ"ש, כתובע הכללי, לאשר את חקירת ראש הממשלה באזהרה, ובכך להפוך את הבדיקה המתנהלת בענין זה לחקירה.

אמש נחקר ראש הממשלה על ידי חוקרי משטרת ישראל מיחידת להב 433 בחשד שקיבל טובות הנאה מאנשי עסקים. לפי ההודעה שהפיץ היועץ המשפטי לממשלה, חלק מהטענות שעלו בבדיקה הופרכו ונמצאו חסרות בסיס. מאידך, חלקן מצדיק "העמקת חקר", לדבריו.

התיקים לא הצדיקו אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
הממצאים של תלונות העבר לא הצדיקו מעבר לחקירה. אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

"במסגרת הבדיקה ביררו חוקרי משטרת ישראל שורה ארוכה של טענות לכך שנתניהו ביצע לכאורה עבירות מתחום טוהר המידות. הבדיקה התפתחה והסתעפה לכיוונים שונים מאלו שהחלה בהם. חלק מן הטענות עלו כבר בראשית הבדיקה, במידע המקורי אשר בעקבותיו נפתחה הבדיקה, בעוד שחלק מהן התגלה רק מאוחר יותר, מעת לעת, תוך כדי ניהול הבדיקה. למעשה, הבדיקה הייתה מורכבת ממספר בדיקות שונות שנערכו זו אחר זו ברציפות כמקשה אחת", נאמר בהודעה.

בהתאם לכך, הסביר היועץ המשפטי לממשלה, כי הנחה את משטרת ישראל על פי המסד הראייתי שנחשף בפניו במהלך הבדיקה המתפתחת, להרחיב את הבדיקה, כך שתכלול גם את בירורן של טענות נוספות מסוימות שעלו תוך כדי ניהול הבדיקה. חלקן, כאמור, הופרכו, וחלקן דרשו המשך בירור.

במסגרת אותה בדיקה נגבו עדויות מעשרות עדים – חלקם בחו"ל – ונאספו מסמכים רלוונטיים. כמו כן, התקיימו במהלך התקופה עשרות ישיבות עבודה משותפות עם בכירי הפרקליטות וחוקרי יאח"ה, במסגרתן הוצגה תמונת המצב העדכנית בכל הקשור לממצאי הבדיקה, ונבחנו פעולות נוספות שיש לבצע כדי להעמיק חקר ביחס לתשתית הראיתית הקיימת."כפי שנמסר בעבר, היועץ המשפטי לממשלה ער לצורך להעמיד מידע בדבר החקירה המתנהלת לידיעת הציבור, והוא ימשיך ויעשה כן, ככל שהדבר יתאפשר, בהתאם לצרכי החקירה", סיכם מנדלבליט.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20