לאחר שביטל את פגישתו עם שר החוץ הגרמני הבהיר הערב ראש הממשלה נתניהו כי אין להיפגש עם דיפלומטים שנפגשים עם ארגונים המכפישים את חיילי צה"ל: מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו היא לא להיפגש עם דיפלומטים, שמבקרים בישראל ונפגשים עם ארגונים שמכפישים את חיילי צה"ל ומבקשים להעמיד אותם לדין כפושעי מלחמה, כשם שאותם דיפלומטים לא יעלו על דעתם להיפגש בארה"ב או בבריטניה עם נציגי ארגונים, שקוראים להעמיד לדין חיילים אמריקנים או בריטים".

נתניהו הוסיף כי "צבא ההגנה לישראל וחייליו הם הבסיס לקיומנו וכי "היחסים עם חשובים מאוד לישראל והם יימשכו".

מתוך , ימים א-ה בשעה 22:00

הודעת לשכת ראש הממשלה מגיעה לאחר שהשר גבריאל הוציא הודעה מיוחדת לכתבים ובה טען כי "אינו רוצה להיכנס למשחק הפוליטי בישראל, אבל זה לא אסון, היחס שלי ושל גרמניה לא ישתנה". לדבריו, "הייתי כאן הרבה פעמים, פגשתי פעמים רבות את ראש הממשלה נתניהו, יש לי יחסים טובים איתו ולכן הופתעתי על ביטול הפגישה. ביקשו ממני לבטל פגישה דומה לאלו שאני עורך במהלך ביקורים אחרים. אני מצטער מאוד על הביטול, זה חשוב להיפגש גם עם ארגונים לא ממשלתיים וצריך לדבר גם עם המוסדות הממשלתיים וגם אלו הלא ממשלתיים".

"השפלה דיפלומטית"

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ביטל את פגישתו עם שר החוץ הגרמני  וסגן הקנצרלית זיגמר גבריאל בעקבות התעקשותו להיפגש עם נציגי ארגוני השמאל הקיצוני. בלשכת ראש הממשלה הורו גם לסגן השר מייקל אורן לבטל את פגישתו עם השר הגרמני. גורמים בלשכת רה"מ אישרו את הסיבה לביטול הפגישה . לפי דיווח של הסוכנות הגרמנית DPA, גבריאל טען כי נתניהו ביטל את הפגישה בדקה ה-90 וכי שמע על איומיו של נתניהו מהתקשורת בלבד. בתוך כך, בשעה זו נועד נשיא המדינה ראובן ריבלין עם שר החוץ הגרמני ואחר הצהריים נועד גם ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה.

הפגישה בוטלה. זיגמר. צילום: רויטרס
הפגישה בוטלה. זיגמר. צילום: רויטרס

לפי אתר "וואלה" גורמים המעורבים בתיאום הפגישה בין שר החוץ הגרמני לארגוני השמאל אמרו כי היא תתקיים כמתוכנן. ב"דר שפיגל" הגרמני פורסם כי הפגישה בוטלה עקב רצונו של זיגמר גבריאל "להיפגש עם מבקרי הממשלה" וכינו את ביטול הפגישה "השפלה דיפלומטית" .

הערב הגיע גבריאל למפגש סגור במכון למחקרי בטחון לאומי שליד אוניברסיטת תל אביב. המפגש תואם עוד טרם בואו של השר לישראל. במסגרת חילופי הדברים יציג השר הגרמני את עמדת גרמניה בנושאים המרכזים במזה"ת ובדרכים להתקדמות מדינית בין ישראל והפלסטינים. ראש המכון, אלוף במיל' עמוס ידלין, וחוקרים בכירים במכון יציגו לשר הגרמני ולחברי הפרלמנט המלווים אותו את ניתוחי העומק של המכון והמלצותיו לדרכי הפעולה בסוגיות האזור המרכזיות. אלו כוללות את האיומים האסטרטגים לצד ההזדמנויות לאור השינויים הצפויים במדיניות של ארה"ב ,המלחמה בסוריה ,כווני ההתפתחויות המדיניות והשלכות האסון ההומניטרי במדינה. האיום האיראני האזורי הגרעיני והקונבנציונלי, יתפוס מקום חשוב בתדרוך ראש המכון.

כזכור, אמש (ב') התנה רה"מ את הפגישה שהייתה אמורה להתקיים היום בצהריים עם גבריאל בכך שיבוטלו פגישותיו עם ארגוני השמאל הקיצוני '' ו-''. זיגמר שלא נענה לדרישה לביטול פגישותיו עם הארגונים אמר כי "אם הפגישה עם נתניהו תבוטל, זו לא תהיה דרמה והדבר לא ישנה את היחס שלי כלפי ישראל". המערכת הפוליטית סערה בעקבות האולטימטום שהוצב לשר הגרמני.

בנט ויעלון גיבו את נתניהו, הרצוג וריבלין נפגשו עם זינגר

שר החינוך נפתלי בנט פרסם הודעת תמיכה בהחלטתו של ראש הממשלה נתניהו. ״אנחנו מגבים את ראש הממשלה נתניהו בהחלטתו בעניין ביקור שר החוץ הגרמני", כתב בנט. "שוברים שתיקה הוא לא ארגון שהוא אנטי נתניהו, אלא אנטי צבא הגנה לישראל ולא ראוי ששר זר שמבקר במדינה מסוימת יפגש עם גורמים שפועלים נגד אותה מדינה. אנחנו לא היינו עושים את זה ומצפים מידידנו שלא יעשו את זה״.

זומנו לשימוע. בנט. צילום: פלאש 90
בנט: "אנחנו מגבים את ראש הממשלה". צילום: פלאש 90

גם שר הביטחון לשעבר, משה בוגי יעלון, הביעה תמיכה בגישת נתניהו: "תומך בדרישתו של ראש הממשלה משר החוץ הגרמני, בעניין ׳שוברים שתיקה׳. המימון והבחישה מאירופה בנושאים אלו, חוצה קווים אדומים ביחסים בין מדינות".

ח"כ הרצוג ושר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, הבוקר. צילום: דוברות ח"כ הרצוג
ח"כ הרצוג ושר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל, הבוקר. צילום: דוברות ח"כ הרצוג

יו"ר הכנסת ח"כ , פרסם בעקבות החלטת רה"מ: "אני מגבה את נתניהו על סירובו לפגוש את שר החוץ הגרמני. ״בצלם״ ו ״שוברים שתיקה״, הם ארגוני תעמולה אנטי-ישראלים. אני קורא לשר החוץ לבטל הפגישה עימם!"

מנגד יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג נועד הבוקר עם גבריאל וטען כי מדובר ב"ידיד ישראל" והודה לו על תמיכתו במדינה, זאת על אף הביקורת של זיגמר על ישראל אותה כינה בעבר "משטר אפרטהייד". חברת מפלגתו של הרצוג, ח"כ ציפי לבני, אמרה בתגובה לאולטימטום כי "החלטת ראש הממשלה מעמידה את ישראל וממשלתה באותה רמת חשיבות של ארגונים קטנים, באופן שמעלה אותם לדרגת קדושים מעונים בעיני העולם. ככה זה שאין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים. זהו אקט של בהלה וחולשה שמעביר מסר עקום ומוטעה שיש לנו מה להסתיר וישראל אינה המדינה הדמוקרטית שאנחנו גאים לומר שהיא. במקום החרמה, עדיף להתמודד מול הטענות שלהם באופן ישיר ולתת את התשובות המצוינות שאני יודעת שלישראל וצה״ל יש במענה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.