"החוקים לא ישתיקו את המואזין ביישובים הערביים", תקף היום (ה') , טלאל אלקרינאוי, את רה"מ בעקבות .

ראש עיריית רהט טלאל אלקרינאוי בכנס. צילום: יחסי ציבור
ראש עיריית רהט טלאל אלקרינאוי בכנס. צילום: יחסי ציבור

"גם אם תעביר את החוק, אדוני ראש הממשלה, אשים רמקול על כל בניין ברהט שיקרא 'אללה הוא אכבר', כי חופש הפולחן חשוב לנו, חשוב מאוד שגם אזרחי המדינה הערבים יהיו חלק ממנו", הוסיף אלקרינאוי בכנס בנושא שוויון הזדמנויות שהתקיים באזור התעשייה החדש 'עידן הנגב'.

"לפני חצי שנה הזמנו את רה"מ נתניהו להשתתף בטקס הפתיחה של אזור התעשייה החדש או לבקר בו, מאז הוא היה לפחות חמש פעמים בנגב אבל לכאן הוא לא הגיע", מתח ראש עיריית רהט ביקורת.

"מה לעשות יש כאן יישובים של ערבים ויש יישובים של קיבוצניקים, אין כאן מתפקדי ליכוד. אנחנו התפקדנו למדינת ישראל ולדו-קיום. המפעלים, העסקים, בתי החולים והישובים בנגב הם שמקיימים את הדו-קיום הזה, יום יום ושעה שעה ואנחנו נמשיך בכך", הוסיף.

דיון הפטריוטים בנושא "חוק המואזין"  

"אם תצפו שהממשלה תוביל אתכם לא תגיעו לשום מקום. בדואים צריכים להוביל את הנושא הבדואי בנגב. לא יהודים, בדואים. יש פה מנהיגות נפלאה שיכולה להתחבר למנהיגות היהודית בנגב", הצטרף לביקורת פרופסור אבישי ברוורמן שכיהן בעבר כשר לענייני מיעוטים.

חרדים לכבוד המואזין?

כזכור, ביום שלישי השבוע בעקבות פגישתו של שר הבריאות (יהדות התורה) עם יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיש ליצמן ערר למזכירות הממשלה על הצעת חוק המואזין, בשל פגיעה אפשרית בצפירה המבשרת על כניסת השבת המונהגת בישראל מזה שנים באמצעות מערכות הכריזה בעוצמת הקול המותרת ובכפוף לכל דין.

חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
חרד מפגיעה בצפירת השבת. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

לאחר שיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשמע אמש הרב ליצמן מפוייס יותר ואף הצהיר כי בשינויים קלים שיחריגו את צפירת השבת יצביע בעד החוק. "אני בכלל חושב שכל החוק מיותר. וגם השר דרעי שזה אצלו בכלל. אני מסכים איתך שזה פה ושם מפריע לאנשים אבל אני רוצה להיות רגוע שזה לא בשבת. אם יוציאו מזה את השבת אין לי בעיה להצביע בעד החוק", אמר השר בראיון לגל"צ.

מקורביו של יוזם החוק ח"כ (הבית היהודי) הבהירו כי חוק המואזין מתייחס לשעות הלילה ולפיכך לא צפוי לפגוע בצפירת השבת.

למרות הדברים השר ליצמן לא צפוי לחזור בו מהערר, ובישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון הקרוב ידונו בחוק לקראת העלאתו להצבעה במליאת הכנסת כבר ביום רביעי הבא.

יחד עם זאת, העברת החוק בישיבת הממשלה איננה מובטחת שכן התנגדותו של שר הפנים (ש"ס) נובעת בין היתר מהחשש בפגיעה בכבודם של האזרחים המוסלמים.

חרד לכבוד המוסלמים. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חרד לכבוד המוסלמים. שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90

"על פי חוק המפגעים והתקנות ניתן להפסיק את הרעש. זו גם עמדת שרת המשפטים והשר אלקין שמופקד על חוק המפגעים וזו גם עמדת השר לביטחון פנים. הבעיה זו האכיפה. גם אם החוק המיותר הזה יעבור ולא תהיה אכיפה – דבר לא ישתנה חוץ מפגיעה בכבודם של אזרחים רבים, ובפרט שלשון החוק החדש עלול לפגוע גם בכריזה לקראת כניסת שבת. לכן השר דרעי תומך בערר שהגיש השר ליצמן", נכתב בהודעה מטם מפלגת ש"ס.

טיבי: "קורא למרד מצד האזרחים המוסלמים"

בעקבות הצעת חוק המואזין, קרא השבוע ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) למרד מצד האזרחים המוסלמים במהלך ראיון לרשת "אלמיאדין". "אני אומר לפלסטינים שיעשו מרד נגד החוק הזה ומי שמאחורי החוק הזה – נתניהו. המטרה היא ירושלים", אמר טיבי.

"מכאן, מתחנת אל מיאדין, ומעל לכל במה, אני אומר ואני חוזר צריך שתהיה סרבנות ומרד נגד החוק הזה, שאף אחד לא יציית לחוק הזה. אני קורא לכל העם שלי שיסרבו לחוק הזה עד שהוא יגיע לקריאה שלישית בכנסת ויאשרו אותו", הוסיף טיבי.

אחמד טיבי ורוברט אילטוב. פלאש 90
אחמד טיבי ורוברט אילטוב. פלאש 90

טיבי השווה בין קריאת המואזין בקולי קולות חמש פעמים ביום לבין הצפירה המודיעה על כניסת השבת: "גם לנו בימי שישי ושבת מפריעה הצפירה, גם אנחנו בחגים לא יכול לנסוע ביום כיפור בגללכם, אבל אנחנו לא מדברים על זה ולא מתנגדים".

בעקבות דבריו של טיבי בראיון, פנה יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.