קצין בכיר בצה"ל טוען כי הטיפול בפרשת אלאור אזריה היה לקוי וכי הדבר הסב נזק חמור לצה"ל, וזאת לדבריו אשמת ההתנהלות של מפקדי הצבא, כך דווח בחדשות 0404.

הפטריוטים בדיון על דבריו של אזריה "זרקו אותי לכלבים"
לפי דברי הקצין האירוע האמיתי בשטח לא נבדק מעולם ומדובר בהתנהלות שסיכנה את חיי החיילים בשטח, דבר עליו כלל לא נתנו את הדעת בחטיבה.
"היום כולם מבינים כי המהירות לרוץ לתקשורת ולהגיב לפני שנגבו עדויות בשטח, היתה חפוזה וטעות עצומה. לצבא נגרם נזק גדול מאוד" טען הקצין. לדבריו "פרשת אלאור אזריה היתה צריכה להסתיים מזמן בדרך של תחקיר והסקת מסקנות. אם החייל טעה בזירת האירוע, עליו לשלם מחיר על טעותו – מחיר סביר של טעות בזירת קרב. אם המסקנות היו מבהירות כי החייל סבר שיש מטען או סכנה לחבריו, הטיפול היה צריך להיות נקודתי ולא יותר מכך". 
עוד הוסיף הקצין "ציפיתי שהמפקדים יעסקו בהיבט המבצעי נטו של התקרית ועל כך לא שמענו מילה. מדוע לא תוחקרו מפקדים על עצם הטעות הגדולה בזירה? הטעות היא ירי ליד חיילים, ללא מרחק ביטחון. זה א' ב' בחיילות ובטח של חיילים קרביים. לא שמעתי רבע מילה על כך".
אלאור אזריה. פלאש 90
"טיפול לקוי בפרשה" החייל אלאור אזריה. פלאש 90

"לא היו שום תדריכים בעניין כזה"

"לא שמעתי גם רבע מילה על אפשרות שהכדור עלול היה לפגוע במטען. לשמחתנו לא היה מטען על המחבל, אבל תארו לכם שהיה? מה היה קורה אם ריקושט היה פוגע במטען ומפעיל אותו? ועל זה אף אחד לא נתן את הדעת" אמר הקצין "אתם יודעים מדוע? מכיוון שלא היו שום תדריכים בעניין כזה וזו טעות פיקודית שצריכה היתה להגיע עד למח"ט, אבל כלום לא שמענו. אנחנו רק שומעים איך כולם רוצים לפגוע בחייל ולהוציא את כל היתר בצורה טובה".

לבסוף הוסיף הקצין: "ככה לא עובד צה"ל שאני מכיר ואשר הכרתי בעבר, ואין לי שום ספק שהטיפול הלקוי בפרשת אזריה גרם נזק עצום לצבא".

קצינים יעידו בכירים לטובת החייל

אתמול (ה') דווח בחדשות 2 כי לקראת חידוש הדיונים במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה בסוף החודש, יעידו קצינים בכירים לטובת החייל. בין הקצינים שיעלו על דוכן העדים, נמצאים תת אלוף במילואים שמואל זכאי, האלוף במילואים דן ביטון והאלוף במילואים עוזי דיין שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל וכראש המועצה לביטחון לאומי.
כזכור, מיד עם פרסום הפרשה, האשימו בכירי מערכת הביטחון את החייל אזריה בהתנהלות פסולה ופלילית. שר הביטחון דאז, בוגי יעלון, אמר במליאת הכנסת כי על פי התחקיר "יש פה אירוע של חייל שסרח ולא של גיבור".


‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.