4:06 17/12/2017
דף הבית > ספורט > קמפיין מצוין, אשליות ישנות

קמפיין מצוין, אשליות ישנות

היכולת המצוינת שהפגינה נבחרת ישראל הצעירה שוב העלו מן האוב את הדרישות "להצעיר" את הבוגרת. אבל הפופוליזם, גם הפעם, עלול להתנפץ על סלעי המציאות

הנבחרת הצעירה של ישראל לא העפילה לשלב הפלייאוף של מוקדמות אליפות אירופה, אבל הנבחרת של מרקו בלבול ראויה בהחלט למלוא המחמאות על קמפיין טוב.  

לא עלתה לפלייאוף. נבחרת ישראל הצעירה. צילום: מתוך דף הפייסבוק של ההתאחדות לכדורגל בישראל
לא עלתה לפלייאוף. נבחרת ישראל הצעירה. צילום: מתוך דף הפייסבוק של ההתאחדות לכדורגל בישראל

הנבחרת של מרקו בלבול כבשה בשלושה משחקי הבית האחרונים 12 שערים והציגה יכולת גבוהה. בניגוד לעבר, כל שחקני הנבחרת הצעירה משחקים בקבוצות בוגרות ולא בקבוצות נוער. מדובר בשחקנים מוכרים, חלקם שחקני הרכב בליגת העל. בניגוד לנבחרת הבוגרת, לנבחרת הצעירה היה סיכוי להגיע לאליפות אירופה שתתקיים בפולין. הנבחרת הצעירה היתה פעמיים באליפות אירופה, סיפקה יכולת טובה, וניצחה לא רק את הנבחרות החלשות ממנה אלא גם את הנבחרות הנחשבות לטובות ממנה.

למרות זאת, הנבחרת לא הצליחה למלא אצטדיונים וגם לא להביא 5-6 אלף צופים למשחק. גם כאשר ההחלטה להעביר את המשחקים למושבה בפתח תקווה ולטרנר בבאר שבע ולמכור כרטיסים במחיר סמלי של 20 שקל לכרטיס לא גרמה לאלפים להגיע למשחקי הבית. לעומת משחקי הצעירה, 14 אלף מנויים נמכרו לקמפיין מוקדמות המונדיאל של הנבחרת הבוגרת. למשחק נגד איטליה בסמי עופר הגיעו 32 אלף צופים, כשהמשמעות היא שאוהדי הכדורגל הישראלי מחפשים יריבה ראויה והרבה עניין במשחק.

בהתאחדות התאמצו לשווק את המשחקים של הנבחרת הצעירה בכל דרך. מעבר לשיווק אגרסיבי של כרטיסים, הופעלו לחצים על העיריות בפתח תקווה ובבאר שבע לדאוג להביא את התלמידים למשחקים; כל המשחקים שודרו בערוצים השונים, ונעשה מאמץ לדחוף את משחקי הצעירה. בפועל, הגיעו כ-2,500 אוהדים למשחקי הנבחרת במושבה ובבאר שבע. במשחק נגד ליכטנשטיין למשל הגיעו פחות מחמש מאות אוהדים למשחק של הצעירה.

תקציר הניצחון מול אלבניה, השבוע

הנבחרת הצעירה לא מצליחה למשוך קהל רב אלא אם מדובר ביריבה גדולה ובמשחק גורלי ממש. נבחרות כמו גרמניה, ספרד, צרפת, אנגליה ואפילו פורטוגל יכולות למשוך קהל רב יותר. באליפות אירופה לנבחרות צעירות שנערכה בישראל, האיצטדיונים היו מלאים. אלפים מילאו את היציעים והתלהבו מהנבחרות הגדולות שהגיעו לישראל. שחקנים של ברצלונה, ריאל מדריד, שחקנים מהפרמייר ליג וכאלה שהקהל הישראלי רגיל לראות רק בטלוויזיה הופיעו במגרשים. הקהל הישראלי מחפש אטרקציה. בניגוד לקהל בעולם, בישראל האוהדים פחות פטריוטים. במדינות רבות, בעיקר מזרח אירופה, הקהל מגיע בהמוניו למשחקים גם אם היריבה נחותה וחלשה.

להצעיר את הבוגרת?

מרבית הסגל של הנבחרת הצעירה התבסס על נבחרת הנוער שהעפילה לאליפות אירופה שנערכה בבודפשט לפני שנתיים. אלי אוחנה, מי שהיה מאמן נבחרת הנוער, הוביל את הנבחרת לאליפות אירופה עם שחקנים אלמוניים יחסית שהפכו לשחקנים מובילים בנבחרת הצעירה. שחקנים שהביאו את נבחרת הנוער לאליפות אירופה והשתתפו באליפות היו בין השאר: עאיד חבשי, עומר דנינו, דור פרץ, שון גולדנברג, עדן שמיר, מיכאל אוחנה, עומרי אלטמן, שובל גוזלן, דור חוגי, שגיב יחזקאל, הבלמים, גולדנברג.

גם בקמפיין המוקדמות שהסתיים השבוע, השחקנים המובילים בנבחרת הנוער היו גם אלה שהובילו את הצעירה. חבשי ודנינו הבלמים, דור פרץ ומיכאל אוחנה הקשרים. בעקבות הכישלונות של הנבחרת הבוגרת, יש לעתים קריאות של גורמים שונים להצעיר את נבחרת הבוגרת. יש כאלה שממתינים לכישלון הנבחרת הבוגרת ואז חוזרים על ההצעות הישנות לוותר על השחקנים הוותיקים ולהעלות את השחקנים של הנבחרת הצעירה לסגל הבוגרת.

מיכאל אוחנה. באדיבות ONE
מיכאל אוחנה. באדיבות ONE

ראשית אציין כי הגיל הממוצע של שחקני הנבחרת הלאומית עומד על 25. שנית, בכל נבחרת בעולם מוזמנים לסגל הנבחרת הבוגרת את השחקנים הטובים ביותר שיש. עם כל הכבוד להצעות ולרעיונות הרבים צריך להזכיר כי הנבחרות הצעירות תפקידן לגדל דור של שחקנים שיהיו בבוא העת שחקנים בסגל הלאומי. כך זה בכל המדינות בעולם. אין מושג כזה בכדורגל 'לבנות נבחרות'. אין מושג כזה להכין נבחרת לקמפיין הבא.

קמפיין מוקדמות של נבחרות נמשך שנה וחצי. בתקופה ארוכה כזו, שחקנים מגלים עליות וירידות ביכולת. יש פציעות, יש שחקנים שפתאום נעלמים ואינם ראויים לרמות של נבחרת. למאמן הנבחרת הלאומית יש את הסמכות לזמן כל שחקן שהוא רוצה לסגל הנבחרת הבוגרת בכל מועד. כל המאמנים בנבחרות השונות יודעים כי למאמן הלאומי יש פריבילגיה לקחת כל שחקן בכל זמן גם כאשר יש לנבחרות משימה בזירה האירופית. המאמן הלאומי לוקח בחשבון את ההשלכות ומזמן רק שחקנים שהוא חושב שישחקו אצלו ואינו מזמין אותם לקישוט.

הלחצים שיש על שחקנים בנבחרת הצעירה רחוקים שנות אור מהלחצים שיש על השחקנים בנבחרת הבוגרת. המעמד, הקהל, התקשורת, הופכים את הלחץ בנבחרת הבוגרת למשהו ששחקנים גדולים מתפרקים ממנו. בדומה לזה, לא פעם קבוצות גדולות רוכשות שחקנים שהצטיינו בקבוצות קטנות, ואלה לא עומדים בלחץ. הנבחרת הצעירה של ישראל משחקת הרחק מעיני התקשורת, כאמור קהל כמעט ואין וזה שמגיע מורכב רובו מבני המשפחה של השחקנים. לא כל מי שהיה שחקן מוביל וכוכב בקבוצות הנוער הפך לכוכב בליגת העל.

לכן, לומר למאמן הלאומי להצעיר את הנבחרת ולזמן שחקנים של הנבחרת הצעירה שעשתה קמפיין מוצלח הוא לא רציני ולא מקצועי. השחקנים הראויים שמסיימים עתה את שנתון הנבחרת הצעירה יוזמנו לנבחרת הבוגרת אם אלישע לוי יחשוב שהם מתאימים, כמו כל שחקן בוגר אחר. השחקנים האחרים שאינם מתאימים יחפשו את דרכם בקבוצות שלהם והצעירים יישארו קמפיין נוסף בנבחרת הצעירה. כך עובדות הנבחרות בעולם וכך תעבוד המערכת בנבחרות ישראל. ססמאות לא גורמות לנבחרת ישראל הבוגרת להיות טובה יותר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רוקאביצה לא מסתדר עם הכתומים. צילום: ראובן כהן, אתר מכבי חיפה

גם בלי לוזון: מכבי חיפה הפסידה לבני יהודה

ליגת העל: הירוקים רשמו הפסד נוסף לחבורה של אבוקסיס, תיקו מאופס להפועל חיפה באשקלון, חלוקת נקודות בין פ"ת לאשדוד וניצחון דרמטי לסכנין מול עכו