קופת חולים "כללית" מציעה שירות שנקרא "מעבדה עד הבית", שירות במסגרתו אחים ואחיות מגיעים עד לבית המטופל ומבצעים . האח או האחות אשר מבצעים את בדיקת הדם מעבירים את המבחנה ישירות למעבדה והשירות חוסך למטופלים הגעה לקופת החולים. תחקיר "חדשות 20" חושף כי לא בכל המקרים הבדיקה מתבצעת על ידי אחים ואחיות מורשים מטעם הקופה.

בדיקת דם.

 

חברת שר"ן היא אחת משתי החברות המספקות לקופת החולים "כללית" את הצוות הרפואי שמגיע לביתם של המבוטחים. נהלי ברורים וקובעים כי מי שמורשה לקחת דם מהווריד בבית המבוטח הם רופאים ואחיות בלבד, או פרמדיקים שעברו הכשרה מיוחדת לשאיבת דם ורידי. יש לציין כי לא כל פרמדיק רשאי לבצע ורידית וכי נדרשת הכשרה נוספת, מעבר להכשרת הפרמדיקים. במד"א למשל מציינים כי בקורס ההכשרה שהם מעבירים הם כלל לא מסמיכים את הפרמדיקים לשאיבת דם ורידי.

על פי התחקיר שערך כתב "חדשות 20" , עולה כי בחלק מהמקרים שולחת החברה פרמדיקים שלא עברו הכשרה מתאימה הנדרשת לתפקיד. על פי תיאור השירות באתר החברה, השירות "ניתן בפריסה ארצית ללקוחות כללית מושלם או פלטינום ומתבצע על ידי אחות או אח המגיעים לביתכם". לאחרונה פורסמה מודעת 'דרושים', לפיה החברה מחפשת אחים ואחיות למערך לקיחת בדיקות הדם. בהמשך המודעה נכתב כי החברה מגייסת גם פרמדיקים – זאת על אף שתעודת פרמדיק אינה מהווה הוכחה להכשרת לקיחת דם, על פי נהלי משרד הבריאות.

לירן לוי, מצויד במצלמה נסתרת, הגיע למשרדי החברה ברמת גן. כפי שתועד, לוי לא נשאל האם עבר הכשרה או הוסמך לשאוב דם מהווריד, ולמרות זאת, החליטה המנהלת במקום להציע ללוי להצטרף באופן מידיי לסיור עם פרמדיק ותיק.

 

בהמשך, התקשר לוי גם למוקד החברה ושוחח עם מנהלת מוקד השירות בחברה שהשיבה: "לא תמיד אנחנו שולחים רופאים או אחיות, זה יכול להיות גם סטודנט לרפואה, או סטאז'ר".

מחברת מדטריקס (ש.ר.ן) נמסר בתגובה: "החברה מפעילה את שירות "מעבדה עד הבית" כבר קרוב לעשור ומבצעת עשרות אלפי דגימות דם בשנה, מלקוחות בכל רחבי הארץ. מבלי להיכנס לאופן הצגת הדברים בכתבה, החברה פועלת על פי חוק ובכפוף להנחיות משרד הבריאות. בניגוד לטענה בכתבה, "המועמד" כלל לא התקבל לעבודה. מדובר בריאיון ראשוני בלבד, אחריו מתקיימים נוספים, במסגרתם הוא היה נדרש להציג מסמכים ותעודות המעידות על הכשרתו המקצועית כתנאי לקבלה לעבודה".

מקופ"ח כללית נמסר: "אנו בודקים את הנושא מול החברה".

משרד הבריאות מסר בתגובה: "על פי תקנות הרופאים (כשירויות לביצוע פעולות חריגות) התשס"א-2001, לפרמדיק אין סמכות לקחת דם ורידי בביתו של המטופל. הסמכות נתונה בידי רופאים ואחיות בלבד. לנוכח ממצאי התחקיר בכוונת המשרד לפנות "לשירותי בריאות כללית" על מנת לקבל הבהרות בנושא הפעלת פרמדיקים לצורך ביצוע נטילת דם בבתי המטופלים".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.