קבוצת כדורגל פלסטינית עמדה דקת דומיה לזכרו של המחבל שביצע את הפיגוע בגבעת התחמושת בתחילת השבוע. ביום ראשון רצח המחבל מסבאח אבו סביח, ששמו הותר אמש (ה') לפרסום ע"י ביהמ"ש השלום בירושלים, את שוטר היס"מ יוסי קירמה ולבנה מליחי הי"ד. כזכור, לאחר הפיגוע, ארגון פת"ח הכריז על אבל לזכרו.

שחקני הקבוצה בדקת דומיה וכרזת האבל למחבל. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של הקבוצה
שחקני הקבוצה בדקת דומיה וכרזת האבל למחבל. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של הקבוצה

שחקני קבוצת הכדורגל  "הילאל אל -קודס" מליגת העל הפלסטינית, נענו לקריאת האבל ועמדו דקת דומיה לזכרו של המחבל. בנוסף, הצטלמו השחקנים באצטדיון פייסל חוסייני בא-רם עם כרזה בה נכתב: "מועדון הילאל אל-קודס מתאבל על האריה של אל-אקצה, השהיד, הגיבור מסבאח אבו סביח". התמונות פורסמו בעמוד הפייסבוק של הקבוצה שנוסדה בשנת 1972.

דובר הקבוצה  ממזרח , תאמר עוביידאת, טען כי את הכרזה הכינו האוהדים והתמונות עלו לדף הפייסבוק של אוהדי הקבוצה. האוהדים כעסו על מותו של המחבל, אך נענו לדרישה להסיר את התמונה האסורה לפרסום לפי כללי ההתאחדות העולמית לכדורגל – פיפ"א, מהפייסבוק. נציין כי ברקע דורשים הפלסטינים מארגון פיפ"א להכריז כי קבוצות הכדורגל היהודיות ביהודוה ושומרון הן לא חוקיות.

המשטרה פעלה נגד גילויי תמיכה במחבל

המחבל שבתעודת הזהות נרשם כתושב סילוואן, התגורר בא-רם בה נמצא האצטדיון בו הצטלמו השחקנים. לאחר הפיגוע הפך ביתו מוקד לעליה לרגל. תמונת המחבל נתלתה ככרזה על קירות ביתו ודגלים של התנועה האיסלמית מתנוססים מעליו. חמאס זכתה לקריאות עידוד מחוץ לביתו, כשתושבים רבים קראו "הידד לגדודי עד א דין אל קסאם", הזרוע הצבאית של ארגון הטרור.

בית המחבל עומד על תילו ועטוף בדגלי חמאס. צילום: יוני זאדה
בית המחבל עטוף בדגלי חמאס. צילום: יוני זאדה

ברחובות מזרח ירושלים אזרחים חילקו ממתקים ברחובות כאות הזדהות עם מעשיו של המחבל ובתי עסק נסגרו כמו היה מדובר ביום חג. גם בני משפחתו, שבבעלותם חנות ממתקים, חילקו ממתקים לעוברי אורח. בהודעת אחד בתי העסק הסגורים נכתב: "העסק סגור בשל מותו של האריה של אל-אקצה".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הנחה למצות את הדין ולפעול כנגד כל מעשה או מפגן של תמיכה במעשה הרצח והטרור. בעקבות כך, פעלה המשטרה ברחבי העיר ועצרה מחלקי סוכריות, מנעה את הקמת סוכת האבלים בסילוואן, עצרה פעילים שדרשו לסגור חנויות להזדהות עם המפגע ואף עצרה בשעות האחרונות את הערבים שצילמו את הפיגוע וצעקו אללה הוא אכבר.

סגירת החנויות במזרח ירושלים ובעיר העתיקה במסגרת שביתת האבל על מות המחבל

בשכונת א-ראם בה מתגוררים בני משפחת המחבל כוחות המשטרה לא התערבו משום שהשכונה בשליטת הצבא בלבד. המשטרה פנתה לצבא בבקשה לפעול גם שם למנוע כל גילויי הזדהות עם הפיגוע. בצה"ל נענו לבקשה ואטמו את חנות הממתקים של בני משפחתו של המחבל בשכונת א-רם. החנות ממוקמת בקומה הראשונה בבניין בו התגורר המחבל והוא צילם בה סרטון "צוואה".

כפי שדווח באתר ערוץ 20, אבו סביח היה אמור להתייצב בכלא רמלה על מנת לרצות מאסר בגין תקיפת שוטר, אך לא התייצב. ביום ראשון סמוך לשעה עשר בבוקר פתח המחבל במסע הרג קטלני ברחובות ירושלים. הוא נסע במהירות מכיוון צומת הגבעה הצרפתית ופתח באש לכיוון ישראלים בתחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי.

המרדף אחר המחבל. הערבים שצילמו את הסרטון צעקו "תקביר", צעקה המזוהה עם ארגון דאעש

לאחר מכן המשיך דרומה וירה באישה ששהתה ברכבה. בכניסה לשכונת שייח ג'ראח עצר את רכבו. צוות לוחמי מג"ב שקיבל את הדיווח והיה בסמוך הבחין במחבל ברכבו עם נשקו וביצע ירי מדויק לעברו ונטרלו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.