11 שנים אחרי הגירוש מגוש קטיף, חוזרת שרת המשפטים דאז, ח"כ , לתקוף את המתנגדים למהלך שהותיר מאות עקורים מחוסרי בית. "הוויכוח המחודש על ההתנתקות, מי הצביע בעד ומי נגד, והאם הימין או השמאל ביצעו אותה – מפספס את העניין העיקרי", כתבה היום לבני בעמוד הפייסבוק שלה.

הפטריוטים מזכירים ללבני מה היה חלקה בגירוש

לדבריה, "החיתוך בהתנתקות לא היה בין ימין ושמאל. הוא היה בין ימין ריאלי לימין מתנחלי, בין תפיסת ביטחון רחבה שרוצה להימנע מסיפוח קן הצרעות בעזה לבין ".

עוד הוסיפה כי "נתניהו לא התנגד להתנתקות מסיבות בטחוניות – אלא כי חשש פוליטית להצביע על פינוי ישובים".

ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
תקפה את מתנגדי הגירוש. ח"כ ציפי לבני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"ההתנחלויות בעזה לא סיפקו ביטחון"

"האבחנה הזאת – בין ביטחון לבין התנחלויות – חשובה וקריטית גם לעתיד: מי שמתייחס היום למצב בעזה בהיבט הבטחוני, עוסק בסוג הפעולה הצבאית הנדרשת ובנקיטת צעדים משני מציאות ביטחונית. אף ביטחוניסט לא מעלה על דעתו לכבוש עכשיו את כדי לשתול שם מחדש את גוש קטיף", אמרה לבני.

"הסיבה פשוטה היא שהטרור מעזה לא התחיל בהתנתקות, אלא לפניה, גם נגד המתנחלים וגם בטילים על שדרות שגרמו להרוגים ישראלים", היא ציינה ושכחה את שלושת המבצעים שנאלץ צה"ל לקיים לאחר הגירוש, בעקבותיהם גדל מעגל השכול בעשרות משפחות נוספות.

בהמשך דבריה, תקפה לבני את תושבי יש"ע. "את הבעיה הבטחונית בעזה צריך לפתור ואת האמת צריך לומר. ההתנחלויות בעזה לא סיפקו ביטחון – אלא צרכו ביטחון. ומה שנכון לעזה נכון גם ליהודה ושומרון".

לדבריה, "הביטחון אינו מונופול של הימין וכל מנהיגות חייבת לספק אותו. את הביטחון צריך לספק צה״ל ולא משפחות עם ילדים. ביטחון הוא גם החופש של צה"ל לפעול המבוסס על מערכת היחסים האסטרטגית עם ארה"ב – כשכל פעולה התנחלותית חדשה פוגעת ביחסים של ישראל וארה"ב".

נכון גם ליהודה ושומרון? ההתנתקות. צילום: פלאש 90
נכון גם ליהודה ושומרון? ההתנתקות. צילום: פלאש 90

"גושי ההתיישבות צריכים להיות חלק מישראל. חובתינו לשמור על מרבית הישראלים בביתם וכדי לשמור עליהם צריך לעשות אבחנה בין הגושים לבין ההתנחלויות המבודדות. רק מדיניות שמבחינה בין ביטחון לבין התנחלויות, בין נוכחות צבאית לנוכחות אזרחית – תספק ביטחון. ורק מדיניות שמבחינה בין הגושים לבין התנחלויות מבודדות – תשמור על הגושים", כתבה לבני.

הנהגת המתנחלים אשמה

בהתייחסה לטיפול בסוגיית המפונים כתבה לבני: "אני מאמינה שצריך היה לדאוג להם מראש כדי להקטין את הנזק שנגרם להם. מי שרואה בהתנתקות רק מעבר דירה עבורם הוא ערל לב ולכן פניתי אליהם כשרת משפטים לפני הפינוי כדי למצוא פתרונות הולמים".

כזכור, בתקופת כהונתה של לבני כשרת משפטים נעצרו קטינים שהשתתפו בפעולות מחאה לגיטימיות נגד הגירוש.

"מי שלא עוסק במחיר שמשלמים המתנחלים ולא מוכן לפעול כדי להקטין נזק עכשווי ועתידי זה הנהגת המתנחלים, גם היום", תקפה לבני. "הם ימשיכו ויישלחו זוגות צעירים לגור במקומות מבודדים כדי למנוע כל החלטה על הסדר או חלוקה דמוגרפית בעתיד שתשמור על ישראל היהודית והדמוקרטית".

"הם סרבו להצעתי אז לפעול ביחד ליישוב הנגב והגליל, הם גם מוכנים להסתכן בפינוי כפול ומשולש, כמו במקרה של עמונה, כי לא המתיישבים חשובים להם – אלא האדמה".

צעירים מבכים את הגירוש בנווה דקלים. קטינים רבים נעצרו כשהביעו מחאה נגד המהלך. צילום: מתי שוחט, פלאש 90
צעירים מבכים את הגירוש בנווה דקלים. קטינים רבים נעצרו כשהביעו מחאה נגד המהלך. צילום: מתי שוחט, פלאש 90

"אין לי ריב עם אזרחי ישראל, המתיישבים שבחרו לחיות את חייהם בכל מקום שבו ממשלות ישראל אפשרו את זה להפך מחובתי לדאוג להם", טענה לבני.

"אבל יש לי ריב ומחלוקת קשה עם הנהגתם שתקריב את עתידם של כל המתיישבים על מזבח האידאולוגיה בבחינת הכל או לא כלום. זו זכותם וזה לגיטימי, אבל זה ממש לא קשור לביטחון, ובכל מקרה – אל תטיפו לנו מוסר על מי דואג או לא דואג למתנחלים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.