בשיחה שערך הבוקר (ג') העיתונאי עם '' פרופ' ב"גלי ישראל", ניסה ליבסקינד לעמתו עם הצביעות לכאורה שמפגין המכון בהקשר של חופש הביטוי. בעוד כאשר פרסם פוסט המבקר את נשיא המדינה רובי ריבלין, בחרו במכון לדמוקרטיה לגנות בחריפות את הערוץ – כשהוקרא על בימת פרסי שירו האלים של המשורר , בחרו לשתוק במכון.

מתוך הראיון בתכנית 'עצם העניין' עם קלמן ליבסקינד, גלי ישראל

ליבסקינד: "אני מנסה לייצר איזה קו אידאולוגי או תפיסתי-עקרוני מהדברים שלך ויש משהו אחד שחורג ממנו ואני מאוד אודה לך אם תסביר לי אותו. אני זוכר מה עשיתם במכון הישראלי לדמוקרטיה לערוץ 20 שפרסם ביקורת נוקבת על נשיא המדינה רובי ריבלין, והוצאתם אז הודעה שתקפה את הערוץ בטענה שמדובר בקמפיין, אני מצטט: 'קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות'. אז נסה רגע להסביר לי: להגיד על נשיא המדינה שהוא מבזה את מוסד הנשיאות – כי זה מה שאמר אז ערוץ 20 – זה אסור, אבל להקריא בטקס רשמי של שמבקש לאכול את בשרנו היהודים – זה מותר?"

שטרן: "אני לא חושב שזה אסור, מותר לי להביע עמדה, אם זה טוב או רע…"

ליבסקינד: "אני שואל על העמדה… אנחנו לא מדברים פה על משהו חוקי, לא שלחת משטרה לערוץ 20. אני שואל משהו אחר. כשהמכון הישראלי לדמוקרטיה מוציא הודעה נגד סטטוס של כלי תקשורת שמותח ביקורת על הנשיא, מה אני מבין מזה על ועל תפיסתכם על חופש ביטוי?

שטרן: קלמן, אתה מערב דבר בשאינו מן העניין. אני אנסה לענות. אני לא חושב שהשרה רגב עשתה דבר שהוא אסור על פי החוק. אני מגנה אותו כשהוא לא נראה לי. אותו הדבר אני יכול לגנות ערוץ תקשורת. ואגב… אני חושב שכשהנשיא לא הזמין את עמיר בניון בעקבות שירו, הוא פעל בצורה לא נכונה לעניות דעתי.

ליבסקינד: לא, אתה הולך אבל למקום אחר, פרופ' שטרן. אני שואל אותך, אני מצפה ממך – אולי אני טועה אז תתקן אותי – כסגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, שכשכלי תקשורת מותח ביקורת על פוליטיקאי או במקרה הזה על נשיא המדינה, אם אתה כבר מתבטא הדבר הראשון שתגיד זה 'אני עומד מאחורי כלי התקשורת הזה, כי אני הדמוקרטיה, אני סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יותר חשוב לי מכל שאפשר יהיה למתוח ביקורת, גם על נשיא המדינה'. והדבר היחיד שבחרתם להגיד אז, שזה קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות. אז אני שואל מה אני מבין מזה?

שטרן: אוקי, מסכים איתך קודם כל שתפקידנו הראשוני הוא לאפשר לכולם לבקר את כולם. גם הנשיא צריך להיות חשוף לביקורת. למשל, כשניסו לעשות חוק שייפגע בישראל היום, למרות שאתה מבין והמאזינים מבינים שהוא לא כוס התה שלי בבוקר העיתון הזה, אנחנו יצאנו להגנתו. אותו הדבר צריך להיות גם עם ערוץ 20 . צריך לצאת להגנתו. מותר לנו להביע עמדה שדרך מסוימת של ביטוי איננה נראית לנו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.