"היינו המומים אבל לדעתי הם ירו לעצמם כדור ברגל", כך אמר דן מורנו, אחיו של סא"ל ז"ל, בתכנית 'לפני כולם' בערוץ 20 על העתירה שהגיש ארגון השמאל הקיצוני '' להריסת האנדרטה לזכר אחיו בנתיב האבות.

מתוך 'לפני כולם' (ג')

כזכור, בעוד כשלושה שבועות צפויים כוחות הביטחון, בהוראת בית המשפט העליון, להרוס שני מבנים בלתי מאוכלסים במאחז  אחד מהם אנדרטה לזכר גיבור ישראל, קצין סיירת מטכ"ל סא"ל עמנואל מורנו, שנהרג בפעולה סודית במלחמת לבנון השנייה, וכן לזכר סגן אשר עזרא, שנהרג בתאונה מבצעית בדרום לבנון. יתר מבני המאחז, 15 במספר, צפויים להיהרס עד מרץ 2018, כך על פי הוראת בג"ץ.

לדברי דן מורנו, "בג"ץ השכיל להבין שמאחורי ההחלטה הזאת, שהיא דוגמה להחלטות אחרות, היא מייצג את כל ההלך, ההחלטה הייתה שרירותית הם אפילו לא ידעו שהייתה שם אנדרטה. בתשובה של העותרים אנחנו רואים מה המניע שלהם".

"לדעתי עם העתירה הזאת הם יורים כדור ברגל של ביהמ"ש העליון. מי שמשפיל את ביהמ"ש הוא מי שעותר בעתירות כאלה הזויות", הוסיף.

"היום היינו שם עם ציפי חוטובלי. אני אומר לבושתי, ראיתי את המפה",סיפר דן, "אי אפשר לעשות מהדבר הזה כלום. בוודאי שמאחורי הטענה על כל השטח הזה אין שום טענה קניינית מוסרית. ההחלטה ה'משפטית' היא לא מוסרית בעליל, זה ברור לכולם".

המידע על שרותו של סא"ל מורנו חסוי וגם עתה אסור להציג את תמונתו. האח מספר כי במבצע החטיפה של מוסטאפה דיראני, שידע פרטים על החטוף רון ארד, תוך כדי מבצע ולחימה אשתו של המחבל איבדה עשתונות והחלה לצרוח, מה שהיה עשוי להרוס את המבצע. עמנואל ברגישותו הבחין כי היא חשופה ומיד כיסה אותה.

עצרת המחאה והתפילה שצפויה להתקיים היום
עצרת המחאה והתפילה שצפויה להתקיים היום

"העדינות שהייתה לו תוך כדי קרב היא בדיוק ההפך במה שראינו באירועי עמונה. הערובה לעדינות שהייתה לו תוך כדי קרב הייתה המוסר והערכים שהיו לו", סיפר האח. "עמנואל היה אחד כזה שהייתה לו ערבות לא סתם הוא יש אנדרטה לזכרו שם שהיא אתר הנצחה חינוכי". היום צפויה המשפחה לקיים עצרת תפילה ומחאה נגד ההריסה.

"הם עושים לנו את העבודה", אמר האח על ארגון השמאל שהגיש את העתירה. "ברור שיש לנו מאבק וברור שאהדת הציבור חשובה מאוד היום. אחת הסיבות שאני נזעקתי לעניין הזה היא שאני מרגיש שהציבור לא מודע לעוול הזה וגם לא להלעטה התקשורתית שאומרת 'בוא תן לנו איזה אח שלכם, עמונה, איזה משהו'. ואנחנו אומרים 'אנחנו כולנו אחים, כולנו עמונה'".

"עמונה מקרה הזוי. כשאתה רואה את המציאות על מה מתווכחים אין ויכוח בכלל. זה פשוט רצון של שלום עכשיו לבוא ולהתגרות. מישהו מעלה על הדעת שאותם פלסטינים יבואו לגור שמה?", שאל האח.

'שלום עכשיו' מתעקשים על הרס מיידי, המדינה ביקשה דחייה מבג"ץ

כזכור,  ב"שלום עכשיו",התעקשו כי על האנדרטה להיהרס. "ההחלטה על פינוי האנדרטה התקבלה על ידי המדינה ובית המשפט העליון בהסכמה כבר בחודש מארס. האנדרטה הוצבה על קרקע פרטית ולכן דינה להתפנות. עם זאת תנועת שלום עכשיו נאותה לקבל את בקשת משפחת מורנו מתוך כבוד והערכה למשפחה ולסא"ל מורנו ז"ל ואף פעלה להגיע להסכמה ברוח זו גם מצד בעלי הקרקע. לאור האווירה בימים האחרונים ובעיקר סביב חוק ההסדרה החליטו בעלי הקרקע שלא לקבל את בקשת בני המשפחה מחשש שהדחייה אינה אלא תעלול משפטי נוסף מבית מדרשה של הבית היהודי ועל כן ביקשו לקבל את אדמתם בחזרה במועד שנקבע על ידי בית המשפט".

האנדרטה לזכר מורנו
האנדרטה לזכר מורנו

בפנייה לנאור ביקשו במשפחות לדחות את הריסת המקום כדי שיוכלו להיערך לנושא. "ההחלטה גרמה לנו צער רב ואנו מבקשים לדחות את הריסת האתר, על כל פנים בצמוד למועד המבנים האחרים בשכונה", כתבו בני המשפחה וביקשו ארכה של מספר חודשים על מנת להיערך לסוגיה, זאת במטרה "להחליט כיצד לטפל בסוגיה רגישה וכואבת זו".

למרות תחנוני המשפחה, בארגון השמאל הקיצוני סירבו להיעתר לבקשה בתואנה כי הדבר ישמש את המתנגדים לפינוי. בתגובת העותרים, 'שלום עכשיו' ופלסטינים הטוענים לבעלות, הם עומדים על הריסת האנדרטה מיד, עד סוף החודש. העותרים ציינו כי הם "שותפים לצערן ולכאבן של משפחות הנופלים, יהודים וערבים כאחד". לטענתם, הם חוששים כי "דחיה נוספת תשמש את המשיבים כדי לטרפד את השבת הקרקע לבעליה".

"עם כל הצער שבדבר, העותרים לא יוכלו לשאת על כתפיהם את מחדלי העבר ואת העובדה כי מגדל התצפית (האדרטה) נבנה במקום שלא כדין וללא הסכמתם", כתבו בתשובה לעתירה. "העותרים מבקשים להדגיש את הברור מאליו והוא כי הכאב שנוצר למשפחות אשר ומורנו בעניין האדרטה לא נגרם באשמת בעלי הקרקע", ציינו.

מאוחר יותר אמש, פנתה המדינה לבית המשפט העליון וביקשה להיענות לבקשת המשפחות השכולות לדחות את המהלך עד למועד פינוי מאחז נתיב האבות, כך פורסם באתר NRG. לפי הבקשה, "המדינה מסכימה לבקשה לדחות את מועד הפינוי עד למועד פינוי יתר המבנים במאחז, היינו עד ליום 6.3.18".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.