0:13 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פעילי BDS גרמו לביטול הקרנת 'המתנחלים' בניו יורק

פעילי BDS גרמו לביטול הקרנת 'המתנחלים' בניו יורק

לא רק מתנחלים: מחאת פעילי BDS באונ' סירקיוז שבניו יורק הביאה לביטול הקרנת סרטו מעורר המחלוקת של שמעון דותן 'המתנחלים', המציג את ההתיישבות באופן שלילי

לאחר שהתקבל סרטו לפסטיבל ניו יורק והוצג כבר בפסטיבל סאנדנס, הבמאי שמעון דותן ספג מכה כואבת דווקא ממי שהיה ניתן לחשוב שתומכים בדעתו בסוגיית ההתנחלויות.

כרזת הסרט "מתנחלים" שהוחרם ע"י פעילי BDS
כרזת הסרט "מתנחלים" שהוחרם ע"י פעילי BDS

"אני מתביישת לספר לך שכשהקולגות שלי באוניברסיטת סירקיוז שמעו על רצוני להזמינך, הם הזהירו אותי שתנועת ה-BDS בקמפוס יגרמו לאי נוחות עבורך ועבורי אם תגיע", כתבה לו פרופ' מ. גייל האמנר. "אני מרגישה לכודה ברשת אידיאולוגית", הוסיפה האמנר וציינה כי "ברור שאני תמימה מבחינה פוליטית. אני כל כך מתביישת שאני צריכה לבטל את ההזמנה".

דותן המלמד בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת ניו יורק, היה מיועד להציג את סרטו "המתנחלים" במסגרת כנס על דת וקולנוע שיתקיים במרס בקרוב בסירקיוז. פעילי BDS בקמפוס, מרצים וסטודנטים, מחו על הגעת הבמאי והמארגנים ביטלו את הגעתו ואת הקרנת הסרט.

"היא אפילו לא ביקשה לצפות בסרט, כל מה שעניין אותה זה שפעילי BDS לא יהיו מרוצים מההקרנה של סרט ישראלי בסירקיוז", כתב דותן על האמנר, לאקדמאי שתיווך בין השניים "זה מאוד מטריד. וזה קורה באוניברסיטה, במקדש לחופש הביטוי, או כך לפחות אנחנו רוצים להאמין".

משתתף בסרט: "ערוך בצורה מגמתית"

אחד משתתפי סרטו של דותן , פנחסי בר -און, מחה נגד העריכה המגמתית של הסרט שתפקידה להשחיר את פני תושבי יהודה ושומרון.

"ראיתם את הסרטון הזה, שלקוח מתוך הסרט "המתנחלים", של המתנחל ההזוי שמחנך את הילד שלו להרביץ לערבים תמימים? אז זהו, שהמתנחל הזה הוא אני", כתב בר -און בפייסבוק. "מה שלא ראיתם בסרטון, זה את המשך ההסרטה, בה אני מסביר לבמאי, שבעקבות האירועים בהם ערבים נכנסו לישוב שלי וניסו לפגוע בשטחי החקלאות שלו, אני מחנך את הילד להתנהגות בה הוא ילמד את המחבלים כיצד יהודי טוב מתנהג", הוא סיפר.

קטע מתוך הסרט שצירף פנחסי בר-און לדבריו

"מיד לאחר הקרנת הבכורה של הסרט אליה הוזמנתי, חשבתי כי מדובר בסרט שחתוך וערוך בצורה מגמתית ביותר, ואם אומר שהקשר בינו לבין המציאות הוא מקרי בהחלט, אני אפרגן לו. במאי הסרט, שמעון דותן, הציג את עצמו כמי שהולך ליצור סרט דוקומנטרי על המתנחלים וההתנחלויות, סרט מאוזן והוגן שמביא את המציאות כפי שהיא וביקש שנספר לו על החיים במאחזים, על העימותים עם הערבים ועל חילוקי הדעות בין המתיישבים", סיפר בר און.

לדבריו, "עם פרסום הסרט, חשף הבמאי את פרצופו האמיתי, כשהוא התראיין במספר מקומות (גם בתקשורת הזרה) וסיפר על כך שהוא החליט לעשות סרט על ההתנחלויות, משום שהוא ראה בהם איום על מדינת ישראל, וכמו שאמר 'יש שם אנשים מדהימים שעושים מעשים נוראיים'.
למרות עשרות השעות שהוא צילם אותי, ומאות אם לא אלפי השעות שהוא צילם מתנחלים אחרים, הוא לא מצא שום דבר שיכול להשחיר את פני המתנחלים, אז הוא בחר לעשות מעשה לא אתי, לא מוסרי, ואני בספק אם חוקי, ובחר לחתוך את אמירות המרואיינים, כך שהם יוצגו בצורה שלילית".

"לא אדבר על אנשים אחרים, אך אותי הוא הציג כאדם שמלמד את בנו להכות ערבים תמימים לשם ההנאה, גזען הזוי ששונא גזעים אחרים, ופסיכופט שרוצה לכבוש את ירדן, סוריה ועיראק עכשיו בשם ארץ ישראל השלימה", טען בר און.

בר און העיד כי "כל מי שמכיר אותי, יודע היטב שאני אכן מלמד את ילדי (ובגאווה), שאם ערבים ירים עליהם יד הם צריכים לכרות לו אותה, אך באותה מידה ערבים שקשרו את גורלם בגורלינו ומכירים בזכותנו על הארץ, הם בני בית רצויים אצלנו, והיחס אליהם שווה לחלוטין לשאר אזרחי המדינה. גם שמעון הבמאי יודע את זה היטב, אך הוא בחר לחתוך את ההסברים שלי".

"כך גם בקטע שהוא מראה אותי בסרט כשאני אומר שאני גזען, את הקטע שאני מסביר שהגזענות באה על רקע המלחמה עם הערבים, ואל הערבים שהוציאו את עצמם מהכלל ואם הם הביעו נאמנות למדינה שלנו היחס שלי היה שונה לגמרי – הוא חתך והעלים", סיפר בר און.

"בקטע בו אני מדבר על ארץ ישראל השלימה, שאמרתי לו שאני מאמין שכל הארץ שלנו, עפ"י הגבולות הכתובים בתורה, אך קודם כל בו נראה איך אנחנו משתלטים וחיים בשקט בגבולות שיש לנו היום ורק אחרי שנגיע למצב כזה נוכל לחשוב הלאה – הוא בחר כמובן להציג את ההתחלה, והעלים את המשך המשפט", הוסיף בר און וקרא לשתף את הפוסט ולהחרים את הסרט.

"שכנעו אנשים לא לראות את הסרט בקולנוע, בכדי לא לפרנס את יוצריו! בואו נראה לאיש השמאל הקיצוני הזה, שגם אם הוא יצר סרט שמשקר ומראה בצורה שקרית את המתנחלים כאנשים רעים והזויים, אנו לא ניתן לסרט שלו להיות מופץ בלי שאנשים ידעו את האמת עליו!".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו