10:33 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המדינה תפנה לבג"ץ בדרישה לדחות את פינוי עמונה

המדינה תפנה לבג"ץ בדרישה לדחות את פינוי עמונה

בתום פגישה מוצלחת בין שרי הבית היהודי לרה"מ ושר הביטחון סוכם כי המדינה תפנה לבג"ץ בדרישה לדחות בחצי שנה את הריסת היישוב עמונה

המדינה תפנה לבג"ץ בדרישה לדחות בחצי שנה את הריסת היישוב עמונה שבבנימין, כך הוחלט בתום פגישה מוצלחת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. בפגישה השתתפו גם שרת המשפטים איילת שקד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי.

מתוך 'הפטריוטים' 13.10.16

הפגישה המורחבת היום התקיימה לאחר שאמש (ד') נועדו בעניין עמונה בארבע עיניים ראש הממשלה והשר בנט, כך דווח בתכנית "דקלסגל" בגל"צ.

בפגישה הבוקר, עלתה דרישתם של שרי הבית היהודי בנט ושקד מרה"מ ומשר הביטחון לבקש מבג"ץ, שפסק על פינוי עמונה עד לסוף השנה האזרחית, לדחות את הפינוי בחצי שנה. לדברי כתב גל"צ ענבל תמיר, גם נתניהו אינו מעוניין בפינוי המאחז ובתקופת הדחייה תנסה הממשלה לגבש פתרון משפטי לצורך השארת הישוב במקומו, או לכל הפחות, למצוא חלופת קרקע.

נועדו בארבע עיניים בעניין עמונה. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
נועדו בארבע עיניים בעניין עמונה. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

השר אורי אריאל אמר לגל"צ כי "הנחת העבודה שלי היא גם שנתניהו לא רוצה בפינוי עמונה ככל שניתן. אני לא רוצה להיות בין השוטים, אני מעדיף לעשות דברים פרקטיים כמו שאני יודע. אני חושב שאנשי עמונה נוהגים למופת בהתנהגות וההתנהלות במאבק שלהם. אנחנו נשתדל שהם לא יזוזו ממקומם".  כאמור ראש הממשלה נענה לבקשה והמדינה תבקש דחייה בת שישה חודשים מבג"ץ.

במידה ובג"ץ ידחה את בקשת המדינה,  ינסו ראשי מפלגת "הבית היהודי" לקדם את "חוק ההסדרה", בו הביעו תמיכה בעבר 25 מחברי סיעת "הליכוד" בכנסת. משמעות חוק זה היא הפקעת הקרקע עליה יושב היישוב עמונה, ומתן פיצוי כספי או קרקע חלופית לפלשתיני שיוכיח בעלות על הקרקע. היועמ"ש לממשלה הביע הסתייגות מפתרון זה.

תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90
תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90

ממטה המאבק בעמונה נמסר: "איננו תולים את תקוותנו בבג"צ ומצפים כי הדרג המדיני ובראשם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן, שרת המשפטים שקד ויו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט יובילו באופן מיידי הסדרת עמונה וכלל ההתיישבות בהתאם לסמכותם ואחריותם כלפי אזרחי ישראל ובוחריהם מהמחנה הלאומי. כל תוצאה אחרת תביא לפינוי כפוי ולמאבק חסר פשרות בשטח של אלפי אנשים שיביעו את מחאתם כנגד מחיקת יישוב שלם בארץ ישראל".

קשיים בפתרון העתקת עמונה סמוך לשילה

נציין כי במהלך שישה חודשי הדחייה צפוי להתמנות נשיא אמריקני חדש. בשבוע שעבר גינו האמריקאים את הפתרון להעתיק את עמונה סמוך לישוב שבות רחל, לאחר שהממשלה אישרה לבנות 98 יחידות דיור באזור לטובת מפוני עמונה.

בשיחה שהתקיימה בתחילת השבוע בין רה"מ בנימין נתניהו למזכיר המדינה האמריקאית, ג'ון קרי, הבהיר נתניהו כי הבנייה נועדה לאפשר חלופה לתושבי עמונה במידה שלא יימצא פתרון אחר. פתרון העתקת הישוב מסתמן כבלתי ישים, בשל דרישות בעלות על הקרקע שהגישו פלסטינים.

מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
בג"ץ הורה להרוס את בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

ערב יום כיפור נפגשו השרים בנט ושקד עם תושבי עפרה ועמונה, והביעו בפניהם צער על כך שלא יוכלו למנוע את הריסתם של תשעת בתי עפרה ואת בתי היישוב עמונה. "אנחנו לוקחים אחריות על הסדרה אסטרטגית של ההתיישבות. במשך שנים רבות היינו במצב של מנהיגות משמרת, וזה בסדר. אנחנו יכולים להיות אור לגויים, אבל אי אפשר להתחמק מכך שבנושא אחד צריך לעבור למנהיגות מכוננת – וזה ארץ ישראל. אנחנו צריכים לעבור מבלימה להכרעה", אמר אז שר החינוך.

נתניהו: "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני"

בראיון לערוץ 20 בזמן ביקורו בארה"ב ,רמז רה"מ בנימין נתניהו בעניין הנסיונות להציל את הישוב עמונה מהריסה, כי ישנו פתרון בקנה. "עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות", הסביר רה"מ.

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

"אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות