כתב אישום נגד מוחמד חלבי, פעיל ובכיר בארגון וסיוע "World Vision" הפועל במדינות שונות ברחבי העולם, אשר ניצל את תפקידו ומעמדו בארגון, ומימן באופן שיטתי במשך שנים רבות בסך מיליוני דולרים את הזרוע הצבאית של חמאס, בין היתר לצורך בניית טרור, זאת מהכספים והמשאבים שהועברו לארגון צדקה לצורכי סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה.

כתב האישום מייחס לנאשם 12 אישומים בגין ביצוע עבירות בטחוניות של מסירת ידיעות לאויב, חברות בארגון טרוריסטי, עבירות רבות לפי חוק איסור מימון טרור, פעילות בהתאחדות בלתי מותרת, מגע עם סוכן חוץ ועוד. כך הותר לפרסום היום (ה') מהודעת שב"כ, הותר לפרסום כי פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בב"ש

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד לני מונטיליו סגל, הנאשם הינו בעל תואר שני בהנדסה אזרחית, היה חבר בחמאס משנת 1995 ובשנת 2004 הצטרף לגדודי עז א-דין אלקסאם- זרוע צבאית של הארגון. בשנת 2005 התקבל הנאשם לעבודה בארגון WV ומילא תפקידים ניהוליים שונים בסניף הארגון שברצועת עזה.

מתוקף תפקידו בארגון החזיק הנאשם אישור כניסה לישראל. במסגרת תפקידו, פעל הנאשם להעברת מיליוני דולרים לידי החמא"ס, שהגיעו לידי ארגון WV ממדינות זרות, ובהן – ארצות הברית, אוסטרליה, גרמניה ובריטניה, בין היתר, לצרכים הומניטריים, לחקלאות, לחינוך ולסיוע פסיכולוגי. הנאשם דאג לכך, שרוב החבילות הכוללות מוצרי מזון והיגיינה, שמיכות וכו' יועברו באופן תדיר לידי פעילי קסאם. בעת מצב לחימה עם ישראל, הועברו החבילות ישירות לנקודות של פעילי הקסאם, מעל פני האדמה ומתחת לפני האדמה וכן הועבר כסף מזומן רב.

מוחמד חלבי. באדיבות תקשורת שב"כ

"חמאס קוברת אתכם ואת תקוותכם לחיות כמו כולם"

במהלך שנות עבודתו בארגון WV, העביר הנאשם לידי החמאס, מאות עד אלפי טונות של ברזל, אמצעי חפירה וצינורות פלסטיק, שיועדו במקור לחקלאות, אך שימשו את החמא"ס לבניית מוצבים צבאיים וחפירת מנהרות התקפיות. הנאשם אף ביקר במנהרות, אשר סייע כאמור במימון בנייתן, סייע בבנייה, שיקום וביצור מוצבים צבאיים של הקסאם וסיפק ניילונים ממחסני ארגון WV, לצורך הסתרה והסוואה של פתחי מנהרה, וזאת על מנת שיראו כאילו מדובר בחממה חקלאית.

עוד עולה מכתב האישום, כי בשנת 2012 או בסמוך לכך, סימן הנאשם נקודות ציון של מקומות הסמוכים למעבר גבול ארז שאינם גלויים לעין כל, ובהם ריכוז צמחיה, בתוך שטח ישראל, בצד הכביש אשר מוביל ממעבר גבול ארז ליד מרדכי, מסר לפעילי חמאס אחרים תיאור מדויק של האזור, תיאור שלא ניתן לקבל ממפות וכיו"ב אלא מביקור במקום, זאת לצורך קביעת פתחי יציאה ממנהרות התקפיות בתוך שטח ישראל.

כמו כן, השתתף הנאשם באימונים צבאיים, העביר מכספי ארגון WV לידי פעילי קסאם סכומים של 20,000-30,000 דולר במזומן לצורך ביצוע עסקאות נשק וכן לפני "צוק איתן" בשנת 2014 העביר סכום של 3,000 – 5,000 דולר, לצורך רכישת ציוד קומנדו ימי עבור הארגון. הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו.

 דבריו של האלוף פולי מרדכי בפניה לתושבי עזה 

האלוף יואב (פולי) מרדכי פנה בערבית במסר חריף לתושבי עזה: "אני פונה אליכם היום כדי לדבר על ארגון הטרור חמאס שגונב את הכסף שלכם למען קידום הטרור, מה שאני רוצה לגלות לכם עבר את הגבול. לאחר חקירה ארוכה, גילינו כי חמאס משתמש באופן שיטתי בכסף שמדינות העולם מעבירות לפעילות ארגונים בינלאומיים, כמו הארגון הבינלאומי World Vision ברצועת עזה. אחת מההוכחות לכך היא הודאתו של מוחמד ח'ליל מוחמד חלבי, מנהל מטה הארגון בעזה, בהעברת כספים לחמאס".

עוד אמר מרדכי "מיליונים של דולרים, שנועדו לבניית פרויקטים, כספי תמיכה לתושבים, ואפילו חבילות מזון לנזקקים –העבירה חמאס לזרוע הצבאית שלה לבניית בסיסים, לבונוסים למשכורות, ולחפירת מנהרות המוות שיביאו את ההרס והחורבן עליכם ועל רצועת עזה. משהו שהוא בלתי אפשרי, חמאס קוברת אתכם ואת תקוותכם לחיות כמו כולם. אני רוצה לומר בצורה ברורה, המשך ניצול המדיניות האזרחית של ישראל פוגעת בכם ולא נשב בחיבוק ידיים.
לישראל יש הזכות לשמור על ביטחונם של אזרחיה וגבולותיה!"

מנהרה חמאס
מימן מנהרות טרור מכספי "צדקה". צילום: פלאש 90
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.