דף הבית > מורשת > עמונה: סיפור על חורבן, אהבה וגירוש

עמונה: סיפור על חורבן, אהבה וגירוש

כעשור לאחר שנישאו על חורבן תשעת בתי עמונה ההרוסים, חזרו לשם השבוע יצחק ואיילת שליסל עם חמש בנותיהם

כעשור לאחר שנישאו על חורבן תשעת בתי עמונה ההרוסים, חזרו לשם השבוע יצחק ואיילת שליסל עם חמש בנותיהם.

משפחת שליסל על הריסות בית מספר 9 בעמונה
משפחת שליסל על הריסות בית מספר 9 בעמונה

יצחק (38) ואיילת (31) הכירו כסטודנטים בצוות התקשורת של "תא כתום", שפעל בקרב האוניברסיטאות במאבק נגד עקירת ישובי גוש קטיף וצפון השומרון.

הוא היה אז סטודנט למדעי המחשב ומתמטיקה, באוניברסיטת אריאל והיא סטודנטית למדעי המדינה ותקשורת, בשלוחת אוניברסיטת בר אילן באשקלון.

איילת שירתה שירות לאומי בישוב נצרים שבגוש קטיף, התאהבה במקום ובקהילה ולפיכך החליטה ללמוד בקרבת מקום. כשנה לאחר עקירת ישובי גוש קטיף וצפון השומרון, עלתה לכותרות  עניין הריסת 9 בתי הקבע בישוב עמונה.

בשבת שקדמה להריסה, החליטה איילת לארגן שבת סטודנטים בישוב עמונה, כדי להביע תמיכה בתושבים. לאור ההיענות הגבוהה, יצחק הציע לה לערוך סרטון הסברה, בו ישתתפו הסטודנטים שבאו.

הוא התלהב מהשקעתה בהצעתו, אך איילת לא הסתפקה בזאת ובאותו השבוע לקחה אותו למאבק למניעת הריסת הבתים.

יצחק עלה אז על גג בית מספר 9 והתיישב על דוד שמש, כדי לתפוס זווית צילום טובה, עם מצלמת הוידאו של איילת.

שני שוטרי יס"מ שהגיעו למקום חמושים באלות, ריסקו באמצעות הידיות של האלות את המצלמה ואת ראשו של יצחק.

יצחק הובהל באמבולנס לבית החולים שערי צדק בירושלים, שם הצוות הרפואי ביצע 6 תפרים בראשו. הוא חשב כיצד לבשר לאיילת על המצלמה שרוסקה, אך היא, במקום לכעוס, החליטה לבוא אליו לביקור חולים.

בהמשך, הגישו יחד השניים תביעה נגד שוטרי היס"מ, באמצעות אורית סטרוק,לימים חברת כנסת, שהקימה בעקבות ההרס בעמונה את ארגון זכויות האדם ביש"ע.

מאז התהדק הקשר בין יצחק ואיילת,וכשנה לאחר מאורעות עמונה, ב-ז' ניסן תשס"ז 26.3.07, החליטו השניים להעביר מסר של בנייה והמשכיות ונישאו על הריסות בתי עמונה.

החתונה על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ארז בן שטרית
החתונה על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ברוך גרינברג

"שיעור באהבת המולדת"

ביום רביעי השבוע, 11 שנים בדיוק לאחר פינוי עמונה לראשונה, שבו למקום איילת ויצחק יחד עם חמשת בנותיהם אסתר (9), הלל (6.5), תחיה (4), גפן (שנה ותשעה חדשים) ותכלת (בת ארבעה חודשים).

"החלטנו להוציא את חמשת בנותנו ממסגרות בית הספר והגן ולהעניק להם שיעור באהבת המולדת", סיפרה איילת על הגעתם פעם נוספת לפינוי עמונה בעקבות עתירת ארגון השמאל הקיצוני "יש דין" לבג"ץ.

לדברי יצחק, "בחודשים האחרונים, הצליח השמאל להביא למאבק פנימי בקרב הימין, אם לחתום על הסכם פינוי או להתנגד. באנו לומר לאנשי הישוב עמונה, שבין אם חתמו על ההסכם שאנסו אותם לחתום עליו ובין אם לא, אנחנו איתם ואנחנו אוהבים אותם. האשמה מוטלת החל בבג"ץ שמונע הריסת בתים בלתי חוקיים של ערבים אך מפלה לרעה כשמדובר בבתי יהודים, וכלה בראש הממשלה בנימין נתניהו והשר נפתלי בנט, שעומדים בראש ממשלת ימין ומלאים בתירוצים".

"בדיוק כמו השבת שלפני הריסת תשעת הבתים ב-2006, גם השבת הגענו לעמונה, להביע תמיכה בתושבים. במהלך השבת ההיא, שלג ירד על הישוב. המראה המרהיב הזה גרם לצביטה בלב. אין שום סיבה להריסת ישוב בן 20 שנה, לעקירת הבתים ולגירוש המשפחות. כתושבת הישוב נצרים שבגוש קטיף, שחוותה את הגירוש על בשרה,  בחרתי לעבור יחד עם קהילת היישוב לעיר אריאל ובהמשך הצטרף גם יצחק", הוסיפה איילת.

"במשך כעשור חיינו בקרוואן ורק לפני כחצי שנה נכנסנו לבית הקבע", אמרה איילת. "ישנן משפחות שמאז  הגירוש טרם זכו להיכנס לביתן. לערבים שפלשו לאדמות בדרום, דאגו לקרקעות ופיצויים כספיים נדיבים עבורם וגם לבניהם וגם לנכדיהם. כשמדובר ביהודי עמונה, בג"ץ דאג לפסול כל מתווה אפשרי. אין קראווילה, יש קרטון. אין פתרון לאף מתיישב. עכשיו הסיוט של אנשי עמונה מתחיל".

משפחת שליסל חוזרת למקום בו הכל התחיל. צילום: יצחק שליסל

משפחת שליסל השבוע על רקע שלט הכניסה ליישוב עמונה
משפחת שליסל השבוע על רקע שלט הכניסה ליישוב עמונה
החתונה על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ארז בן שטרית
החתונה על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ארז בן שטרית
איילת ויצחק ביום החתונה. על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ארז בן שטרית
איילת ויצחק ביום החתונה. על הריסות בית מספר 9 בעמונה צילום: ארז בן שטרית
יצחק ופציעת הראש בפינוי עמונה 2006
יצחק ופציעת הראש בפינוי עמונה 2006
יצחק ופציעת הראש בפינוי עמונה 2006
יצחק ופציעת הראש בפינוי עמונה 2006
עמונה 2006 צילום: פייר דרדימן, פלאש 90
אלימות משטרתית בפינוי עמונה 2006. ארכיון. צילום: פייר דרדימן, פלאש 90
פינוי עמונה, 2006. צילום: פלאש 90
פינוי עמונה, 2006. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

האמא של כולם: הילולה לזכרה של רחל אמנו

השבת, יא' בחשוון, יחול יום פטירתה של רחל אמנו. משטרה וכוחות הצלה כבר ערוכים לאלפי המתפללים שצפויים לפקוד את הקבר במהלך סוף השבוע. מנהל אתר הקבר: "אפשר לאפיין את המבקרים מכל צבעי הקשת: חרדים, דתיים וחילונים"