23:28 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הצעת חוק: אין פינוי ללא הוכחת בעלות

הצעת חוק: אין פינוי ללא הוכחת בעלות

צעירי הליכוד גיבשו הצעת חוק שהוגשה ע"י ח"כ מיקי זוהר, שתקשה על בג"ץ לפסוק על הריסת ישובים יהודים. זוהר: "עלינו למנוע כל פגיעה עתידית ביו"ש"

על רקע החלטות בג"צ בעניין פינוי בתים ביו״ש – עמונה, עפרה ונתיב האבות, חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) הגיש את הצעת חוק ״תיקון זכות העמידה״, אותה יזמו צעירי הליכוד, שתקשה על התגבשותן של פסיקות דומות בעתיד.

מגיש הצעת החוק. ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מגיש הצעת החוק. ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי ההצעה, זכות או זיקה למקרקעין תהווה תנאי הכרחי להגשת תביעה להריסת בתים ביהודה ושומרון ולמעשה תמנע מארגוני שמאל לעתור לבג"צ בעניין פינוי ישובים. לפיכך, רק אדם שהצליח להוכיח קשר בינו ובין הקרקע רשאי להגיש עתירה לגביה. במידה ולא יוכח קשר כזה, העתירה לא תוכל לקבל תוקף משפטי.

יש לציין כי הצעה זו נכללת בהמלצות דו״ח ועדת אדמונד לוי שראש הממשלה בנימין נתניהו יזם את כתיבתו.

 משבר עמונה. מתוך הפטריוטים 18.9.16

ח"כ מיקי זוהר ,מגיש הצעת החוק, אמר: ״אני מברך על שיתוף הפעולה עם צעירי הליכוד שיזמו את התיקון החשוב הזה. שעה שארגוני השמאל לא בוחלים בשום אמצעי על מנת לפגוע בהתיישבות, עלינו לעמוד כחומה בצורה, להגן ולמנוע כל פגיעה עתידית ביהודה ושומרון. הצעת החוק שלנו תקשה על ארגוני השמאל לעתור לבג"צ בעניין פינוי יישובים מחד ותקשה על בג"צ לפסוק נגד המתיישבים מאידך".

לדברי דוד שאין, יו״ר צעירי הליכוד:  ״בשנים האחרונות מוגשות חדשות לבקרים עתירות לבג"צ של ארגוני שמאל קיצוניים שכל תכליתם הוא פגיעה בהתיישבות היהודית ביו"ש. הצעת החוק לתיקון זכות העמידה באה לשים סוף להריסת בתים יהודיים באופן שרירותי ולהפסקת הפרת זכויות האדם של אלו המתגוררים בהם. לא יתכן שבג"צ פוסק להריסת בתים כשלא ברור בכלל מי הוא בעל הקרקע״.

יו"ר צעירי הליכוד דוד שאין באירוע הליכוד בעמונה בשבוע שעבר. צילום: יוסי ורוצ׳בסקי
יו"ר צעירי הליכוד דוד שאין באירוע הליכוד בעמונה בשבוע שעבר. צילום: יוסי ורוצ׳בסקי

רוב מכריע בליכוד בעד חוק ההסדרה

25 מתוך 30 חברי סיעת הליכוד תומכים בחוק ההסדרה
25 מתוך 30 חברי סיעת הליכוד תומכים בחוק ההסדרה

בדברי ההסבר להצעת חוק "זכות העמידה" נכתב: ״בשנים האחרונות אנו עדים להתרבות עתירות שעניינן הריסת יישובים בשטחי יהודה ושומרון, המוגשות כנגד יישובים פורחים העומדים על תילם עשרות שנים, ומהוות בית וקהילה לעשרות ומאות משפחות. בעוד שזכותו של האדם לדרוש את קניינו הינה זכות חוקתית, הרי שברבות מן העתירות, המסתיימות לעיתים אף בצו המורה על הריסת היישוב או בתים בו, אין העותרים מוכיחים כל זכות או זיקה למקרקעין עליהם ניצבים הבתים שאת הריסתם הם מבקשים".

יוזמי ההצעה ציינו לדוגמה את הישוב מגרון שפונה על פי פסיקת בג"צ, אולם לאחר מכן משך התובע את תביעתו לפיצויים כאשר נדרש להוכיח בעלות על הקרקע ולבסוף גם נדרש לשם הוצאות משפט.

נציין כי בתחילת השבוע פרסמו 25 שרים, סגני שרים וחברי כנסת מסיעת הליכוד מתוך 30 חברי סיעה מכהנים, מכתב התומך בחוק ההסדרה ומבקש "להסדיר בדרך חוקית את בתי התושבים בעמונה, עפרה, נתיב האבות ובהתיישבות כולה ביהודה ושומרון, ולמנוע עיוות מוסרי, אנושי וחברתי, שיווצר על ידי פינוי של מאות ואלפי משפחות שבנו את ביתן בתמיכה ובסיוע של ממשלות ישראל לדורותיהן".

בין החותמים יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין וכל שרי הליכוד, למעט השר צחי הנגבי. גם ח"כ אבי דיכטר וענת ברקו לא חתמו על המכתב. ח"כ בני בגין הביע התנגדות למהלך.

בשבוע שעבר עלו מתפקדי ליכוד רבים ויחד איתם גם חברי כנסת מהסיעה, לסיור בעפרה ועמונה במטרה לחזק את ההתיישבות ולמנוע את הריסת הבתים.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בביקורו בעמונה בקיץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בביקורו בעמונה בקיץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-סגל

"יש פה שיבוש מערכות, המדינה היא לא מדינת משטרה"

הפטריוטים מגיבים לפרסומים כי המפכ"ל מאשים את נתניהו במעקב אחרי חוקרי להב 433: "משטרה לא יכולה לדבר על הרשות הפוליטית. נקודה. סוף"