4:01 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ביטון: "כשחייל משקר זה דבר אחד, כשמ"פ משקר זה דבר שני"

ביטון: "כשחייל משקר זה דבר אחד, כשמ"פ משקר זה דבר שני"

היום (ב') התחדש משפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה. על דוכן העדים מטעם ההגנה העידו האלופים במיל' עוזי דיין ודן ביטון

 "לא יודע אם אזריה חטא או לא. זכות החפות שלו נדרסה. הוא נשפט בכיכר הפייסבוק" ,אמר הבוקר על דוכן העדים במשפטו של לוחם חטיבת כפיר אלאור אזריה, האלוף במיל' עוזי דיין.
האלוף דן ביטון באולפן 'הפטריוטים' ב-23.8.16

לאחר הפסקה בת כמה ימים, התחדש היום (ב') משפטו של לוחם חטיבת כפיר אלאור אזריה בבית המשפט ביפו. בהמשך לדיונים שהתקיימו בחודש זה, גם היום יעידו עדים מומחים מטעם ההגנה לטובת אזריה, ולאחר מכן יחקרו בחקירה נגדית ע"י התובע. העדים היום הם האלוף במיל' עוזי דיין, שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל וכראש המועצה לביטחון לאומי, והאלוף במיל' דן ביטון, שכיהן כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל.

לא היה צורך בחקירת מצ"ח. עוזי דיין. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
לא היה צורך בחקירת מצ"ח. עוזי דיין. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

האלוף במיל' דיין: 'כל יום שהמשפט נמשך – נגרם נזק לצה"ל'

ראשון עלה להעיד האלוף במיל' עוזי דיין ונחקר ע"י התובע הצבאי וייסמן. בחודש שעבר תקף דיין את הטיפול במקרה אזריה וטען כי לא היה מקום לפתוח בחקירת מצ"ח. "זה לא בסדר, שנתנו למצ"ח לחקור את המקרה. בכל שנותיי בצבא לא נתתי פעם אחת למצ"ח לחקור מקרים של פעילות מבצעית", אמר אז דיין, "אין להם את הניסיון, הידע והסמכות לחקור מקרים שכאלה. יש למצ"ח את כל הסמכות לחקור מקרים של הטרדה מינית, גניבה ורשלנות של רצח. גם מקרה כמו של תא"ל בוכריס הייתי מגלגל למצ"ח תוך חמש שניות. במקרים מבצעיים פשוט אין להם כלים לחקור".

דיין עלה על דוכן העדים ונחקר בחקירה נגדית ע״י התובע הצבאי וייסמן. גם הבוקר חזר דיין על טענתו בביהמ"ש ובתצהיר כי "מצ"ח לא צריכה לחקור עימותים מבצעיים, אלא אם כן בהמשך יתברר שמצח צריכה לחקור". התובע אימת את האלוף במיל' עם חקירת מצ"ח בתרקומיא שנפתחה שעה ועשרים דקות לאחר האירוע.

דיין השיב לתובע כי "אחרי שמסיימים ועדת חקירה יכול להיות שמעבירים את זה לטיפול משפטי פלילי. ועדת החקירה לא סיימה את תפקידה אחרי שעה ועשרים, אבל החיילים מהצנחנים היו במעצר בסך הכל יומיים. ועדת חקירה מקצועית יותר מתחקיר, אם אני מבין נכון, אזריה בכלל לא השתתף בתחקיר".

"אם זה נכון", הוסיף דיין, "זה מטיל צל על התחקיר. כי התחקיר, שבמילא לא מוצג פה, מאוד רלוונטי לשאלה על סמך מה גלגלו את זה למשפט פלילי. הטענה הבסיסית שלי – לוחם, גם אם שגה וחטא, לא מגלגלים את זה למשפט פלילי אלא אם יש לזה סיבה טובה. סיבה טובה זה למשל שוועדת החקירה מוצאת שיש פה זדון".

לדבריו, "באותם ימים, לפני 18 שנים, חקרנו כל מקרה בשטח. כל אירוע מבצעי צריך שיהיה לו תחקיר, ודאי אם נפגעו אנשים. ויש לכך שתי סיבות: אחת שנפגעו אנשים, והשנייה שיש תביעות כספיות. ואם הדבר לא נחקר, אתה לא יכול להתגונן". דיין הוסיף: "אני לא אויב של מצ"ח. אני חושב שוועדת חקירה היא כלי הרבה יותר חזק. ואני חושב שבאירועים מבצעיים לא צריך שמצ"ח יתערב אלא אם כן אומרים שחשוב שמצ"ח יתערב".

התובע הציג לדיין מסמך בו הורה פרקליט פיקוד דרום דאז אל"ם אילן כץ, כיום הסנגור של אזריה, על פתיחת חקירת מצ"ח בעקבות פציעת פלסטיני במחסום הילה כתוצאה מירי חיילי צה"ל. דיין שאל בסרקזם "אנחנו עוברים לחקירה נגדית של הסנגור?" והסביר כי "במקרה של נועם פרידמן מדובר בחייל שלא תוך פיגוע, לא נגד טרוריסטים, עמד וירה באנשים. האם חייל כזה צריך לעמוד לדין? ודאי וודאי".

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
"זכות החפות שלו נדרסה". אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

"הריגה זה כשיש פרובוקציה שבה אתה מגיב בצורה לא פרופורציונלית כי הדם עולה לראש. אני מספיק בקיא בסעיף העבירה כדי לתמוה על מה האשימו. אם מדובר פה בזדון אז צריך להיות פה אישום ברצח. הריגה נתפסת כפשרה לא ברורה", אמר דיין. "הגשתי חוות דעתי מתוך דאגה להשפעה של זה על חיילים בשטח. כל יום כזה במשפט מזיק לצה"ל ומשפיע על חיילים" הוסיף.

לשאלת התובע אם אסור לירות במחבל שלא מהווה סכנה השיב דיין: "נתתי הוראות להרוג מחבלים בלי קשר לשאלה אם באותו רגע הייתה סכנה. מחבלים צריך להרוג. דינם של מחבלים הוא למות. גם אם אתה לא יודע אם האדם מחבל או לא – עלייך להגן על חייך או על אחרים".

החקירה הנגדית והחקירה החוזרת מסיימת ודיין משיב לשאלות השופטים: "הוראות הפתיחה באש לא גוברות על המשימה ולא על פקודות שניתנות בשטח. אם המשימה היא להרוג מחבל שנמצא במונית בעזה אז אני לא צריך לפעול לפי הוראות פתיחה באש. אם אתה הולך בלילה בחברון ומזהה אדם כמחבל נושא נשק – האם הולך רגיל או מדלג? באיזו גזרה זה קורה? – בעיקרון צריך להרוג אותם. אם תלך לדווח בסוף הוא יעשה את הפיגוע. יש סיכוי שיש לו גיטרה ולא קלצ'ניקוב, וכאן לניסיון של היורה יש חשיבות עצומה. מחבלים דמם בראשם. תוצאה טובה אם הם מתים".

דיין סיים בפנייה חריגה לשלושת השופטים: "הרבה מאוד עיניים נבוכות ומודאגות נשואות אליכם. הנושא במחלוקת ציבורית. למה שתחליטו יש חשיבות גדולה", סיים דיין את דבריו את השופטים. אחד הנוכחים בקהל קרא: "נדמה לי שהם החליטו".השופטת אל"מ מאיה הלר, ראש ההרכב, השיבה: "הערה מיותרת ולא נכונה".

צ'רלי אזריה, אביו של אלאור, נעזר בהליכון כדי להיכנס לאולם, מתיישב ומחבק את בנו ופורץ בבכי. הוא נעדר ממספר דיונים בשל אירוע מוחי שעבר. קצינת בית הדין סרן שונית, הגישה כוסות מים לבני המשפחה הנסערים.

לפני העדות הבאה של אלוף במיל' דן ביטון אמר צ'רלי אזריה: ״אני מחזיק מעמד בשביל המשפחה והבן שלי הגיבור. לא ישברו אותנו. אני מודה לכל עם ישראל על הביקורים". הוא התאמץ לעמוד על רגליו ולהצדיע לאלופים במיל' שמעידים לטובת בנו: ״הם המפקדים האמיתיים אני מצדיע להם".

אזריה הזכיר גם את תקופת השיקום שלו בבי"ח תל השומר ואמר: "אני מציע לתקשורת לגשת לשיקום נירולוגי או פיזיותרפיה ותראו את הילדים שלנו. בני 18 ו-19, בלי ידיים, בלי רגליים, עם צלקות שאלוהים ישמור. איפה זכויות האזרח? איפה כל הצלמים של זכויות האזרח? תבואו וצלמו את הילדים שלנו".

לאסומך על המ"פ. האלוף במיל' דן ביטון. צילום: לע"מ לאסומך על המ"פ. האלוף במיל' דן ביטון. צילום: לע"מ[/caption]

האלוף במיל' לא חסך ביקורת גם מרס"ן תום נעמן :"בעדות המ"פ יש אינסוף סתירות. המ"פ לא תידרך בזירת הלחימה. כשחייל משקר זה דבר אחד, כשמ"פ משקר זה דבר שני. במשפט הזה אין אחד שלא משקר".

"אני לא סומך על שיקול דעתו של המ"פ בשל כמות הכשלים הפיקודיים שעולים מניהול זירת האירוע. הגעה מאוחרת, לא בדק אם המחבל הרוג או חי, לא בדק אם המחבל זוכה ממטען, סיכן את חייליו ואת עצמו, לא טיפל בגגות מסביב שהתמלאו בפלסטינים", הוסיף ביטון. "אני לא סומך על שיקול דעתו. הוא כשל מדי וסיכן עצמו ואת חייליו".

הסנגור עו"ד אייל בסרגליק אמר לאחר הדיון כי "האלופים ביטון ודיין העידו בהמשך ישיר לעדותו של פרופ' יהודה היס שהירי של אלאור לא הרג את המחבל, אבל מזווית אחרת. הם אומרים בצורה מפורשת שהירי היה מוצדק, שלא ניתן להחליף את תחושת הסכנה הסובייקטיבית שחש אלאור, ושהתיק לא היה צריך להגיע לבית הדין אם המפקדים היו פועלים כמו שצריך".

בהמשך עתידים להעיד מטעם ההגנה מנכ"ל מד"א אלי בין ושני קציני צה"ל, ייתכן כי אחד מהם הוא אל"מ ישראל שומר. ה אל"מ ישראל שומר, מח"ט בנימין הקודם

"כשהקליע פגע במחבל, הוא היה מת"

פרופ' היס. צילום: פלאש 90
פרופ' היס. צילום: פלאש 90

ביום חמישי האחרון עלה להעיד מטעם ההגנה המנתח המשפטי, פרופ' יהודה היס, שעמד בראש המכון לרפואה משפטית. פרופ' היס הגיש חוות דעת שבה קבע כי מותו של המחבל לא נגרם כתוצאה מהירי של אזריה, אלא כתוצאה מהירי הראשוני שפצע אותו אנושות וגרם לחזה אוויר. היס חזר בביהמ"ש על חוות הדעת שמסר: "בגופה של המחבל ישנן חבלות קשות בשלושה אזורים: בריאה הימנית, בראש וזרוע ימין. ישנה חבלה פחות קשה שאליה לא אתייחס".

"לא יודע מתי המחבל מת. אני יודע שכשהקליע פגע בו הוא היה מת. לא היו נזקים בראש שיכולים להצביע על מוות". היס הסביר כי בסופו של דבר "מי שמחליט על סיכום הנתונים הוא הרופא המשפטי שביצע את הנתיחה".

בתחילת החודש חיזק את הטענה כי אזריה ירה במחבל מת, פרופ' דב שמעון, כירורג לב-חזה, שניתח את בדיקת ה-CT שעברה גופת המחבל. "לאחר פגיעה של שני קליעים שגורמים לנזק רקמתי נוצר מנגנון לכניסת אוויר ללב ולמוח", הסביר פרופ' שמעון. "ברור שעם כמות כזאת גדולה של אוויר אם היה בחיים אי אפשר להתקיים יותר מזמן קצר מאד. בוודאי לא 10-20 דק".

בהתייחסו לתזוזת המחבל שגרמה לאזריה לבצע ירי לעברו, אמר ד"ר שמעון כי "יש מיתוס שאנשים מתים לא זזים. הם זזים. 40-50 אחוזים מהאנשים זזים לאחר המוות, יש להם תנועות מאוד מביכות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב