בניגוד לכל הסקרים והתחזיות, העם האמריקאי מאס בפוליטיקה הישנה, גירש את ממשיכת דרכו של , ובחר בדונלד לנשיאות ארה"ב. 274 אלקטורים הביאו את דונאלד לנצח במרוץ לבית הלבן מה שהפך אותו לנשיא ה-45 של ארה"ב. הילארי התקשרה להודות בתבוסה וטראמפ הגיע לנאום בפני מטה הבחירות שלו.

טראמפ נושא את נאום הניצחון הגדול בפני מטהו: "קיבלתי שיחה מהמזכירה קלינטון, היא בירכה אותנו על נצחוננו. גם אני בירכתי אותה ואת משפחתה על מערכת קשה. הילרי עבדה קשה מאוד לאורך זמן ואנו חייבים לה הערכה על תרומתה למדינה".

עוד אמר הנשיא הנבחר: "עכשיו זה הזמן בשביל אמריקה להתאחד. כולנו, דמוקרטים ורפובליקנים. אני אהיה הנשיא של כל האמריקאים" אמר טראמפ "זה מאוד חשוב לי שלנו לא היה מסע בחירות, אלא תנועה גדולה שרוצה עתיד מזהיר לעצמם ולמשפחותיהם".

טראמפ מבטיח: "כל חיי עסקתי בעסקים וראיתי פוטנציאלים אדירים ברחבי העולם. את אותו הדבר אני רואה באצרנו. אנחנו הולכים לתקן מחדש את הגשרים, התעלות והתשתיות שיהפכו את אמריקה לאומה המובילה  בעולם. מיליונים מאנשינו יהיו שותפים לעבודה הזו".

טראמפ הודה לפעילו ואף ליריביו הפוליטים שהתמודדו נגדו: "הכרתי רבים ב-18 החודשים של המסע, הזמן שביליתי איתם, היה לי לכבוד. מודה לד"ר בן קורסון, סנטור ג'ף סשן. מתחרים קשים שהתייצבו לצידנו ואיחדו את שורות המפלגה הרפוליקנית"

"יש לנו תכנית כלכלית מצוינת, נכפיל את התמיכה שלנו, תהיה לנו הכלכלה החזקה בעולם, ונמשיך לפתח קשרים בינלאומים עם כל מי שיושיט יד לשלום. שום אתגר לא גדול מדי, מה שנעשה למען עתידנו לא יהיה מחוץ להישג ידינו, ארה"ב לא תתפשר על כלום חוץ מהטוב ביותר".

"למרות שהאמריקאים תמיד היו ראשונים, נהיה הגונים עם כל אחד ואחד. נחפש את המחנה המשותפת, לא את השונה. נכבד את השונה". אמר נשיא ארה"ב ה-45.

דברי מייק פנס סגן הנשיא הנכנס: "לילה היסטורי, האמריקאי דיברו, האמריקאים בחרו. אמריקה בחרה נשיא חדש. יש לי פריביליגה וכבוד ענק, לי ולמשפחתי, להיות סגן הנשיא החדש של ארצות הברית. תודה לאלוקים, תודה למשפחתי, תודה לעם האמריקאי,  מודה לנשיא הביא של ארצות הברית – דונלד טראמפ"

עדכונים שוטפים:

9:18 שיירת טראמפ מגיעה למטה בניו יורק ומתכוננת לנאום הניצחון.

9:09 טראמפ ניצח במדינת נברסקה וזכה ב-5 אלקטורים נוספים. נותרו לו 5 אלקטורים בלבד.

9:03 קלינטון הודיעה כי לא תגיע לנאום במטה. אנשיה עוזבים את המקום וחוזרים לביתם.

8:38 ניצחון לטראמפ בפנסילבניה מבטיח לו 20 אלקטורים נוספים. מדובר בפעם הראשונה מאז 1988 שבה רפובליקני זוכה בפנסילבניה. נותרו 66 אלקטורים בסה"כ.

8:23 קליפורניה, מיין, נבאדה ומסצ'וסטס אישרו לגליזציה של מריחואנה.

8:10 רק 54% מהנשים הצביעו לקלינטון, נתון מפתיע במיוחד בהתחשב בפרשת ההטרדות ובהיותה של קלינטון הפוטנציאל לפריצת "תקרת הזכוכית" הנשית.

8:07 ממשלת דרום קוריאה תערוך ישיבת חירום עקב התוצאות הצפויות של הבחירות לנשיאות ארה"ב.

7:57 נברסקה ואוקלהומה אישרו להחזיר את עונש המוות.

7:40 קלינטון ניצחה בנבאדה. רשת פוקס: טראמפ רחוק 16 אלקטורים מהבית הלבן.

7:15 254:215 לטראמפ. ברגעים אלו שוקד טראמפ על נאום הניצחון שלו.

6:48 רשת פוקס: טראמפ מנצח במדינת המפתח ג'ורג'יה. סיכוייה של קלינטון קלושים. אובמה: "יהיה אשר יהיה – השמש תזרח גם מחר".

6:30 זה הולך ומתקרב: רשת פוקס מדווחת שטראמפ מנצח במדינות המפתח ויסקונסין ואיווה. המשמעות: 238 – 209 לטראמפ.

6:20 עיתון הניו יורק טיימס מעלה את סיכוייו של טראמפ לנצח ל-95%. טראמפ מוביל כעת ב-3 מדינות מפתח – מישיגן, ניו המפשייר וג'ורג'יה, כאשר ספירת הקולות נמשכת. קלינטון חייבת לנצח במדינות אלה כדי לשמור על סיכוייה לנצח, סיכויים שכעת פוחתים והולכים.

מפת האלקטורים: טראמפ  187, קלינטון 197

6:10 מדגמים מהחוף המערבי: קלינטון ניצחה בקליפורניה ובהוואי, טראמפ ניצח באיידהו.

מפת האלקטורים: טראמפ  222, קלינטון 202

טראמפ צופה בעדכונים
טראמפ צופה בעדכונים

5:55 רשת פוקס: טראמפ ניצח בצפון קרוליינה. סוכנות הידיעות AP: טראמפ ניצח בפלורידה. המשמעות היא שטראמפ סולל את דרכו לבית הלבן

מפת האלקטורים כעת: טראמפ   183, קלינטון 131

5:45 קלינטון מתאוששת ורושמת ניצחון בקולורדו החשובה.

מפת האלקטורים כעת: טראמפ  167 , קלינטון 122

5:30 הדרמה נמשכת: רשתות NBC ו-ABC הכריזו על טראמפ כמנצח במדינת המפתח אוהיו

מפת האלקטורים כעת: טראמפ  167 , קלינטון 109

5:15 קלינטון לפעילים: מה שלא יהיה – אני מודה לכולכם.

5:00 קלינטון ניצחה במדינת המפתח וירג'יניה. אלקטורים: טראמפ 140, קלינטון 104 (תוצאות האמת)

מדגם: יוטה, נבאדה, איידהו – מירוץ צמוד. מונטנה – טראמפ מוביל

4:50 אחרי ספירת חלק מתוצאות האמת: טראמפ מוביל בפלורידה, אוהיו, וירג'יניה, ג'ורג'יה, צפון קרוליינה, מישיגן, ניו המפשייר, ויסקונסין. מפת האלקטורים כעת: טראמפ: 136 , קלינטון: 104

4:35 עמוד התחזיות של הניו יורק טיימס מעניק יתרון ראשון לדונלד טראמפ

4:20 טראמפ מנצח בטקסס ובארקנסו. מפת האלקטורים כעת: 128 לטראמפ, 97 לקלינטון

4:15 לאחר ספירת חלק מתוצאות האמת מסתמנת דרמה: טראמפ מוביל במדינות המפתח פלורידה, אוהיו וצפון קרוליינה

קלינטון מובילה במישיגן ופנסילבניה

4:00 מדגם: מירוץ צמוד באריזונה, קולורדו, מינסוטה ולואיזיאנה. ניצחון לקלינטון בניו יורק. ניצחון לטראמפ בקנזס, נברסקה, ויומינג, צפון דקוטה, דרום דקוטה.

תוצאות האמת: טראמפ מוביל בווירג'יניה אחרי ספירת 60% מהקולות ומנצח במיסיסיפי

3:45  אחרי ספירת 90% מקולות האמת: פלורידה שומרת על מירוץ צמוד עם יתרון קל לטראמפ

3:30 ניו יורק טיימס: המצב בפלורידה צמוד יותר מבחירות 2000

פלורידה: 91% מהקולות – טראמפ מוביל ; צפון קרולינה: 50% מהקולות – קלינטון ; אוהיו: 30% מהקולות – קלינטון  ; וירג'יניה: 45% מהקולות – טראמפ. לפי המדגמים באלבמה ודרום קרוליינה – טראמפ. ארקנסו – צמוד

3:15 אחרי ספירת 87% מהקולות בפלורידה: מירוץ צמוד עם יתרון קל לקלינטון

3:00 מדגם:

גם בפנסילבניה ובניו המפשייר המירוץ צמוד. באילינוי, מסצ'וסטס, ניו ג'רזי, מרילנד, רוד איילנד ודלוור: קלינטון

באוקלהומה, טנסי ומיסיסיפי: טראמפ

2:55: לאחר ספירת יותר מ-70% מהקולות בפלורידה: קלינטון מובילה

2:45  אחרי ספירת יותר מ-50% מהקולות בפלורידה: יתרון קטן לטראמפ

2:30 מדגם: צפון קרוליינה: מירוץ צמוד ; אוהיו: מירוץ צמוד  ;  מערב וירג'יניה:  טראמפ

2:00 מדגם: קנטקי: טראמפ  ; אינדיאנה: טראמפ ; ורמונט: קלינטון ; וירג'יניה: מירוץ צמוד ; פלורידה: מירוץ צמוד ; ג'ורג'יה: מירוץ צמוד

1:45 כצפוי, טראמפ מוביל בקנטאקי ובאינדיאנה

1:30 רשת CNN מדווחת כי בכירים במטה טראמפ התבטאו ואמרו שמצפה למועמד הרפובליקני "לילה קשה"

1:15 מדגם רשת פוקס: 65% מההיספנים הצביעו לקלינטון, לעומת 27% לטראמפ

1:05  לפי המדגמים הראשונים, 75% מהמצביעים היהודים ו-59% מהנשים הצביעו לקלינטון

1:00  לפי מדגם רשת MSNBC 87% מהשחורים הצביעו לקלינטון בעוד 7% הצביעו לטראמפ. גם בקרב ההיספנים, רוב גדול מהמצביעים נתנו את קולם לקלינטון, כצפוי.

הבוקר הגיעה מתמודדת המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון להצביע בקלפי בניו יורק ונראתה מעודדת מהסקרים שצופים לה ניצחון.  לאחר הצבעתה אמרה קלינטון: "זאת תחושה של ענווה. אני יודעת כמה אחריות מגיעה עם התפקיד, וכל כך הרבה אנשים סומכים על תוצאות הבחירות האלה, על המשמעות שלהן למדינה ואני אעשה כמיטיב יכולתי אם אנצח היום". בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שעשוי להפוך לבעל הראשון הראשון בהיסטוריה, התייחס לתפקידו הפעם בתור הבעל של המועמדת. "אני כבר עושה את זה מספר שנים, ואני חושב שיש לי כבר 15 שנה של ניסיון", אמר בחיוך כשהגיע לקלפי עם אשתו.

קלינטון מגיעה לקלפי
קלינטון מגיעה לקלפי

התומך הגדול של קלינטון, הנשיא ברק אובמה, הצביע באילינוי כבר לפני חודש, במסגרת ההצבעה המוקדמת. בהתאם למסורת שלו, הוא פתח את יום הבחירות עם משחק כדורסל בבסיס הצבאי פורט מקניר בוושינגטון עם כמה מחבריו ותומכיו, אך גם שלח מסר לכל המצביעים. "היום, ההתקדמות נמצאת על פתק ההצבעה", צייץ בחשבון הטוויטר. "לכו להצביע – ואז תבטיחו שגם חבריכם, משפחתכם וכל מי שאתם מכירים גם מצביעים".

המתמודד מטעם המפלגה הרפובליקנית, דונלד טראמפ הצביע בניו יורק ונראה כמי שלא מתרגש מהסקרים החוזים לו מפלה. הוא האשים את התקשורת וטען כי המספרים שהוצגו מזויפים. בקלפי עצמה מיהר טראמפ לתרום מספר דולרים בדוכן למכירת עוגות  לפני שמימש את זכותו הדמוקרטית.

טראמפ מצביע
טראמפ מצביע

כאשר נשאל למי הצביע, ענה המועמד הרפובליקני בחיוך כי זו הייתה "החלטה קשה", ובהתייחסו למצב במדינות המפתח, הוא אמר "הכל טוב – הכל טוב מאד, פשוט הכל טוב, באופן כללי". עוד אמר טראמפ, "אנחנו ננצח באיווה ובניו המפשייר. אנחנו הולכים לנצח במדינות רבות". הוא הוסיף כי מישיגן, שם הוא השקיע מאמץ רב לאחר שהסקרים הצביעו על מאבק צמוד בינו לבין קלינטון, "תהיה מדינה מעניינת". המועמד הרפובליקני הוסיף: "אם אני לא אנצח, אני אראה בזה בזבוז אדיר של זמן, אנרגיה וכסף".סיכם לפני שעזב את המקום.

טראמפ: הטיית קולות – לא מתחייב לקבל את תוצאות הבחירות

הצוות של טראמפ הגיש תביעה נגד רשם הקולות בנוואדה בטענה כי ב-4 בנובמבר נשארו הקלפיות פתוחות כשעתיים מעבר לשעה הקבועה. עורכי הדין של טראמפ טענו כי מדובר בפעולה מכוונת שנועדה להטות קולות לטובת המחנה הדמוקרטי. בית המשפט דחה את התלונה. בראיון לרשת "פוקס" אמר טראמפ "אנחנו חייבים לשמור על המערכת הוגנת".

המועמד הרפובליקני עורר סערה כשאמר שאיננו מתחייב לקבל את תוצאות הבחירות, בשל החשש מפני הונאה והטיית קולות. הוא ציין כי במקומות הצבעה רבים המכונות הופכות מצביעים "אדומים" ל"כחולים". כשנשאל האם הוא צופה שהבחירות לא יסתיימו הלילה בשל החשדות לזיופים השיב: "אני אצטרך לראות מה קורה. אני מקווה שלא נצטרך לדאוג מזה, מה שאומר שננצח. אני רוצה לראות שהכול כשיר". יש לציין כי אכן ישנן תקלות מקומיות במכונות, בקלפיות בדרום יוטה נאלצו לעבור להצבעה ידנית.

על פי סוכנות רויטרס ישנו צפי לאחוז ההצבעה הגבוה ביותר מאז הבחירות ב-1968, אותה מערכת בחירות שבה ניצח ניקסון את וולאס, סימלה את קריסת מדיניות הניו דיל שאפיינה את ארצות הברית מאז המשבר הכלכלי של שנות ה-30. הבחירות נערכו על רקע ההתנקשות במרטין לותר קינג, מנהיג המאבק למען זכויות אדם. כמו אז כך גם עכשיו, קול המיעוטים צפוי להיות משמעותי מאוד בבחירות הללו. עד כה הצביעו בפלורידה 36% יותר היספנים מאשר בבחירות 2012.

 

מדד הפייסבוק צדק

הנשיא ה-45 של ארצות הברית של אמריקה יהיה דונלד טראמפ, כך קבע מדד הפייסבוק. טראמפ זוכה לחשיפה גבוהה בהרבה מיריבתו, מושך יותר תהודה והמולה סביב הפרסומים שלו הרבה יותר מיריבתו. המדידה החלה ב-31 באוקטובר ועד ל-6 בנובמבר. בעולם הרשתות החברתיות, בהן הכול מדיד, הכול גלוי, רשום וידוע, הלייקים, השיירים, הצפיות והתגובות מבשרים: טראמפ גובר על קלינטון בכל המדדים.

טראמפ. הנשיא הבא של ארצות הברית? צילום: Michael Vadon
טראמפ. הנשיא הבא של ארצות הברית? צילום: Michael Vadon

כזכור, המדד החל במערכת בחירות לראשות אגודת סטודנטים באוניברסיטת בר אילן, שם הוא נחל שלוש הצלחות וכישלון אחד.

גם במערכת הבחירות האמוציונלית של מרץ 2015, בה הוא חזה כי בניגוד לסקרים שהצביעו על ניצחון של הרצוג, "בנימין נתניהו ירכיב את הקואליציה הבאה, גם ללא סיוע של בנט". המדד נוסה בהצלחה במערכת הבחירות בקנדה, בה ניצח ג'סטין טרודו. בהצבעה על הברקזיט הוא היכה בסקרים שנית.

כעת ניגש לאתגר הגדול ביותר: מערכת הבחירות המורכבת של ארצות הברית. 50 מדינות, 538 אלקטורלים, 270 דרושים לניצחון.

האם הפייסבוק יכול לחזות את הניצחון בכל כך הרבה מדינות?

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.