תאי סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון יקיימו בשבוע הבא מחאה נגד קיום טקס הוקרה אלטרנטיבי לארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה". האירוע מתקיים ביוזמתם הפרטית של מרצים באוניברסיטה, בעקבות החלטת האוניברסיטה לבטל את הענקת 'פרס ברלסון' לארגון השנוי במחלוקת ביוני השנה. נזכיר כי במאי השנה, עזבו סטודנטים במחאה את כנס שוברים שתיקה שארגנה ומימנה אוניברסיטת בן גוריון כ"כנס אקדמי".

פעילות שוברים שתיקה באוניברסיטת בן גוריון. מתוך עמוד הפייסבוק של הארגון
פעילות שוברים שתיקה באוניברסיטת בן גוריון. מתוך עמוד הפייסבוק של הארגון

האירוע יתקיים ביום שני הבא באוניברסיטה ובו ישתתפו מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק, הסופר עמוס עוז שישא דברים בנושא "על בגידה ונאמנות"וחברי סגל אקדמי. עד כה גייסו חברי הסגל האקדמי למעלה מ-36 אלף שקלים למען ארגון השמאל. הפרס הכספי יוענק באירוע.

עם היוודע דבר קיומו של הטקס האלטרנטיבי, החליטו סטודנטים באוניברסיטה, מרביתם חברי תאים פוליטיים, להפגין נגד האירוע. בין התאים המעורבים: תא "לביא" (ליכוד), תא "הישראלים" (הבית היהודי), תא "מגן" (ישראל ביתנו), תא "יש עתיד", תא "אם תרצו" ותא "זהות".

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אמר עמרי פרבר, יו"ר תא לביא באוניברסיטה, כי "'שוברים שתיקה' הוא ארגון פרטי שכל מטרתו היא עידוד החרם על ישראל והכפשת ישראל בעולם תוך שימוש באמצעים לא דמוקרטיים".

"הניסיון של מספר מרצים לנצל את מעמדם לקידום ארגון שכזה, ששמו נקשר לא פעם לפרשיות אפלות של פגעה וניצול של חפים מפשע היא בושה לכל מוסד אקדמי. נפעל ככל יכולתנו להשמיע את קולם של הרוב השפוי באוניברסיטה למניעת ניצולה של אקדמיה לפגיעה באזרחי ישראל", הוסיף פרבר.

פרופ' עמית שכטר, הנמנה עם מארגני האירוע אמר כי "ההנמקה היתה שהגוף שקיבל את הפרס הוא גוף שאיננו נמצא בקונצנזוס". שכטר הוסיף כי "באוניברסיטה קונצנזוס איננו קריטריון. אם הקונצנזוס היה קריטריון באוניברסיטה, אז הידע האנושי היה נשאר קפוא עד עצם היום הזה מאז ימי גלילאו גלילאי. אנחנו לא מאמינים בקונצנזוס, הקונצנזוס עומד בניגוד לרוח האוניברסיטה".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה לאירוע האלטרנטיבי כי "מדובר ביוזמה פרטית של מרצים באוניברסיטה המבקשים לקיים פעילות בתחומי הקמפוס ולהעניק פרס אלטרנטיבי לפרס ברלסון אותו העניקה האוניברסיטה לא מכבר. נכון לעתה, לא הוגשה בקשה לקיום האירוע כנדרש מהתקנות לקיום פעילות ציבורית ופוליטית בתחומי הקמפוס ולכן ממילא טרם אושרה".

מרצי בן גוריון מתגייסים למען 'שוברים שתיקה'

כזכור, בצעד יוצא דופן ביטלה בחודש יוני האחרון נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, החלטה של המחלקה ללימודי המזרח התיכון להעניק פרס לארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה".

על פי דיווח ב"הארץ", המחלקת האקדמית התכוונה להעניק לארגון השמאל הקיצוני את "פרס ברלסון", בגובה 20 אלף שקלים, המוענק מדי שנה לאנשים פרטיים ולעמותות אשר תרמו להבנה בין יהודים לערבים .

באוניברסיטת בן גוריון נימקו את החלטת הנשיאה בכך ש"מדובר בארגון שאינו בקונסנזוס לאומי והענקת הפרס עלולה להתפרש כמראית עין של הטיה פוליטית".

הפטריוטים מדברים על החלטת פרופ' כרמי

שוברים שתיקה הגיבו בזעם להחלטה ואמרו כי: "הטענה של נשיאת האוניברסיטה כי שוברים שתיקה אינו 'בקונסנזוס הלאומי' ולכן אינו ראוי לפרס על שם רבין, אינה ראויה: רבין בעצמו היה מנהיג פוליטי שלא היסס לפעול בדרך בה האמין גם בניגוד לקונסנזוס. גם הטענה כי הדבר 'יתפרש כהטיה פוליטית' היא מגוחכת נוכח העובדה שהחלטה של ההנהלה לפסול – היא עצמה הטיה פוליטית מתוך פחד".

בארגון קיוו כי האוניברסיטה תחזור בה, אך משלא קרה הדבר פנו חברי סגל מהפקולטה למדעי הרוח והחברה לקיים אירוע אלטרנטיבי. לצורך כך יזם גיא ביינר, מרצה בכיר באוניברסיטה, מיזם למימון המונים באתר הד-סטארט בו יגוייסו כספים שייתרמו ל"שוברים שתיקה".

"בקביעת מושג 'הקונסנזוס הלאומי' כקריטריון לשיפוט במסגרת אוניברסיטאית ישנה סכנה ממשית להגבלת חשיבה ביקורתית וחופשית. מקרה זה ממחיש שרודנות הקונצנזוס מאיימת לחתור תחת אושיות האקדמיה הישראלית והדמוקרטיה הליברלית", אמר ביינר וקרא לחבריו לתרום.

רבים מעמיתיו נענו לקריאתו. ביניהם: ד"ר עקיבא לייבוביץ', המחקה למדעי הבריאות, פרופ' יואב שגב, המחלקה למתמטיקה, ד"ר מיכל גבעוני, המחלקה המחלקה לממשל ולפוליטיקה, יצחק דינשטיין, המחלקה להנדסה, דר' אבי רובין המחלקה למזרח תיכון,דפנה ישועה-כ"ץ המחלקה לתקשורת, פרופ' אורי אברהם מדעי הטבע, ד"ר איריס אגמון, פרופ' ניב גורדון המחלקה לממשל ופוליטיקה, ד"ר ענת ויסמן, ד"ר גידי נבו הפקולטה לספרות, פרופ' חגי רם, המחלקה למזרח תיכון.

גיא ביינר פונה לקהל בבקשה לתרומות

על בסיס הזוכים הקודמים בפרס ברלסון ניתן להבין מדוע זעמו ב"שוברים שתיקה"; בעבר זכו עמותות שמאל רדיקליות למענק מהמחלקה ללימודי המזרח התיכון. בין זוכי העבר בפרס: "פורום המשפחות השכולות הישראלי פלשתיני", רופאים לזכויות אדם, עמותת סיכוי לקידום ושוויון אזרחי, לצד גופים אחרים.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20