בכנסים אשר קיימה המפקחת על מקצוע האזרחות בתחילת השנה, קיבלו מורי המקצוע הודעות על שינויים רבים ומהותיים בתכני הלימוד, בהוצאת והכנסת מושגים מ'מחוון המושגים', כמו גם בשינוי תוכנם.

בין היתר התבשרו המורים כי וכתב הפכו ל'מושגי רקע' אשר "אינם נדרשים כמושגי חובה" לבחינת הבגרות. כתב הוא המסמך התקף והמחייב עד היום את זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל. כמו כן, הוא מהווה את הביסוס הלגיטימי לאיחוד ירושלים והקמת השכונות היהודיות, בהן גילֹה ורמות, בשטחים אשר שוחררו ב-1967.

יעל גוראון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יעל גוראון מוותרת על בלפור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי פרסום באתר NRG, בכנסים שנערכו לקראת תחילת שנת הלימודים, הורתה המפמ"רית גוראון למדריכי המקצוע על שינויים במחוון המושגים לבגרות בעל פה בלבד, תוך איסור לתעד או לכתוב אותם, זאת על מנת שלא יגיעו לתקשורת. "כל הדברים שנאמרו בכנס, נאמרו בעל פה תוך איום שלא לכתוב, לצלם או להקליט דבר", העידה אחת המורות שנכחה בכנס.

עוד דווח, כי כבר בתחילת חודש ספטמבר שלחה מדריכת המקצוע למורים מכתב ובו התייחסות להוראותיה של גוראון לשינויים שהכניסה במושגון: "אתמול התקיים מפגש מדריכים ארצי, בו התעדכנו בכמה פרטים, ואני מעוניינת לשלוח לכם אותם עוד לפני שיוצא חוזר מפמ"ר. הצהרת בלפור והרקע ההיסטורי- מופיע רק כמושגי רקע". שביקשו למחות על ההוראות, הסבירו כי הפיכת המושגים הללו למושגי רקע גורמת לכך שלא יילמדו כלל, מכיוון שכיום נלמדים בכיתות רק מושגים המופיעים בבחינת הבגרות.

כזכור, ביולי האחרון ביקש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לשכתב את ההיסטוריה ולתבוע את בריטניה על הצהרת בלפור ההיסטורית שהקנת את הזכות להקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. "החלטתכם לדחוק את הצהרת בלפור וכתב המנדט, ולהותיר על כנה את החלטה 181 נובעת, אנו מקווים ומאמינים, מטעות מקצועית קשה ולא מתמיכה בעמדות האנטי ציוניות של אבו מאזן ורצון להצטרף לקמפיין הפלסטיני", אומרים מורים שבחרו למחות על ההודעות לחברי ועדת המקצוע באזרחות.

דרישת המורים: "עלינו לחזק את היסודות הציוניים ולא לקעקע אותם"

במכתב ששלחו חברי קבוצת 'מורים לאזרחות' לחברי וועדת המקצוע, בו הם קוראים להם לבטל את השינויים הנ"ל, כתבו: "הצהרת בלפור והמנדט אשר ניתן בעקבותיה אינם רק אירוע היסטורי מכונן בתולדות הציונות (ובהקשרים אלו נלמדים בהיסטוריה), אלא בעלי משמעות אקטואלית תקפה עד ימינו אלו. אבן השתייה עליה בנויה הלגיטימיות הבינ"ל של מדינתנו, היהודית והדמוקרטית, כאן ועכשיו בארץ ישראל. לא בכדי תבע אבו-מאזן בכינוס האחרון של עצרת האו"ם לבטל את הצהרת בלפור, והיום התבשרנו על המשך המהלכים. ביטולה נועד לקעקע את לגיטימיות הבניין הציוני בו אנו יושבים במדינת ישראל".

"אנו קוראים לכם לבטל לאלתר את השינויים בתכנים המחייבים לבחינת הבגרות באזרחות. להיפך – עליכם לחייב להעמיק וללמוד על הצהרת בלפור וכתב המנדט, באופן מעמיק יותר הנמצא בכל ספרי הלימוד הקיימים. בשנה הקרובה נחגוג יובל לחירות ירושלים, שבעים למדינת ישראל ומאה להצהרת בלפור. עלינו לחזק את היסודות הציוניים ולא לקעקע אותם".

בשנה האחרונה עמדו לימודי האזרחות בעין הסערה סביב הוצאתם לאור של הספר החדש ומושגון המונחים, וכן בנוגע להתפרקות ועדת המקצוע. גורמי שמאל טענו כי תחת שר החינוך מהבית היהודי המקצוע נגרר ימינה. בנט דחה אז את הביקורת ואמר כי "הופצו לתקשורת חלקי טיוטות כדי לקדם אג'נדה פוליטית".

הרכב הוועדה כולל נציגי משרד החינוך, נציגי האקדמיה ונציגי המורים. בראש הוועדה מכהן ד"ר אסף מלאך שאותו מינה השר בנט, ומלבד המפמ"רית יעל גוראון, חברים בה גם ורדה אשכנזי, שהייתה אחת ממחברות ספר האזרחות, פרופ' אשר כהן, שהיה בעבר יו"ר ועדת המקצוע, פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו וחבר מפלגת העבודה, ד"ר יוסי לונדין ממכללת אורות ישראל, בלהה גליקסברג, נציגת החמ"ד בוועדה, ד"ר אייל לוין מאוניברסיטת אריאל, פרופ' ערן ויגודה מאוניברסיטת חיפה, שני נציגי המגזר הערבי – ד"ר יוסף שחאדה ואחמד נאזי יאסין, ושלושה מורים לאזרחות – אורן עדן, גילי לוי ובר מעוז.:עוד באותו נושא