4:16 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בן דהן: "פינוי מבנים – רק באישור סגן שר הביטחון"

בן דהן: "פינוי מבנים – רק באישור סגן שר הביטחון"

בעקבות פינוי מבנים במספר מאחזים יהודים בימים האחרונים, הורה סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, למתאם הפעולות בשטחים לעצור פינויים ללא אישור

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, פנה במכתב למתאם הפעולות בשטחים בהנחייה לשנות את נוהל פינויים של מבנים בלתי חוקיים. זאת בעקבות הפינוי שהתרחש אמש בישוב "אש קודש" בו פונה קראוון של לוחם שיטת 13 מבלי שידע על דבר הפינוי, וכן בעקבות פינוי "מצפה אביחי" בקרית ארבע הבוקר בו התיישבו משפחות לזכר הלל אריאל הי"ד.

שינה את הנוהל. סגן השר בן דהן. צילום: דוברות סגן שר הביטחון
שינה את הנוהל. סגן השר בן דהן. צילום: דוברות סגן שר הביטחון

עפ"י הנוהל החדש פינוי מבנים יבילים בלתי חוקיים בנוהל פלישה טרייה, יובא לאישורו של סגן שר הביטחון לפני ביצוע. מדובר בשינוי מהותי מהנוהל שהתקיים עד כה ונקבע בתקופת שר הביטחון הקודם משה בוגי יעלון, לפיו ניתן לפנות מבנים אלה ללא אישור הדרג המדיני תוך 60 ימים.

פינוי מצפה אביחי: "קיווינו שאחרי הרצח של הלל יהיה פה מקום של חיים של ובנייה"

הבוקר התקיים פינוי של שטח 18 "מצפה אביחי" בקריית ארבע חברון. מדובר בשטח שדרכו חדר המחבל שרצח את הלל יפה אריאל הי"ד לפני כחודשיים, ומאז הרצח עלו תושבי קרית ארבע פעם נוספת לשטח בדרישה להקמת שכונה במקום. השטח נמצא בתוך הקו הכחול של קרית ארבע. בני משפחת אריאל נכחו במקום בעת הפינוי.

 הוריה של הלל הי"ד, הבוקר במצפה אביחי

"אנחנו קיווינו שאחרי הרצח של הלל יהיה פה מקום של חיים של ובנייה" אמרה הבוקר רינה אריאל, אמה של הלל הי"ד. "לצערנו אנחנו עדים היום לחורבן נוסף".

"מה שאני מרגישה זה שאני צריכה לעשות קריאה נוספת. פעם ראשונה- רצחו את הלל, פעם שנייה, עכשיו – מתכוננים לרצח הבא. ואנחנו אומרים שממשלת ישראל אחראית לזה שהיא הורסת ישובים", אמרה האם השכולה.

"אין עוד מילים להגיד. המצב מזעזע. רוצחים לנו את הלל היום בפעם השנייה", הוסיפה רינה הלל.

מצפה אביחי נקרא על שמו של אביחי לוי שנרצח יחד עם אביעד מנצור בצומת בית חג"י שבדרום הר חברון בפיגוע ירי בשנת 2005. המצפה יושב בתגובה לרצח הלל אריאל הי"ד ונמצא בשטח המוניציפאלי של קרית ארבע. אל מאבק המשפחות המתגוררות במצפה הצטרפו לפני כחודשיים עמיחי ורינה אריאל, הוריה של הלל, בפניה לממשלה.

האתר צופה ישירות על ביתה של הלל ואילו היתה במקום התיישבות יהודית, ייתכן והיתה נמנעת החדירה של המחבל באותו יום. לאחר הפיגוע עלו חמש עשרה משפחות למצפה וחזרו ליישב את המקום. הוריה של הלל הצטרפו למאבק המשפחות בפניה לממשלה. המתיישבים קיבלו גיבוי רחב משרי ממשלה, חברי הכנסת ורבנים שהגיעו לנחם את המשפחה.

הלוחם היה בשטח – ביתו פונה ע"י המנהל האזרחי

נזכיר כי אמש הגיעו פקחי המנהל האזרחי ליישוב 'אש קודש' מלווים בכוחות מג"ב והמשטרה, על מנת להחרים קראוון שהוצב לטענתם בצורה בלתי חוקית. הקראוון משמש בית מגורים לחייל רווק המשרת ביחידה המובחרת – שייטת 13.

החרמת המבנה באש קודש. אתמול צילום: TPS

לטענת הנוכחים במקום הקראוון נמצא בתחומי קו כחול, והפינוי נעשה בניגוד להנחיות שהורה שר הביטחון. המתנגדים ניסו למנוע את החרמת הבית ולבוא בדברים מול פקחי המנהל, אך אלו לא שעו לבקשותיהם והמבנה הוחרם לאחר שתכולתו פונתה ממנו ע"י הכוחות.

בני משפחתו של החייל אמרו אתמול בראיון לאתר nrg כי "מדובר בהתנהלות מקוממת ומרגיזה. מדובר בלוחם ביחידה מיוחדת שבוקר אחד מחליטים להרים לו את הבית. ניסינו להשיג אותו, אבל לא הצלחנו ליצור איתו קשר. ניסינו לבקש מהמנהל האזרחי להמתין שניצור איתו קשר כדי שיוכל לפנות את הציוד שלו, אבל הוא לא זמין ואין לנו יכולת אפילו להודיע לו שאין לו בבית". בעקבות כך ביקש סגן השר לבחון את נוהל הפינוי.

 

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב