בתגובה לדבריו של נציג האו"ם למזרח התיכון שהתלונן אמש נגד ישראל בפני מועצת הביטחון, עונה  כי דבריו "מרחיקים את השלום". נציג האו"ם הביא טרוניה על המשך הבנייה היהודית ביהודה שומרון והריסת בתים בלתי חוקיים ע"י ישראל ואמר שהדבר מהווה "דאגה דחופה".

דיון הפטריוטים בנושא התערבות ממשל במדיניות פנים ישראלית

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הדברים שאמר נציג האו"ם למזרח-התיכון למועצת הביטחון מעוותים את ההיסטוריה ואת החוק הבינלאומי ומרחיקים את השלום. יהודים חיו בירושלים, יהודה ושומרון מזה אלפי שנים ונוכחותם שם איננה המכשול לשלום".

עוד הטיח ראש הממשלה בתגובתו: "המכשול לשלום הוא הנסיון הבלתי-פוסק להכחיש את הזיקה של יהודים לחבלי ארצם ההיסטוריים והסירוב העיקש להכיר בכך שהם אינם זרים בהם".

"הטענה שבניה יהודית בירושלים היא בלתי-חוקית היא אבסורדית כמו הטענה שבניה אמריקנית בוושינגטון או בניה צרפתית בפאריז היא בלתי-חוקית" אומר ראש הממשלה "הדרישה הפלשתינית לטיהור אתני של יהודים במדינה הפלסטינית העתידית מעוררת חלחלה, ועל האו"ם לגנות אותה במקום לאמצה".

הכרה בהתנחלויות מהווה "דאגה דחופה"

שליח האו"ם לענייני מזרח תיכון. ניקולאי מולדוב. ויקיפדיה
שליח האו"ם לענייני מזרח תיכון. ניקולאי מולדוב. ויקיפדיה

אמש אמר מתאם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון בפני מועצת האו"ם כי הרחבת הבנייה בהתנחלויות הישראליות גאתה בחודשיים האחרונים, מאז שהקוורטט קרא לעצירת הבנייה במוצבים היהודיים על אדמה פלשתינית.

מלדנוב סימן במיוחד את הקהילות הבדואיות במזרח ירושלים ובאזור , והזהיר כי "ההרס של הקהילות הללו יציב תקדים מסוכן של עקירה". לדבריו, "כל התוכניות הללו ייצרו בפועל התנחלויות לא חוקיות חדשות, ואני קורא לישראל לחזור בה מהחלטות אלה".

מלדנוב ציין כי ההכרה באי החוקיות של ההתנחלויות "אמיתית כיום באופן שווה, ואפילו מהווה דאגה דחופה יותר".

במהלך חודשי הקיץ פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית שורה של תגובות חריפות שבהן הביעה דאגה ומחאה בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות, הריסת המבנים הפלשתינים בסוסיא, הניסיון להכשיר משפטית את ושאלת המאחזים הבלתי חוקיים. לפי ההערכה בירושלים, ייתכן שמדובר בניסיון להניח את הקרקע למהלך עתידי אותו אולי מכין אובמה לתקופה שבין בין הבחירות לעזיבתו את הבית הלבן.

חשש מפני "מתנת פרידה" מאובמה

אתמול (ב') בדבריו של נתניהו בפני חברי משלחת יועצים אמריקנים בכירה, הביע ראש הממשלה חשש כי בתקופת הביניים שבין הבחירות להשבעת הנשיא או הנשיאה הנבחרים יהיה אובמה משוחרר מכל שיקול אלקטורלי של היהודים האמריקניים ולפיכך יוציא לפועל צעדים בעניין הסכסוך הישראלי-פלשתיני.

בימים אלא נעשים מאמצים רבים כדי לתאם פגישה בין נתניהו לנשיא היוצא בעצרת הכללית של האו"ם בחודש הבא אליה יגיע ראש הממשלה. לפי דברי גורמים אמריקניים, הרצון לקיום הפגישה קיים גם בקרב בבית הלבן, במיוחד על רקע השלמת המשא ומתן על הסכם הסיוע הביטחוני.

לדברי פקידים ישראלים ואמריקנים, הבית הלבן עדיין לא החליט מה יהיה אופיו של האקט המסיים בנושא, אם בכלל יהיה, אך בשבועות האחרונים הממשל מאותת על חוסר סבלנות בכל הנוגע לבנייה ישראלית בהתנחלויות.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.