3:00 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נתניהו: "נשקם את רשות השידור ונעשה זאת באחריות כלכלית"

נתניהו: "נשקם את רשות השידור ונעשה זאת באחריות כלכלית"

מושב החורף יצא לדרך ואיתו נאומי הפתיחה הסוערים. ראש הממשלה זכה לביקורת קשה מהרצוג ומהנשיא ריבלין

סערת תאגיד השידור הציבורי החדש מגיעה למליאת הכנסת, כשלראשונה ראש הממשלה נתניהו הכריז בפומבי על כוונותיו בנוגע לעתיד השידור הציבורי בישראל. אחר הצהריים (ב') נפתח מושב החורף של הכנסת לאחר שלושה חודשי פגרה. במליאת הכנסת עלו לנאום בזה אחר זה יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. בהמשך צפוי לעלות לנאום יו"ר אופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג.

 

נתניהו היום במליאת הכנסת

הנשיא התייחס בנאומו לסוגיית סגירת תאגיד השידור ואמר: "מי שבעד שידור ציבורי לא יכול להפוך אותו לשופר של 'קומיסרים ומי שנגד שידור ציבורי יבוא ויאמר את דברו באופן בורר מי שרוצה שידור ציבורי חייב להבטיח את היותו בלתי מוטה באופן חוצה מפלגות שברי כולנו מבינים ורבים מאיתנו וותיקים בבית הזה שעל גלגל הענק הפוליטי פעם אתה למעלה פעם אתה למטה העיקר שתשאר על הגלגל".

יו"ר הכנסת רמז בנאומו לפרשת אורן חזן ואמר:  "יש לנו אחריות רבה לעיצוב דמותה של החברה. כמעט כל התנהגות ואמירה של ח"כ מעוררת תגובות, וכשם שהיא יכולה לייצר שיח חיובי לעיתים, היא גם מלבה יצרים. אחריות ציבורית היא גם התנערות מכל איש ציבור המוזיל בהתנהוגותו או באופיו את דימויה של הכנסת ובכך הופך אותה ואת כבודה למרמס".

"כל ישראלי וישראלית נושא ונושאת בדרכו באחריות לטיהור האווירה הציבורית להנמכת להבות גילויי השנאה כלפי הזר, השונה ומי שחושב אחרת. אני קורא מכאן ביום הזה לכולנו בואו ניקח אחריות, נירתם למאמץ ולמשימה הקריטית כל כך לעתידנו, לפתיחת דף חדש של שיח ראוי לכבד ומכובד", הוסיף אדלשטיין.

הח"כים הערבים נטשו את אולם המליאה עם עלייתו של ראש הממשלה לנאום. גם שר האוצר משה כחלון החרים את המליאה על רקע הויכוח בעניין תאגיד השידור.

"הפיכה צבאית קלאסית"

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נאם על דוכן הכנסת ואמר לנתניהו: "מיומך הראשון כראש ממשלה וביתר שאת מאז הבחירות האחרונות אתה מוביל, תחת שיח בלתי פוסק של שנאה והסתה, הפיכה. הפיכה בחסות הדמוקרטיה והרוב שיש לך בפרלמנט שלנו. העקרונות והיעדים זהים להפיכה צבאית קלאסית: השתלטות, טיהור, דיכוי ופירוק מבצרי הדמוקרטיה, שבתחושת הנרדפות שלך הם קיני התנגדות ואיום על שלטונך: מערכות התקשורת, המשפט, הביקורת ,קציני צבא ומפקדי המשטרה וכוחות הביטחון, שירות החוץ ומובילי הדעה, התרבות והרוח. כעת אתה ממשיך באותו מסר של שנאה בהרס נדבך נוסף – חירות הביטוי והבעת הדעה. אתה לא חדל מלהתערב בתקשורת החופשית, שהיא לב ליבה של הדמוקרטיה. אתה משחק בה, מתייג אותה ומנמיך את קומתה. ראש ממשלה שהוא שר תקשורת זו אנומליה, זה ניגוד מובנה".

בהמשך, אמר: "התנהגותך בנוגע לשידור הציבורי משקפת את תפיסתך על עולם התקשורת כולו והיא ביזיון מתמשך. שנים שהתעללת ברשות השידור כדי לרסקה ושנים שעשית הכול על מנת שרשות השידור תחוסל, תפורק, תוחלש, תגומד או כפי שאמרה הקומיסרית מטעמך הגברת רגב – 'לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו'. הבאתם לעולם תאגיד של שידור ציבורי שאמור להיות עצמאי ובלתי תלוי, השקעתם בו תקציבי עתק מכספי ציבור וכעת בזיגזג מרהיב ומביש אתם סוגרים אותו? במקום לאפשר קיומו של שידור ציבורי ללא שיקולים כלכליים, שיכול להביא יצירה ישראלית מקומית מקורית, המשקפת את הפסיפס הישראלי כולו. אבל מי רוצה יצירה ישראלית מקורית? 'קאט זה בולשיט'. מי רוצה לתת לרוח הישראלית לפעום בכל עוצמתה? זה הרי מאיים על השלטון ולא יכול להיות, כפי שאמרה כבוד השרה, שתאפשרו משהו שלא ניתן לשלוט בו".

החוקים שצפויים לעלות להצבעה במהלך המושב

מושב החורף  צפוי לכלול שורה של הצעות חוק שיסעירו את המליאה. שני נושאים שעשויים להעיב על יציבות הקואליציה הם הצעת התקציב הדו שנתי שהעברתה תבטיח שקט יחסי, ופתרון לבעיית עמונה. אמש ביקשה יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם, להעלות לדיון את "חוק ההסדרה" שיבטיח את השארת עמונה על כנה ופיצוי לפלסטינים באם יוכיחו בעלות על הקרקע. ראש הממשלה ביקש לדחות את הדיון לשבוע הבא.

בתגובה הבהיר אמש (א') שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) בוועידת מפלגת האיחוד הלאומי בירושלים, כי יצביע נגד התקציב באם לא יימצא פתרון ליישוב עמונה וימנע את פינויו: "מרכז האיחוד הלאומי הסמיך אותנו היום – לגבי עמונה – עד למשבר כולל ועד כדי הצבעה נגד תקציב המדינה". ח"כ בצלאל סמוטריץ', חבר מפלגתו של אריאל נאם גם הוא: "ימין אמיתי זה לא לשבת בממשלה שמפנה את עמונה". למרות התקוות שתולים במפלגת הבית היהודי בחוק ההסדרה, ספק אם החוק יעבור עד לפינוי הצפוי בעוד כחודשיים.

עוד ייקבע במושב החורף עתידו של תאגיד השידור הציבורי. אמר החרים שר האוצר משה כחלון את הישיבה בעניינו של התאגיד, אך רה"מ נחוש לקדם את המהלך שעד כה הוביל יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ דוד ביטן, לסגירת התאגיד. ההצעה תעלה כבר בשבוע הבא להצבעת הממשלה, כאשר רה"מ החתים את שותפיו כבר בהסכמים את הקואליציונים כי יתמכו ביוזמות החקיקה אותן הוא מקדם בתחום התקשורת.

שני חוקים העוסקים באופיה היהודי של מדינת ישראל צפויים גם כן לעלות במושב הקרוב. הראשון, "חוק השבת" שיסדיר פתיחה מוגבלת של עסקים ביום המנוחה ויאפשר תחבורה ציבורית מצומצמת. החוק יקודם ע"י גורמים מהאופוזיציה והקואליציה, ובהם ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), וצפוי להיתקל בהתנגדות הסיעות החרדיות. נזכיר כי המושב הקודם הסתיים כשסערת עבודות הרכבת בשבת ברקע.

החוק הנוסף הוא "חוק מדינת הלאום" במתכונת מתונה שיגיש ח"כ בני בגין (ליכוד) ותכליתו לקבוע בחוק כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות חירות, צדק ושלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה". עפ"י הנוסח שנחשף לראשונה ב"הארץ", בשונה מגרסאות קודמות, אין בחוק זה משום העדפת הערך היהודי של המדינה במקרה של התנגשות עם יסודות המשטר הדמוקרטי שלה.

הצעות שנויות במחלוקת יעלו במושב הקרוב. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90
הצעות שנויות במחלוקת יעלו במושב הקרוב. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) צפויה להתנגד להצעת הממשלה שתעלה היום (ב'), ותאפשר לשר הביטחון להטיל צווי מעצר מנהליים נגד אזרחים וצווי הגבלה כנגד חשודים בטרור, ללא צורך בראיות. כך עפ"י חשיפת "הארץ". בסוף החודש הבא תחליט ועדת החוקה של הכנסת האם לחייב את כל אזרחי ישראל להיכנס למאגר הביומטרי.

נושא בוער נוסף על סדר יומה של הכנסת הוא המלחמה בעמותות שממומנות מכספי מדינות זרות. בשבוע שעבר הודיע ח"כ סמוטריץ' בגיבוי שרת המשפטים שקד, כי יגיש תיקון לחוק מס הכנסה ע"י בו כתוב כי רק עמותות הפועלות לטובת אזרחי ישראל ושלא פועלות נגד מדינת ישראל בעולם יהיו זכאיות להטבת מס עבור התורמים של העמותה. שרת המשפטים תקדם את החוק בתהליך מזורז, זאת בניסיון למנוע בעתיד מצבים שארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל באמצעות פנייה למוסדות האו"ם, יקבלו הטבות המס ממדינת ישראל.

הצעות החוק שיעלו במושב החורף. מתוך 'כלכלי בלילה' 30.10.16

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) יגיש היום לביטול תקני שירות לאומי בעמותות שעיקר מימונן מממשלות זרות. "יש לרפא את המערכת החיסונית של מדינת ישראל. זה אבסורד שאנו בעצמנו נספק תקני כח אדם לארגונים הפועלים למען אינטרסים של ממשלות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומספרים שקרים מתועבים על המתיישבים, על צה"ל ועל חייליו", אמר אוחנה על הצעת החוק שזכתה לתמיכתו של רה"מ. כמו כן, תתכנס היום ועדת החוקה של הכנסת לדיון בחוק V15 שיצמצם את יכולתן של עמותות לקדם קמפיינים פוליטיים בתקופת בחירות.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), הודיע  כי בכוונתו לקדם את מה שמכונה "חוק הג׳ובים". עפ"י ההצעה, מועמדים למשרות ממשלתיות לא יצטרכו עוד להצהיר על זיקה פוליטית. לדבריו, במצב הנוכחי מופלים חברי מרכז הליכוד וכן חברי מפלגות נוספות מבחינה תעסוקתית, בשל שיוכם הפוליטי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים