תגובות סוערות בישראל להחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם, לפיה כל מהלכיה של ישראל ביהודה ושומרון נוגדים את החוק הבינלאומי. באירוע הדלקת נרות שערך הערב (מוצ"ש) ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא התייחס להחלטה אותה כינה "מבישה".

ראש הממשלה הערב. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראש הממשלה הערב. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו: "אזרחי ישראל אני רוצה להרגיע אתכם ההחלטה שהתקבלה אתמול באום היא מעוותת, היא מבישה, אבל אנחנו נתגבר עליה. ההחלטה קובעת שהרובע היהודי הוא שטח כבוש – זה הזוי. ההחלטה קובעת שהכותל המערבי הוא שטח כבוש וגם זה גם זה הזוי. אין אבסורד גדול יותר מאשר לקרוא לרובע היהודי ולכותל המערבי שטח כבוש ויש פה גם ניסון שלא יצלח לכפות על ישראל תנאים בהסכם קבע".

"אתם ודאי זוכרים שהאחרון שניסה לעשות זאת היה קרטר נשיא עוין ביותר לישראל שאמר לאחרונה שהחמאס אינו ארגן טרור. קרטר העביר החלטות גורפות נגדנו באו"ם ברוח דומה וגם זה לא צלח. התנגדנו לזה ולא קרה דבר. כל הנשיאים האמריקאים אחרי קרטר עמדו בהתחייבות האמריקאית לא לנסות להכתיב תנאים בהסדר קבע על ישראל במועצת הביטחון. ואתמול בניגוד גמור להתחייבות הזאת כולל התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב 2011 ביצע ממשל אובמה מחטף אנטי ישראלי מביש באו"ם".

"ההחלטה שהתקבלה לא רק שאינה מקרבת את השלום, היא מרחיקה אותו, היא פוגעת גם בצדק, היא פוגעת באמת. תחשבו על האבסורד הזה חצי מיליון בני אדם נטבחים בסוריה רבבות נשחטים בסודאן ,המזה"ת כולו עולו בלהבות וממשל אובמה ומועצת הביטחון בוחרים להיטפל דווקא לדמוקרטיה היחידה במזה"ת – מדינת ישראל. איזו בושה", הוסיף נתניהו.

"אני מבקש לומר לכם בערב חנוכה זה לא יעזור להם. אנחנו דוחים את ההחלטה הזאת על הסף כפי שדחינו את ההחלטה באו"ם שקבעה שהציונות היא גזענות. זה לקח זמן אבל ההחלטה ההיא בוטלה. זה ייקח זמן אבל גם זאת תבוטל. אגיד לכם איך היא תבוטל, לא ע"י נסיגות שלנו אלא ע"י עמידה איתנה שלנו ושל בעלי בריתנו. אני מזכיר לכם שאנחנו נסוגנו מעזה, עקרנו ישובים, הוצאנו אנשים מקברים. נו זה עזר לנו באו"ם ושיפר את היחס? קיבלנו אלפי רקטות וקיבלנו באו"ם את דו"ח גולדסטון. מה שאומר לכם ברור לרוב רובם של אזרחי ישראל, אנחנו למדנו את הלקח הזה – לשם אנחנו לא הולכים".

נאום נתניהו הערב

"אנחנו לא לבד. שוחחתי אמש עם מנהיגים אמריקנים רבים שמחתי לשמוע מחברי קונגרס אמריקאים מדמוקרטים ורפובליקנים כאחד שהם ילחמו בהחלטה הזאת בכל הכח העומד לרשותם. שמעתי את אותם דברים בדיוק מידידנו בממשל הנכנס שאמרו שילחמו בהחלטה הזאת מלחמת חורמה. ואני שומע את זה לרוחב הגזרה של דעת הקהל האמריקנית והפוליטיקה האמריקנית דמוקרטיה רפובליקנים דמוקרטים יהודים לא יהודים. כששוחתי אתמול עם מנהיגים בקונגרס ובממשל האמריקני הנכנס הם אמרו "נמאס לנו וזה לא יימשך. אנחנו נשנה את ההחלטה הזאת אנחנו לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל. הם אומרים שבכוונתם להעביר חקיקה שתעניש מדינות או גופים שינסו לפגוע במדינת ישראל וזה כולל את האו"ם עצמו. אני מזכיר לכם שהאו"ם מקבל 25% מהתקציב שלו רק מארה"ב לבדה!".

"בנאום האחרון שנשאתי באו"ם בנובמבר אמרתי שצפויה סעוד סערה באו"ם לפני שיהיה שם טוב יותר אנחנו ידענו שזה אפשרי. אנחנו צפינו שזה יבוא. ההחלטה שהתקבלה באו"ם אתמול היא שירת הברבור של העולם הישן המוטה נגד ישראל.  אבל ידידי אנחנו נכנסים לעידן חדש וכפי שאמר אתמול הנשיא הנכנס טראמפ זה עומד לקרות הרבה יותר מהר ממה שחושבים. בעידן החדש הזה יש מחיר גבוה, גבוה הרבה יותר למי שמנסה לפגוע בישראל והמחיר לא ייגבה רק ע"י ארה"ב אלא גם ע"י ישראל".

"שתי מדינות שיש לנו יחסים דיפלומטים איתם היו שותפות להגשת ההצעה נגדנו באו"ם ולכן הוריתי אתמול להחזיר את השגרירים שלנו מסנגל וניו זילנד הוריתי להפסיק את כל הסיוע ממשלת ישראל לסנגל ועוד היד נטויה. אלה שיעבדו איתנו ירוויחו כי לישראל יש הרבה מאוד מה לתת למדינות העולם. אבל אלו שיעבדו נגדנו יפסידו כי יהיה מחיר מדיני וכלכלי פעולות שלהם נגד ישראל. בנוסף הנחיתי את משרד החוץ להשלים תוך חודש הערכה מחדש של כל ההתקשרויות שלנו עם האו"ם. המימון הישראלי למוסדות האו"ם והנוכחות של נציגי האו"ם בארץ. אבל אני לא מחכה כבר עכשיו הוריתי להפסיק מימון של כ-30 מליון שקל ל-5 מוסדות של האו"ם, 5 מוסדות שהם עוינים במיוחד נגד ישראל. כבר עכשיו לעצור את זה והמשך יבוא אנחנו במסע של שיפור מערכת היחסים שלנו נגד מדינות העולם וייקח עוד זמן, וגם את זה אמרתי, עד שהיחסים המשופרים שלנו עם מדינות בחמש יבשות ישתקפו גם בהחלטות שלהם במוסדות האו"ם".

"בהפוך על הפוך ייתכן מאוד שההחלטה השערורייתית אמש תאיץ את התהליך הזה כי זהו הקש ששבר את גב הגמל. ההחלטה מאמש מהווה צו גיוס כללי לכל ידידנו בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם. ידידים שמאסו ביחס העוין של האו"ם לישראל והם מתכוונים להביא לשינוי יסודי באו"ם. לכן הערב אני אומר לכם בלשון מקורותינו מהעז הזה עוד יצא מתוק והבא לקלל עוד יצא מברך. כאן בערב חנוכה אני עומד ליד המכבים בני זמננו, חיילי צה"ל ופצועי צה"ל הגיבורים אני מצדיע לכם. אני אומר באופן ברור האור יגרש את החושך. רוח המכבים תגבר, חג חנוכה שמח!", סיכם נתניהו את נאומו.

עיקרי ההחלטה

אתמול (ו') בשעות אחר הצהריים נודע כי חרף הנסיגה המצרית מהצעת ההחלטה התוקפנית, מקדמות 4 מדינות שהיו חתומות על ההצעה המקורית יחד עם מצרים – ניו זילנד, מלזיה, ונצואלה וסנגל – הצבעה במועצת הביטחון של האו"ם. בשלב הזה, הבינו בירושלים כי ידה של ארה"ב ביוזמה וכי אפסו הסיכויים להטלת וטו.

איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם
איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם

גורמים ישראלים תקפו בחריפות את אובמה וטענו כי הוא משלב ידיים עם הרשות הפלסטינית ועומד מאחורי היוזמה.  "אובמה וקרי עומדים מאחורי המהלך המביש הזה נגד ישראל באו"ם", התבטאו גורמים בירושלים. "אובמה יכול להודיע ברגע שהוא מטיל וטו על ההחלטה הזו אבל במקום זאת הוא דוחף אותה. זו נטישה של ישראל ושבירה של מדיניות בת עשרות שנים של הגנה על ישראל באו"ם".

לבסוף, כצפוי, עברה ההצבעה ברוב קולות, כאשר 14 מדינות הצביעו בעד ומדינה אחת – ארה"ב – נמנעה. שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, אמרה כי "ההתנחלויות חותרות תחת פתרון שתי המדינות. ההחלטה היום קובעת כי להתנחלויות אין תוקף חוקי".

למרות הנזק המדיני, להחלטה העוינת שהתקבלה באו"ם אין כל תוקף מעשי והיא למעשה מהווה הצהרת כוונות ומסר מדיני בלבד.

ההחלטה האנטי-ישראלית קובעת כי הקמת התיישבויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים בירתנו "נעדרת כל תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והיא מכשול להשגת פתרון שתי המדינות". בנוסף, כוללת ההחלטה דרישה מישראל להפסיק לאלתר את הבנייה בהתיישבויות והצהרה כי מועצת הביטחון של האו"ם לא תכיר בכל שינוי שייעשה מחוץ לקווי מלחמת ששת הימים אלא אם כן השינוי ייעשה באמצעות משא ומתן.

עוד קוראת ההחלטה למדינות החברות באומות המאוחדות "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" (הכוונה לאזורים ששוחררו במלחמת ששת הימים).

הפעם האחרונה שבה התקבלה החלטה כה עוינת נגד ההתיישבות היתה בתחילת שנות ה-80.בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20