היה רצח פוליטי מזעזע שכולנו מוקיעים אותו”, כתב הערב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו. “מאז הרצח ישנם ניסיונות מתמשכים לעוות את האמת ההיסטורית ולייחס לי את ההסתה שקדמה לרצח”.

נתניהו צירף סרטון כדי להוכיח את דבריו. “הנה כמה דוגמאות מהדברים החד משמעיים שאמרתי בגנות דברי הנאצה שכוונו נגד ראש הממשלה. תשפטו בעצמכם”.

נתניהו מוקיע את ההסתה נגד רבין. מתוך עמוד הפייסבוק של רה”מ

בסרטון מוצג נתניהו בעצרת בחירות ברמת הגולן בחודש אפריל 1995, כשבעה חודשים לפני הרצח כשהוא מרגיע את הקהל המכריז “רבין בוגד”.נתניהו משיב לקהל: “הוא לא בוגד. הוא טועה. הוא טועה בגדול. והוא גם יפנה את דרכו. אבל הוא איננו בוגד! איננו בוגד. לא, לא”.

הקהל ממשיך בקריאות “רבין בוגד!”, ונתניהו מבהיר: “לא, איננו! יש לנו כאן עסק עם יריבים פוליטיים, לא עם אויבים! אנחנו בני עם אחד!”.

כשלושה חודשים לפני הרצח אמר נתניהו בראיון לערוץ 2: “קריאות כאלה שמכוונות לרה”מ מכוונות לראש ממשלה מכהן, מכוונות לראש ממשלת ישראל. זה לא משנה מאיזה מפלגה הוא בא, זה ראש ממשלת ישראל. זה לא ראוי, זה לא במקום, זה לא מוסרי. אני פשוט אומר לאנשים האלה ‘תחדלו עם זה כי כולנו נוקיע אתכם'”.

עוד בסרטון, השר המנוח טומי לפיד, מגן על נתניהו בתכנית פופוליטיקה ומבהיר כי נתניהו גינה בכל תוקף את ההסתה נגד רבין בחודשים שקדמו לרצח.

הבהרתו של נתניהו מגיעה גם על רקע אמירתו של ח”כ דוד ביטן (ליכוד) כי רצח רבין לא היה רצח פוליטי.

עצרת ההסתה לזכר רבין

בשבוע שעבר בעצרת הזיכרון לרה”מ המנוח יצחק רבין, אמר יו”ר האופוזיציה,יצחק בוז’י הרצוג,  מעל הבימה את הדברים הבאים: “הערב אנחנו יוצאים למלחמה על הדמוקרטיה . הערב אנחנו יוצאים למלחמה על הבית. הערב אנחנו יוצאים למלחמה על המדינה. לפני 21 שנים הם הבטיחו שישתנו. שילמדו את הלקח. שיעשו חשבון נפש”.

הרצוג בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
הרצוג בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

בדבריו רמז הרצוג כי האחריות לרצח מוטלת על רה”מ הנוכחי בנימין נתניהו: “לפני 21 שנים הם צפו מהמרפסת על חבורות הבריונים תולים תמונות של רבין במדי SS ושתקו. וכעבור 21 שנים שוב שותקים ושוב עוצמים עיניים. 21 שנים – והשנאה מרימה ראש. 21 שנים וההסתה שוב כאן. השנאה אותה שנאה. ההסתה אותה . והמנהיג אותו מנהיג!”.

ח”כ אמיר אוחנה (ליכוד) יצא נגד דבריו של הרצוג בעצרת ותומכי התאגיד שהישוו בין נתניהו, רגב וביטן לנאצים. “הדברים, שדומים להם ברוח ובמנגינה נשמעים ללא הרף כלפי אנשי הימין בכלל וכלפי נתניהו בפרט, לא נותרים בחלל האוויר. הם מחלחלים. לאחרונה חל יום הולדתו ה-67 של נתניהו. באחת הקבוצות נשאלה השאלה, “מה תאחלו לו?” להלן מקבץ תשובות:” מעיד ח”כ אוחנה על התגובות שראה: “מוות מהיר”. “מוות !!”. “שימות”.

“ואם זה יקרה שוב?” שואל חה”כ “אם יקרה שוב שמישהו חדור אידאולוגיה ואמונה בצדקת דרכו, יקום ויעשה מעשה? ינצל שעת כושר – ו”יגאל” את העם? השב”כ והמשטרה אינם קיר בלתי עביר”.

ההסתה נגד נתניהו בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
ההסתה נגד נתניהו בעצרת לזכר רבין. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

“וכן, אני יודע” כותב אוחנה “הסתה קיימת מכל הכיוונים. אבל איכשהו, כשהיא מגיעה מצד מסוים – זו תמיד חוסר הבנה, סאטירה, פרודיה. נו…הומור. אמירה מיותרת. אולי זה לא בטוב טעם אבל לא צריך להגזים…הסתה?! מה פתאום”.

“כן. זה בטח ייפול על הרבה אוזניים ערלות. אבל אפשר גם אחרת” קובע אוחנה “המלחמה היחידה שלנו היא עם אלה הקמים עלינו לחסל אותנו וכאלה יש מספיק מסביב. הם, אכן – אויבים. עם היתר – בין אם אנחנו מאוהבים ברעיון הזה יותר או פחות – אנחנו באותה סירה. גם אם יש חילוקי דעות, ואפילו ביקורת חריפה, ותמיד יש – אם נקדח חור בקרקעית הסירה – אפילו בצד של היריב – נטבע כולנו”.

גם שר החינוך נפתלי בנט נחלץ להגנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ותקף את דבריו של ראש האופוזיציה: “בוז׳י, לכלכת. בנימין נתניהו מעולם לא הסית נגד רבין”, כתב השר בנט בעמוד הפייסבוק שלו.

“ברגע שהופכים את הרצח לכלי להשתקת ציבור שלם, אתם מעלימים את הלקח האמיתי. אני מתנגד נחרץ להקמת מדינה פלסטינית בארץ ישראל (אגב, גם רבין התנגד לכך). האם עליי לשתוק? האם בשם רצח רבין אתם מצפים שלא איאבק על עמדותיי? זו מטרתכם?”, שאל שר החינוך.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.