"ארבע השנים הקרובות ייקבעו במידה רבה בפגישה הזו". שמעון ריקלין ודנה סומברג, שליחי ערוץ 20 לוושינגטון, מדווחים

ראש הממשלה ממריא בשעה זו לוושינגטון לביקור ראשון בארצות הברית מאז נכנס הנשיא לתפקידו באופן רשמי. ביקורו של נתניהו מגיע אחרי שהסעודים הפעילו לחצים בלתי פוסקים על הבית הלבן לגבש מדיניות פחות פרו ישראלית בלא מענה מירושלים.

נתב"ג: ראש הממשלה ממריא לפגישה עם נשיא ארה"ב בוושינגטון

"אני יוצא עכשיו לביקור חשוב ביותר בוושינגטון, שם אפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. אני אפגש גם עם סגן הנשיא מייק פנס, עם מזכיר המדינה רקס טילרסון, ועם מנהיגים רפובליקנים ודמוקרטים בקונגרס ובסנט", אמר נתניהו עם המראתו והוסיף: "הברית בין ישראל לארה"ב תמיד הייתה איתנה מאוד, והיא עומדת להתחזק עוד יותר. הנשיא טראמפ ואנכי רואים עין בעין את האיומים הגדולים באזור, אבל גם את ההזדמנויות באזור, ואנחנו נדבר כמובן על שני הדברים, וגם על שדרוגה של הברית החזקה הזאת בין ישראל לארה"ב בהרבה מאוד תחומים".

"היה לנו דיון לקראת הביקור הזה. כמה וכמה דיונים שהיו לי עם ראשי מערכת הביטחון, עם המל"ל, עם משרד החוץ, וכמובן גם אתמול בקבינט. דיון יסודי, מעמיק ורציני. בסוף הדיון אמרתי משהו שאני רוצה לשתף אתכם. אני אעשה לו פרפראזה. אמרתי בפשטות, "אני אוביל ואני אנווט", וזה בדיוק מה שאני מתכוון לעשות. להוביל ולנווט את הברית ההיסטורית בין ישראל לארה"ב לטובת האינטרס הלאומי של מדינת ישראל ולטובת כל אזרחי ישראל".

"הברית בין ישראל לארה"ב תתחזק עוד יותר". נתניהו ממריא
"הברית בין ישראל לארה"ב תתחזק עוד יותר". נתניהו ממריא

 

בביקורו, צפוי נתניהו לפגוש גם את סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר המדינה רקס טילרסון, יו"ר בית הנבחרים וסנאטורים משני צידי הקשת הפוליטית האמריקנית.

בישיבת הקבינט המדיני בטחוני אמש ניסו שרי הממשלה לשכנע את נתניהו לסגת מרעיון שתי המדינות או לכל הפחות לגבש הסכמה על בנייה בהיקפים גדולים בירושלים, ביהודה ובשומרון. נזכיר כי מאז נכנס טראמפ לתפקיד, הממשלה אישרה לבנייה רק 6,134 יחידות דיור באזורים אלו.

מאמצי שרי הימין גרמו לנתניהו לחשוף כי אמר לטראמפ שהוא עצמו מאמין בפתרון שתי המדינות, אך סרבנותם של הפלסטינים ממשיכה להיות הבעיה. מדיווחים שונים עולה כי נתניהו יחכה לשמוע את דברי טראמפ בנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק, אך לא להציב מטרות חדשות.

נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ
נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ

 

על כן, צפוי ראש הממשלה להציג לנשיא את הנושא האיראני כבעיה המרכזית של ישראל, ולא הסוגיה הפלסטינית. בכך, מאמין נתניהו, יכולה לסייע רבות לישראל – הרבה לפני הקיפאון במגעים בין ישראל והרשות.

נתניהו צפוי להתייחס גם לציר המשולש בין איראן, סוריה וחיזבאללה, כאשר השתיים האחרונות חולקות גבול משותף עם ישראל. לדעת נתניהו, הקשר הזה עלול לפגוע במדינות רבות אחרות במזרח התיכון, גם להן יש קשרים חזקים עם וושינגטון.

כתבי הערוץ, שמעון ריקלין ודנה סומברג, ילוו את הביקור המדיני של רה"מ נתניהו בוושינגטון. עדכונים שוטפים באתר ובתכניות ערוץ 20

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ממריאים לביקור בארה"ב. צילום אבי אוחיון לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ממריאים לביקור בארה"ב. צילום אבי אוחיון לע"מ

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.