19:30 17/10/2017
דף הבית > מורשת > נתניהו ליהודי ארה"ב: "מתווה הכותל – נושא לא פשוט"

נתניהו ליהודי ארה"ב: "מתווה הכותל – נושא לא פשוט"

אמש (ג') השיב ראש הממשלה לשאלות באי עצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה והתייחס למתווה הכותל: "במקרה זה צריך דיפלומטיה שקטה בין יהודים ליהודים"

אמש (ג') נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים בעצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה – ארגון הגג של יהודי ארה"ב. דבריו של נתניהו שודרו בשידור לווייני לבאי העצרת שהתקיימה בוושינגטון. הנוכחים הפנו שאלותיהם לראש הממשלה ובמיוחד הקשו בנושא מתווה כותל אליו מתנגדות המפלגות החרדיות.

שוחח עם יהודי ארה"ב. רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
שוחח עם יהודי ארה"ב. רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

המתווה שאושר בממשלה בינואר האחרון, קובע כי "נשות הכותל" לא ידרשו להתפלל ברחבת נשים ותוכשר רחבת תפילה בחלקו הדרומי של הכותל, מצפון לקשת רובינסון ומדרום לשער המוגרבים שם יתקיימו תפילות מעורבות של גברים ונשים ללא מחיצה.

"כשאני הולך לכותל, אני רואה יהודים מכל העולם מגיעים ומזהים את הסמליות המיוחדת שבו", אמר ראש הממשלה, "בגלל זה אני רוצה לגבש מדיניות שתהפוך את הכותל לכזה שקולט את כל סוגי היהדות".

בהמשך הסביר את נתניהו את הסיבה למסמוס הרחבה הרפורמית. "הממשלה הישראלית לא עובדת כמו הממשלה האמריקאית", אמר נתניהו לקהל שהגיב בצחוק. "העברתי החלטה אך לא היה ניתן להעבירה בממשלה. בסופו של דבר העברנו את ההחלטה לאחר משא ומתן", הביא ראש הממשלה כדוגמה את מתווה הגז, "בדומה לגז כך גם בנושא הכותל: אנחנו מתדיינים בנושא אבל זה לא פשוט".

"אצלנו סופרים לא עד 10 אלא עד 15 – לוקחים את הזמן עד להגעה לפתרון", התבדח נתניהו. "לטעמי עדיפה דיפלומטיה שקטה. לרוב צריך דיפלומטיה שקטה בין יהודים לערבים אבל במקרה זה צריך דיפלומטיה שקטה בין יהודים ליהודים", סיכם.

תפילת הרפורמים בכותל בתחילת החודש. צילום: דני שבתאי 0303
תפילת הרפורמים בכותל בתחילת החודש. צילום: דני שבתאי 0303

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל הגיב לדברים ואמר: "אנחנו מברכים את ראש הממשלה על מחויבותו למתווה הכותל. עם זאת אנו חושבים כי מה שנדרש בעת הזו הוא מנהיגות ומעשים ולא דיפלומטיה שקטה. אחרי ארבע שנים של מגעים דיפלומטיים שקטים הגיע העת לאמירה ברורה המופנית למפלגות החרדיות כי יש גבול לנזק שהן יכולות לגרום למרקם היחסים בעם היהודי".

לדברי קריב, "דיפלומטיה שקטה אינה יכולה להתקיים בשעה שמתנהל נגד מיליוני יהודים מסע הסתה פרוע בהובלת שרים וחברי כנסת ובשעה שהממשלה מחוקקת חוקים נגד הזרמים הלא אורתודוכסים כדוגמת חוק המקוואות. אנו קוראים לראש הממשלה לפעול לאלתר למימוש החלטת הממשלה, המשקפת את האינטרסים של העם היהודי ושל מדינת ישראל. רוב מכריע בציבור הישראלי וביהדות התפוצות תומך במהלך זה ומצפה להשלמתו".

עימותים בכותל בתפילת ראש חודש של התנועה הרפורמית

בתחילת החודש, צעדו מנהיגי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית מרחבי העולם ומישראל צעדת ראש חודש ומחאה על אי קיום "מתווה הכותל" משער האשפות ואל רחבת הכותל העליונה, יחד עם מאות מחברי התנועות, כשבידיהם עשרות ספרי תורה.

העימותים המכוערים הבוקר במהלך תפילת ראש חודש ברחבת הכותל בתחילת החודש. צילום: דני שבתאי, 0303

בשונה מבעבר, כניסתם אל הכותל יחד עם ספרי התורה לא עוכבה בידי המשטרה, וכך, לראשונה בתולדות הכותל המערבי, הוכנסו ספרי תורה בידי רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים אל רחבת הכותל המרכזית.

עם כניסתם אל רחבת הכותל, התרחשה במקום מהומה רבתי ותגרה המונית, כשעשרות חרדים ואחרים תקפו את רבני ורבות התנועה, הנושאים ספרי תורה בידיהם בניגוד לנהלים. מאבטחים פרטיים מטעמו של רב הכותל ניסו למנוע מהם את הכניסה.

"האירועים המצערים שהתרחשו היום ברחבת הכותל לא תורמים לקידום פתרון", אמר אז ראש הממשלה בתגובה לעימותים.

בעקבות כך יו"ר ש"ס ושר הפנים, אריה דרעי, תקף בחריפות את פעילות התנועה הרפורמית במסגרת שעת שאילתות במליאת הכנסת. "הכותל זה שריד בית המקדש. אנחנו מאמינים ומייחלים שיבנה בית המקדש, נקריב שם קרבנות, יהיה שם כהן גדול, יהיה לשכת הגזית. הם (הרפורמים) לא מאמינים בזה. אז מה להם ולכותל חוץ מלעשות פרובוקציה?"

כשבוע לאחר העימותים סיירה ועדת הפנים והסביבה של הכנסת סיירה  ברחבת הכותל במטרה לבחון את הסדרי התפילה במקום ואת מתווה הכותל הממליץ להוסיף רחבה דרומית עבור רפורמים. הסיור עבר דרך רחבת הכותל המרכזית, מנהרות הכותל ודרך 'הגן הארכיאולוגי ירושלים' שם הוקמה רחבת תפילה משותפת שמשרתת יהודים אורתודוכסים וקונסרבטיביים.

לאחר הסיור קרא יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם לראש הממשלה לבטל את "מתווה הכותל" ולחזור לסידורי התפילה שהיו נהוגים עד היום. לדבריו המהלך "ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת. העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ. ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר".

ח"כ אמסלם: אם יהיודי ארה"ב יכעסו, לא נורא. פלאש 90
ח"כ אמסלם: אם יהודי ארה"ב יכעסו, לא נורא. פלאש 90

בתגובה להודעתו של ח"כ דוד אמסלם, יו"ר ועדת הפנים כי יש לבטל את מתווה הכותל מסר עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "ההודעה חסרת האחריות של יו"ר ועדת הפנים היא נזק אסטרטגי למדינת ישראל. הזלזול המופגן במיליוני יהודים לא רק מקפחת את זכותם של מאות אלפים אזרחים בישראל, אלא גם  מערערת על היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".

עוד אמר מנכ"ל התנועה המסורתית: "מה רוצה ח"כ אמסלם, שיהודי העולם יפסיקו לאהוד את ישראל, שיחדלו להגן עליה כמדינה יהודית? קריאתו לראש הממשלה לבטל את מתווה הכותל היא חסרת אחריות באופן קיצוני. אני מקווה שראש הממשלה, שאני יודע שמחוייב למתווה ועושה מאמצים אדירים ליישמו, ייקרא את ח"כ אמסלם, חבר מפלגתו, לסדר. בדבריו היום הוא הבאיש את ריחה של ישראל בעולם".

ביוני האחרון נגשו ראשי התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית עם ראש הממשלה בניסיון להגיע להבנות בעניין התפילה בכותל. לאחר הפגישה פרסמו ראשי התנועות הודעה המזהירה מפילוג בעם היהודי במידה ולא תושג פשרה בנושא. "הפגישה הייתה טובה ורצינית. ראש הממשלה מחויב למתווה והחלטת הממשלה עומדת בעינה. ברור לכולם כי אם מתווה הכותל קורס מדובר על פגיעה אסטרטגית בביטחון מדינת ישראל", אמר אז עו"ד הס.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר