בלחץ אנשי שמאל קיצוני ביטלה אסתר ברוט, תושבת עפרה שגורשה מביתה, את נאומה בעצרת הזיכרון לרבין.

"מסע ההכפשה שאני עברתי בימים האחרונים שבו נאמרו אמירות ובלי להכיר אותי הכפישו אותי, הוציאו את הדברים שלי מהקשרם", היא מספרת לאולפן "היום הזה". "אתה יודע, אני לא איזו מרואיינת מנוסה ודחקו אותי לפינה והוציאו את הדברים שלי מהקשרם. בדיוק על זה רציתי לדבר. על זה שהשיח בישראל הוא שיח אלים. השיח בישראל הוא שיח לא ראוי. הוא חייב להשתנות".

אנחנו עם אחד? העצרת לזכר רבין הערב (ש'). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אנחנו עם אחד? העצרת לזכר רבין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדבריה, את ארגון 'דרכנו' פגשה במקום בו בג"ץ פסק להרוס את הבית שלה. "אני לא צריכה להכביר במילים, להרוס בית זה ממש להזיז את הקרקע – לשמוט את הקרקע- מתחת לרגליים", היא מבהירה. "מתוך כל המקום הזה, שהרגשתי שנעשה לנו עוול, תחושות של תלישות. מה שהכי כאב לי שהרגשתי שחלקים בעם שמחים בכאב שלי, וזו הסיבה בגללה הלכתי לפגוש את 'דרכנו'. ארגון שמאל. כשהלכתי לשם פגשתי אנשים נפלאים – שחושבים אחרת ממני. הצלחנו לייצר שיח שהוא שיח אחר. אני לא אקשיב לציניקנים, אפשר לעשות פה שינוי. אני חושבת שזה תהליך. אולי הכיכר לא הייתה בשלה, אבל אני חושבת שקריאות הבוז שהיו בכיכר זה קומץ של אנשים, זו לא כל הכיכר. זה תהליך. אנחנו בדרך לשם. אני חושבת שמשהו כבר התחיל ללכת. העצרת שהייתה".

באשר לדברים שקוממו עליה את מחנה השמאל אמרה ברוט כי מה שאמרה זה שיש הסתה משני הכיוונים. גם מימין – וגם משמאל. גם אז – וגם היום. "מדברים באופן לא ראוי", היא אומרת. "השיח הוא שיח מזוהם, והדבר הזה חייב להשתנות. ואני חושבת שהעצרת שהייתה אתמול הייתה עצרת מדהימה. המארגנים ניסו והצליחו לעשות עצרת שבה הם קוראים לאחדות. האחדות הזו לא אומרת אחידות. האחדות הזו היא מהמקום של שאני ואתה לאו דווקא חושבים אותו דבר, אבל אנחנו עם אחד".

"בעצם קרה רצח, הרצח הנתעב הזה, ואיך אנחנו ממשיכים 22 שנים אחרי זה, איך אנחנו מסתכלים אל העתיד? מתוך המקום הזה של הפער הזה שנעשה בין ימין ושמאל, איך אנחנו מסתכלים קדימה, איך אנחנו נבנים מהמקום הזה? בעצם החיבור שאני רוצה לראות פה זה לא חיבור כי יש לנו אויב משותף ואנחנו חייבים להיות ביחד. החיבור שאני רוצה לראות פה הוא כשאנחנו מסתכלים על העבר, כשאנחנו מסתכלים על רצח רבין – מה אנחנו לומדים מזה? איך אנחנו מתקדמים מפה הלאה?"