No Tag To Print

מסתננים עם פעילי שמאל בהפגנה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
אוטובוס דן בדרום.

נהגת אוטובוס: הוטרדתי מינית; החברה: "גיבוב של המצאות"

חשיפה: נהגת "דן בדרום" טוענת כי הוטרדה מינית וכאשר דווחה על כך לממונים עליה פוטרה. החברה: "כנגד הנהגת היו תלונות, היא לא עצרה בתחנות"

ג', אם חד הורית שגרה באחד מהיישובים בדרום, החלה לפני כשנה לעבוד בחברת "דן בדרום" ולא האמינה שעבודתה בחברה תסתיים רק בגלל שהעזה להתלונן על הטרדה מינית כנגד אחד הנהגים. ראשיתה של הפרשה לפני מספר חודשים כאשר לדברי ג', אותו נהג התחיל להטרידה מילולית ואף הציע לה לדבריה הצעה מגונה. הנהגת ניסתה לפתור בעצמה את הבעיה מול הנהג שהטריד אותה לטענתה, אולם כשלה ואז פנתה להנהלת החברה.

אוטובוס דן בדרום.

 

את השיחות עם ההנהלה היא הקליטה. בהקלטות נשמעת ג' מוסרת להנהלת החברה את שמו של אותו נהג שהטריד אותה מספר פעמים ואף פירטה בפני מנהלים בחברה מה עולל לה בדיוק.

לדבריה, בעקבות התלונה החליט הנהג לנקום בה. היא מספרת כי הנהג הסית נהגים אחרים נגדה, ביקש מנוסעים להתקשר לפניות הציבור של החברה ולהתלונן עליה. "פתאום התחלתי לקבל תלונות לפניות הציבור, עד אז לא הייתה לי שום בעיית משמעת". ב"דן בדרום" החליטו בתגובה להעבירה לסניף בעיר אחרת בדרום ואת הנהג שהטריד לכאורה השאירו במקומו וללא כל נזיפה או ענישה התבקשת כחוק למניעת הטרדה מנית.

ג' מספרת בריאיון בלעדי לערוץ 20, כי מהרגע שעברה לסניף החדש היא הרגישה שעושים שם הכול בשביל למרר את חייה: "כאשר באחד הימים ביקשתי לצאת להפסקה, לאחר שלא יצאתי כשמונה שעות איימו עליי שאקבל דו"ח משמעת על כך שיצאתי ללא אישור ואמרו לי שאני יכולה ללכת הביתה, ומה בסך הכול ביקשתי? רק הפסקה לאכול, לשתות ולגשת רגע לשירותים. העלו אותי לאוטובוס מדגם שאני לא מכירה, לפי החוק אמורים להדריך אותי על אוטובוס כזה, לא באמת קיבלתי הדרכה". היו עוד מספר מקרים שבהם פשוט התעמרו בי, עשו הכול בשביל לגרם לי להתפטר, אני אם חד הורית, שוכרת דירה ולא יכולה להרשות לעצמי להישאר ללא פרנסה".

"באחד המקרים חליתי וקיבלתי מהרופאה ימי מחלה", מספרת ג', "מנהל העבודה התקשר אליי ואמר שבגלל שאני לא באה לעבודה אקבל קנס כספי וזאת למרות שהודעתי ולמרות שקיבלתי אישור מחלה. הם עשו הכל בשביל למרר לי את החיים. דיברו אליי לא יפה, טרטרו אותי והכל בשביל שאתפטר בעצמי. אין לי כל ספק שכל ההתנהגות הזאת נובעת מזה שעמדתי מול הגבר שהטריד אותי ולא שתקתי. אין לי אמון במשטרה ולכן לא אגיש שם תלונה. קיוויתי שלפחות בחברה ידאגו לטפל באותו נהג, אבל טעיתי".

ישראל גנון. יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים

 

כל המאמצים לסייע ל- ג' כשלו, בשבוע שעבר היא פוטרה מעבודתה וכל זאת לכאורה כי העזה להתלונן על הטרדה. ישראל גנון מארגון הנהגים הארצי אמר בשיחה עם ערוץ 20: "מדובר בנהגת טובה ומסורה שעברה התעמרות בעבודה. מאז שהקמנו את הארגון אנחנו מקבלים תלונות רבות מנהגים שמתלוננים על התעמרות בעבודה, על שעות עבודה מרובות ללא הפסקות ועוד תלונות על מעשים שלכאורה מנוגדים לחוק. בארגון מלווים ונותנים ייעוץ ל ג' ולנהגים רבים אחרים. בימים הקרובים הם ישקלו הגשת תביעה לבית הדין לעבודה.

מ "דן בדרום" נמסר בתגובה: "מדובר פה בגיבוב של המצאות. הנהגת למדה נהיגה ע"ח החברה בבית ספר לנהיגה, לאחר תקופת לימודים היא רבה עם מנהל בית הספר והעברה על ידינו ללמוד בבית הספר של דן. הנהגת התקבלה לעבודה בסניף אשקלון אולם זמן קצר לאחר תחילת עבודתה לא הסתדרה שם וביקשה לעבור לסניף אחר. כנגד הנהגת היו תלונות של אלימות מילולית כנגד נהג, בנוסף היו כנגד הנהגת פניות ציבור לגבי אי עצירתה בתחנה ואיסוף נוסעים. לאור אירועים אלו הוחלט בהסכמתה ובחתימתה להעבירה לסניף אחר. במהלך חודש ינואר צברה הנהגת 5 אירועי משמעת חלקם חמורים. כמו כן, במהלך עבודתה אצלנו כ-11 חודשים הייתה הנהגת 3 פעמים בשיחות אזהרה פורמליות. ההנהלה ניסתה לברר האם הייתה הטרדה ואף זימנה נהגים לבירור על מנת לבדוק הטענה אך היא לא מסרה שם או פרטים אחרים".

It is not Android