אי אפשר שלא להזדעזע ממכתבה הבוטה של נשיאת בית המשפט העליון, שממנו עולה כי לראייתה בית המשפט אינו שייך למדינה אלא עומד מעליה כאילו היא נחלתו הפרטית", תקף הבוקר (ה') שר התיירות יריב לוין את מכתבה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, לשרת המשפטים איילת שקד.

יצא נגד מכתבה של נאור. השר יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יצא נגד מכתבה של נאור. השר יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הנשיאה מנסה להטיל אימה על שרת המשפטים, על הממשלה ועל הכנסת, תוך שימוש בכלי פסול של חרמות, בו משתמשים אויבינו כאשר הם מנסים לכפות עלינו מהלכים הפוגעים במדינת ישראל ובחוסנה", טען השר.

עוד הוסיף לוין כי "החלטת נשיאת בית המשפט עליון להחרים את ההתייעצויות בעניין הליכי מינוי השופטים היא הזדמנות לבצע את השינוי הנדרש בהרכב הוועדה".

גם שר החינוך נפתלי בנט הגיב למכתבה של נאור במהלך ביקורו בבאר שבע: ״לצערי בעשרות השנים האחרונות יש התערבות הולכת וגוברת של אקטיביזם של מערכת המשפט בממשלה. לדוגמא, ביטול החוק נגד מסתננים שגרם למצב בו דרום ת״א מוצפת והממשלה לא יכולה לפעול. הגיע הזמן שהמחוקקים יחוקקו והשופטים ישפטו״.

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם התייחס לפרשה.

נאור לשקד: שינוי שיטת מינוי השופטים – בבחינת 'הצבת אקדח על השולחן'

נאור שלחה הבוקר מכתב חריף לשרה שקד, ובו מתחה ביקורת על הצעת חוק פרטית לשינוי שיטת מינוי שופטי העליון בה תומכת השרה. את ההצעה על פיה ייבחרו שופטי העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד כפי שנעשה היום, הגיש ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) החבר בוועדה למינוי שופטים.

"הצעת החוק היא אומנם הצעת חוק פרטית,  אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה נאור לשקד.

"בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצדך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך משאלו הם פני הדברים סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד. לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים", הוסיפה נאור.

לדברי נאור, הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי בו צפויים להתמנות ארבעה שופטים חדשים, "מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסויימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה".

הנשיאה מהלכת אימים על השרה? שקד ונאור בועדה לבחירת שופטים בשנה שעברה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הנשיאה מהלכת אימים על השרה? שקד ונאור בוועדה לבחירת שופטים בשנה שעברה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מצב דברים זה אינו מאפשר לנו – שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה לבחירת שופטים – להמשיך עמך במהלך של התייעצויות וניסיון מוקדם להגיע להסכמות. לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות תוך כדי תנועה", טענה נאור.

את מכתבה הגישה נאור בתמיכת שופטי העליון סלים ג'ובראן והמשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין החברים בוועדה למינוי שופטים. היא ציינה כי אין בכוונתה ובכוונת עמיתיה להמשיך "בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשרויות" וכי כל שופט יפעל עפ"י שיקול דעתו ובהתאם לחוק.

הנשיאה הדגישה כי השופטים אינם מבקשים להתערב בתהליכי החקיקה של הכנסת ואינם עוסקים בהשערות בדבר היתכנותם של תהליכי החקיקה או תבונתם.

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר כי "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".

איום סרק נגד השופטים?

הוועדה לבחירת שופטים, שבראשות שרת המשפטים, מורכבת כיום מארבעה פוליטיקאים שלושה שופטי בית המשפט העליון ושני נציגי לשכת עורכי הדין. על פי תיקון חוק שהעביר ח"כ לשעבר גדעון סער, כיום נדרש רוב של שבעה חברים מתוך התשעה, כשבמקביל נדרש רוב רגיל, של חמישה בלבד, כדי לבחור שופטים לערכאות נמוכות יותר.

המצב הנוכחי מקנה לשופטים גוש חוסם שבכוחו לפסול כל מועמד שאינם חפצים ביקרו. כעת, בהצעה שהגישה שקד באמצעות ח"כ רוברט אילטוב ("ישראל ביתנו") מוצע שניתן יהיה שגם שופטים  לבית המשפט העליון ניתן יהיה לבחור ברוב של חמישה.

 דיון הפטריוטים בהצעת החוק החדשה של השרה שקד

מבחינה פוליטית מעריכה שקד כי נציגי לשכת עורכי הדין ילכו יתמכו במועמדים שתרצה לקדם וזאת בשל שיתוף הפעולה החיובי שיש בינה לבין ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה. להערכת שקד, נציגי הלשכה יצטרפו לגוש החוסם שלה שמונה את ח"כ רוברט אילטוב ונורית קורן וכך תזכה לרוב של חמישה שופטים.

הצעת החוק מגיעה לאחר אי הסכמות בין שקד לבין נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור בקשר לזהות השופטים שיש למנות לערכאה הגבוה בישראל. הצעת החוק מדברת על בחירת שופטים לבית המשפט העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחס כפי שהיה עד היום.

בכך, תנסה שקד מנסה לנצל מצב נדיר בו יש רוב לימין. יצוין כי שקד עדכנה את נאור במעשה והבהירה לה כי אם השתיים לא יגיעו לפתרון כל ארבעת השופטים שאותם היא רוצה לקדם ימונו לתפקיד. יצוין כי גם נתניהו עודכן במהלך, ובשלב זה הוא אינו מתנגד.

המכשול להצעת החוק עשוי לבוא מכיוונו של שר האוצר משה כחלון שהצהיר בעבר כי הוא מתנגד לשינויים במערכת המשפט וההסכם הקואליציוני מקנה לו זכות וטו על חוקים המאפשרים להתגבר על פסיקות בג"צ ולשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. עם זאת, הצעה זו אינה דורשת את שינוי הרכב הוועדה.

יצוין עוד כי ההערכה במערכת הפוליטית שההצעה נועדה "לאיים" על השופטים ולגרום להם להתפשר, אולם ככל הנראה סיכוייה לעבור בשלוש קריאות אינם גבוהים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20