הצהרה מטעם משרד החוץ הגרמני שניתנה לפני מספר הודיע ימים גורסת כי היחס העוין מצד ממשלת ישראל לעמותות וארגוני חברה אזרחית שמקבלים מימון זר זהה למדיניות שמנהיגים ממשלת רוסיה והמשטר בסין. כך דווח ב'הארץ'.

מתוך "הפטריוטים", ימים א-ה בשעה 22:00

על פי הדיווח, ביום חמישי האחרון בתדרוך השבועי לכתבים, התייחס דובר משרד החוץ הגרמני לחוק חדש שעבר בהונגריה נגד מימון זר של עמותות וארגוני חברה אזרחית. שייפר גינה את החוק והתייחס בדבריו לישראל, "הונגריה מצטרפת לשורה של מדינות כמו רוסיה, סין וישראל, שרואות במימון של ארגונים בלתי ממשלתיים או של יוזמות חברה אזרחית על ידי תורמים מחו"ל צעד עוין, או לפחות בלתי ידידותי".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: רויטרס
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: רויטרס

גרמניה השמיעה ביקורת חריפה על החוק נגד העמותות הממומנות על ידי ממשלות זרות, לפני שזה עבר בכנסת ביולי 2016. הסיבה העיקרית לביקורת הרבה על החוק בגרמניה היא שעמותות שמאל רבות בישראל מקבלות תרומות משש קרנות, השייכות למפלגות פוליטיות בגרמניה ופעילותן ממומנת מכספי משלם המסים הגרמני. לקרנות של המפלגות הגרמניות יש משרדים במדינות שונות בעולם.

כזכור, לפני כחודשיים פרצה תקרית דיפלומטית חריפה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל. ראש הממשלה ביטל פגישה מתוכננת עם זיגמר בעת ביקורו בארץ כאשר זה התעקש להיפגש על נציגי ארגוני השמאל 'שוברים שתיקה ' ו- 'בצלם'.  בנוסף, בתחילת פברואר הודיעה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לראש הממשלה כי היא מבטלת את פסגת הממשלות המסורתית שהיתה אמורה להתקיים בירושלים ב–10 במאי. דיפלומטים גרמנים ציינו אז כי הסיבה לביטול הינו כעסה הרב של מרקל על חוק ההפקעה, שעבר כמה ימים קודם לכן בכנסת.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20