דרמה נוספת במשפט אזריה: פרקליטי ההגנה של , אילן כ"ץ ואייל בסרגליק שוקלים לבקש מבית הדין הצבאי להחליף את השופטת אל"מ מיה הלר, כך דווח הערב במהדורת "מבט" של הערוץ הראשון. על פי הדיווח, ההגנה חשה כי השופטת "עוינת את אזריה" וכי היא "בחרה צד במשפט".

"המחבל הסתכל והזיז את היד"

לאחר הפסקה בת כמה ימים, התחדש היום (ב') משפטו של לוחם חטיבת כפיר אלאור אזריה בבית המשפט ביפו. בהמשך לדיונים בשבוע שעבר, גם היום העידו מספר עדים מטעם ההגנה לטובת אזריה, ולאחר מכן יחקרו בחקירה נגדית ע"י התובע.

"המחבל הסתכל עלינו, שכב במורד תוך כדי שהוא משמיע קצת אנחות, הזיז את היד", כך העיד שלמה לוינגר, תושב היישוב היהודי בחברון.

"אני רץ לחייל ואני רואה את המחבל השני שוכב על הגב, ועם היד מנסה כאילו להתרומם לכיוון בית החזה. עושה תנועה תוך כדי שאני מטפל בחייל. תוך כדי הטיפול הוא מסתכל עלי כשאני מטפל בחייל ואני אומר לטפל כמה שיותר מהר ולהרחיק את החייל שהוא לא יתפוצץ פתאום או יגיע מחבל נוסף. אני התמקדתי בטיפול בחייל. עומד לי בעורף המחבל הזה שאני לא יודע מה הוא יכול לעשות. יש חיילים – בעזרת ה'. המחבל הסתכל עלינו, שכב במורד תוך כדי שהוא משמיע קצת אנחות, הזיז את היד".

סגן י': "אם המחבל היה מתפוצץ, אלאור היה מקבל צל"ש"

סגן י', סגן מפקד הפלוגה ששמו אסור לפרסום, עלה לדוכן העדים על מנת להשלים את עדותו מיום חמישי האחרון. בחקירתו, סתר הקצין את עדותו של המ"פ רס"ן תום נעמן שלדבריו לא נצפתה כל סכנה מצד המחבל המנוטרל.

סותר את גרסת רס"ן נעמן. סגן מפקד הפלוגה. צילום: פלאש 90
סותר את גרסת רס"ן נעמן. סגן מפקד הפלוגה. צילום: פלאש 90

הסמ"פ סיפר שאלאור התבלט כחייל מצטיין ולכן מונה לחובש פלוגתי. "אם הייתי חושב על מישהו שיקרה לו אירוע כזה בפלוגה. אלאור הוא האחרון שהייתי חושב עליו", אמר.

לדבריו, "זה שאנחנו מעבירים תדריכים – ברור שהם יכולים להשפיע, אבל אנו צריכים לדאוג שאם מדובר באירוע לא נכון, צריך לוודא שזה לא יקרה שוב".

הסמ"פ השיב לשאלה האם דיבר עם המ"פ נעמן והשיב: "הייתה שיחת טלפון כי הייתי בבית. הוא אמר לי שקרה משהו עם אלאור שהוא שמע בזירה קול ירי וראה שהמח של המחבל נשפך. הוא ציין שהוא הסתבך נורא והוא לא מבין את המשמעות. ושהוא הולך להיכנס להרבה שנים לכלא. בגלל זה התקשרתי לאלאור". לדבריו נעמן אמר ש"אלאור היה נסער מאוד ובהלם ושהוא לא כזה מחובר למציאות".

"כשדיברתי עם אלאור, הוא אמר שפחד מסכין ומטען", סיפר הקצין, "וכשהוא הכניס את הפצוע לתוך האמבולנס הוא הסתובב וראה את המחבל זז. ובגלל האווירה שהייתה באירוע הוא חשב שיש לו מטען והוא עומד להתפוצץ או שהוא ירים סכין".

"חשבתי שאם ילך ככה למח"ט בצורה לא מבוססת הוא לא ייצא מזה. הוא אמר שהיו צעקות על מטען. הוא אמר שהוא בטוח בזה ושהוא הולך להגיד למח"ט את האמת", סיפר סגן י'.

עפ"י עדותו של הסמ"פ, אלאור "יצא בגישה שעשה מעשה נכון וטוב ואני ניסיתי להסביר לו שאם המ"פ רואה את זה באור אחר, אז זה מה שעובר הלאה, ושיידע שהוא כנראה לא הולך לקבל צל"ש, אלא משהו אחר".

"באירוע כזה זה או צל"ש או טרש. אם היתה חגורת נפץ אלאור היה היום עם צל"ש. מאחר וזה לא קרה, זה לא נראה ולא נשמע טוב וצריך להבין למה הוא חשב את זה", הוסיף.

צל"ש או טרש. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
צל"ש או טרש. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"כשדיברתי עם אלאור ניסיתי להבין לפני שאני מחליט אם אני איתו או נגדו. שאלתי אם הוא עשה את זה בכוונה או שאיבד קור רוח ושהוא ענה ש'לא'. הוא חייל שלי", אמר העד.

"הוא היה מסכן את חייו בשבילי ובשביל חבריו האמנתי אותו וברור שאעזור לו להיות מוכן למשפט מחט. לדעתי זה מצופה מכל מפקד שיש לו חייל בדרך למשפט. מפקד שלא עושה את זה יכול להוריד את הדרגות וללכת הביתה", הוסיף.

"אם הוא הרגיש סכנה באותו רגע הירי מוצדק לדעת מה עובר בראשו אני לא בית משפט פסיכולוג. אנחנו סומכים על החיילים ומה שהם החליטו אנחנו מגבים אותם. ברגע שראיתי את הסרטון אמרתי שיש בסיס לירי. ברגע שמישהו צועק על חשש מטען זה משפיע כי זה נכנס לראש", אמר סגן י'. "שני מחבלים שמגיעים עם סכין לעמדת צה״ל הם באים להתאבד לא משנה באיזו דרך".

"אם יש חשש הירי מוצדק", סיכם העד.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

"ההתרעות ביומיום הם בעיקר על ירי ודקירה. שבועיים-שלושה קודם אחרי המטען ליד צומת עתניאל שם תום דיבר שיש עליית מדרגה ועולה למטענים. אני מכיר את ההתרעה על פיגוע איכותי. גם החיילים מכירים, דיברנו על זה איתם על בסיס יומיומי", סיפר סגן י'. "אנחנו מבינים שאיום הייחוס הכללי ברמה הכי גבוהה זה פיגועי דקירה. לאחר מכן ירי ואז מטענים. זה מה שאנחנו מכירים."

המח"ט הורה על פינוי מהיר של גופות המחבלים מהזירה. "אני מכיר הוראה שלא להפשיט גופות, אבל לפנות בלי חבלן אני לא מכיר", סיפר.

כשנשאל על ניהול הזירה השיב י': "אני חייב לענות? תום הוא המפקד שלי, מה שהוא חושב ומה שהוא עושה אני לא רוצה להתייחס לזה".

"אם יש משהו בעייתי בגזרה זו המעורבות של האזרחים שבסוף הם מנהלים את הזירה. ברור לנו שכשאנחנו מגיעים אנחנו מעיפים את האזרחי", טען הסמ"פ. לדעתי ההגעה המאוחרת גרמה לזה. המ"מ בשטח עושה מה שהוא עושה בלי שיש איזו מעטפת שאומרת לו מה לעשות", הוסיף.

המ"פ נעמן דרש מאזריה לאסוף את מוחו של המחבל מהזירה. "לא יודע למה זה רלוונטי. ברור שזה לא התפקיד של החופ"ל לאסוף את המוח של המחבל, בשביל זה יש זק"א", אמר על כך הסמ"פ. "בנוסף, כשדיברתי עם תום על זה הוא אמר לי 'הוא עשה את זה, בעיה שלו שיסתדר עם זה'. בקטע של עשית משהו – תטפל בו".

לדבריו, "ברור שחייל שירה בעצמו כנראה שיהיה לו קצת יותר קשה לעשות את זה. אבל גם לחייל רגיל לא הייתי נותן לו לעשות את זה".

 כירורג מומחה: "המחבל לא מת מירי אזריה"

את המשפט הבוקר פתח בעדותו פרופ' דב שמעון, כירורג לב-חזה, שניתח את בדיקת ה-CT שעברה גופת המחבל וקבע כי המחבל סבל מ"חזה אוויר" (חור בריאה ודליפת אוויר מבית החזה) כתוצאה מירי הנטרול הראשוני, פציעה שגרמה למותו. הירי של אזריה, קובע פרופ' שמעון, לא גרם למותו של המחבל.

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של והעדויות החדשות במשפט אזריה

התובע חוקר את פרופ' שמעון ומתרכז בעברו ברופא בבית החולים הדסה ובסיבות להתפטרותו לפני כ-20 שנה. לשאלת התובע, האם התפטר מעבודתו בבית החולים לאחר שהציג תעודת מומחה מזויפת, ענה פרופ' שמעון: "מעולם לא הורשעתי בזיוף, התעודה ניתנה לי ממשרד הבריאות. היתה בעיה בתעודה שהסתדרה בתשלום של כמה מאות שקלים".

התובע חקר את פרופ' שמעון על הנושאים בהם הוא מתמחה ועל הבנתו ברפואה משפטית. "אני לא מומחה לרפואה משפטית", אישר העד. "אין לי מומחיות בתהליכים שעוברים על גופה לאחר המוות, פרט לדברים העוסקים במוות מוחי בהם עסקתי בצורה אינטנסיבית". עוד העיד כי בשל יחסים לא טובים עם ההנהלה, התפטר בשנת 96' מבי"ח הדסה אין כרם. 7 שנים מאוחר יותר אף תבע את ביה"ח.

"תפקידי לעזור לך למצוא את חקר האמת מניסיוני ומהידע שלי", הוסיף פרופ' שמעון. "אחרי מעל 150 השתלות לב, יש לי הבנה מסוימת בתחום". לאחר מכן הציג התובע לעד נתונים נוספים הנוגעים לפציעה ממנה סבל המחבל לאחר הירי הראשוני. "לאחר פגיעה של שני קליעים שגורמים לנזק רקמתי נוצר מנגנון לכניסת אוויר ללב ולמוח", הסביר פרופ' שמעון. "ברור שעם כמות כזאת גדולה של אוויר אם היה בחיים אי אפשר להתקיים יותר מזמן קצר מאד. בוודאי לא 10-20 דק".

המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90
המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90

בהתייחסו לתזוזת המחבל שגרמה לאזריה לבצע ירי לעברו, אמר ד"ר שמעון כי "יש מיתוס שאנשים מתים לא זזים. הם זזים. 40-50 אחוזים מהאנשים זזים לאחר המוות, יש להם תנועות מאוד מביכות".

עמדתו של שמעון מחזקת את טענתו של פרופ' יהודה היס לשעבר ראש המכון הפתולוגי באבו-כביר, כי המחבל לא מת כתוצאה מהירי של אזריה, אלא כתוצאה מירי הראשוני שממנו נוטרל.

"סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים", קבע היס בדו"ח שהגיע לערוץ 20 והוצג בביהמ"ש.

היס תקף את דו"ח נתיחת הגופה הרשמי, אותו כתבה ד"ר הדס גיפס וכתב כי "לפי המקובל ברפואה משפטית חבלות לגופת מת יכולות לגרום לפצעי שפשוף, דימומים וקרעים דומים או זהים עם אותן החבלות שנגרמו בחיים".

לדבריו, עדותה של גיפס לפיה יתר החבלות בגופת המחבל לא היו קטלניות – שגויה. עוד מוסיף היס כי בבדיקת הסיטי לא ניתן לקבוע מהו מסלול הירי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא