22:06 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > משפט אזריה: קצין ההנדסה הזהיר מאיום המטענים

משפט אזריה: קצין ההנדסה הזהיר מאיום המטענים

קצין ההנדסה האחראי על תחום החבלה העיד היום (ד') במשפטו של לוחם כפיר: "אירועי הסכינאות הם העיקריים, אבל היו לנו גם אירועי מטען"

היום (ד') התחדש משפטו של לוחם חטיבת כפיר סמל אלאור אזריה בבית המשפט ביפו. אזריה מואשם בהריגת מחבל מנוטרל בחברון בחודש מרץ האחרון. אל דוכן העדים עלה היום קצין ההנדסה של חטיבת חברון, סרן לירון פסח, שאחראי בין היתר על תחום החבלה.

עדות האלוף במיל' מתוך 'הפטריוטים' 19.9

"הייתי שותף לעשרות זירות בשנה האחרונה בגזרה. אני מוציא עדכונים לעתים לכוחות כיצד להתמודד עם מטענים, עם דגשים ולקחים. זה בוצע גם לפני האירוע עם אלאור", סיפר סרן פסח בתחילת עדותו.

המשפט נמצא כעת בפרשת ההגנה בה מעידים עדים מטעם הסנגוריה, ולאחר מכן נחקרים בחקירה נגדית ע"י התובע הצבאי וייסמן.

בסוף החודש צפויה להסתיים שמיעת העדויות במשפט, זאת לאחר שיעידו גם א' החייל שנפצע ע"י המחבל שנורה וכן מנכ"ל מד"א, אלי בין, שדו"ח שפרסם הארגון מחזק את טענות ההגנה. בשלב הבא, ככל הנראה לאחר החגים, ישמיעו הצדדים דברי סיכום ולאחר מכן תינתן הכרעת הדין.

סרן א' שנפצע בתקרית צפוי להעיד לטובת אלאור. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סרן א' שנפצע בתקרית צפוי להעיד לטובת הלוחם. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סרן פסח: "הייתה עלייה באיכות המטענים"

לדברי פסח ההנחיות להתמודדות עם מטעני חבלה מופצות "לגורמי הפיקוד בחטיבה, כולל למג"דים, לסמג"דים ולקציני האג"ם, ומשוחחים על כך גם בדיוני הערכות המצב. בעדכון האחרון שהפצתי הייתה הנחיה וחידוד, אחרי האירוע של אלאור, כיצד לטפל בזיכוי מחבלים. לאחר התקרית תרגלנו בגזרה תרחיש שבו מחבל מגיע לפגע בזמן טיפול במחבל הראשון בזירה".

"לדעתי ולפי ניסיוני, יש חוליות שמייצרות מטענים במרחב חברון, בין שמטענים מורכבים ובין שפשוטים", העיד קצין ההנדסה וסקר את אירועי מטעני החבלה בגזרת חברון בשנים האחרונות. לדבריו, "הייתה עלייה באיכות המטענים".

"הנחתי שבאירוע של מטען וחפץ חשוד הדבר הראשון שצריך לעשות זה בידוד הזירה. בסוף יש מפקד בשטח שעושה הערכת מצב בשטח, ואם על פיה הוא מחליט שיש חשד למטען, מן הראוי שחבלנים יגיעו במהרה לזירה ויזכו את המחבל", אמר פסח.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

"החלטות המפקד בשטח מתלוות בסיכון שהמפקד לוקח עת עצמו", הסביר הסרן, "לפני האירוע של אזריה הייתי מגיע רבות לזירות ואחת מנקודות התורפה שזיהיתי הייתה בידוד המרחב. זה לא היה טוב. לכן ניתנו דגשים שלי בהערכות המצב שילמדו המפקדים על מנת שזה לא יחזור על עצמו".

"מח"ט חברון טען בעדותו שאיום המטענים אינו תרחיש הייחוס במאפייני הפיגועים, אך זה לא אומר שהאיום לא קיים", התייחס סרן פסח לעדותו של אל"מ יריב בן עזרא, מח"ט חברון בזמן הירי, שטען שלא הייתה הצדקה לירי על המחבל וכי שמע לראשונה על הסכנה ממטען דרך התקשורת. "אירועי הסכינאות הם העיקריים וחוזרים על עצמם, אבל היו לנו גם אירועי מטען", הבהיר.

"גישת המח"ט בגזרה הייתה שצילום זירות פיגוע שעולות לרשתות החברתיות בטלפונים הניידים ועל ידי צלמים גרמו להסתה, ובכך גרמו לעוד פיגועים. הייתה חשיבה לסגירה מהירה של האירועים כדי למנוע עוד הסתה ועוד אירועים", סיפר סרן פסח."חלק מההנחיות בהערכות מצב הן שלכוחות יהיו שקיות שבהן יוכלו להכניס את הגופות. בהערכות מצב אני יושב מול המח"ט והוא המפקד שלי".

"היו מפקדים שהעדיפו למנוע הסתה על פי הערכות מצב בשטח, וכדי שלא ירגישו סכנה העבירו את הגופה למדרון אחורי כדי לעשות עליה בדיקה וזיכוי חבלני. היה מג"ד שהגיע לזירת פיגוע והחליט לפנות את המפגעים. זו הפרקטיקה שהייתה מקובלת", טען קצין ההנדסה.

האלופים במיל' מתריעים כי משפט אזריה גורם נזק לצה"ל

ביום שני העידו האלופים במיל' דן ביטון ועוזי דיין , מטעם ההגנה.  "מספיקה תזוזה של המחבל כדי שיהיה ירי גם אם אף מפקד או חייל אחר לא חש סכנה. כך קובעות הוראות אגף המבצעים", טען ביטון בעדותו ותקף את התנהלות המפקדים.

"מפקדים ברחו מאחריות. אזריה לא השתתף בתחקיר המבצעי. המפקדים ישר רצו לבית המשפט. אי אפשר להיתפס לדברי חייל על מה שאמר דקה או שעתיים אחרי הירי. לא חשוב מה אמר חייל בן 19 כשהוא נסער. התחושה הזו שאתה בזירה בסכנת חיים, והלחץ מוביל אותך לפעולה – הייתי במצבים האלה", אמר.

לא סומך על המ"פ. האלוף במיל' דן ביטון. צילום: לע"מ
לא סומך על המ"פ. האלוף במיל' דן ביטון. צילום: לע"מ

האלוף במיל' לא חסך ביקורת גם מרס"ן תום נעמן :"בעדות המ"פ יש אינסוף סתירות. המ"פ לא תידרך בזירת הלחימה. כשחייל משקר זה דבר אחד, כשמ"פ משקר זה דבר שני. במשפט הזה אין אחד שלא משקר".

"אני לא סומך על שיקול דעתו של המ"פ בשל כמות הכשלים הפיקודיים שעולים מניהול זירת האירוע. הגעה מאוחרת, לא בדק אם המחבל הרוג או חי, לא בדק אם המחבל זוכה ממטען, סיכן את חייליו ואת עצמו, לא טיפל בגגות מסביב שהתמלאו בפלסטינים", הוסיף ביטון. "אני לא סומך על שיקול דעתו. הוא כשל מדי וסיכן עצמו ואת חייליו".

לא היה צורך בחקירת מצ"ח. עוזי דיין. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
לא היה צורך בחקירת מצ"ח. עוזי דיין. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

"הריגה זה כשיש פרובוקציה שבה אתה מגיב בצורה לא פרופורציונלית כי הדם עולה לראש. אני מספיק בקיא בסעיף העבירה כדי לתמוה על מה האשימו. אם מדובר פה בזדון אז צריך להיות פה אישום ברצח. הריגה נתפסת כפשרה לא ברורה", אמר האלוף' במיל' עוזי דיין. "הגשתי חוות דעתי מתוך דאגה להשפעה של זה על חיילים בשטח. כל יום כזה במשפט מזיק לצה"ל ומשפיע על חיילים" הוסיף.

לשאלת התובע אם אסור לירות במחבל שלא מהווה סכנה השיב דיין שהתנגד לפתיחת חקירת מצ"ח: "נתתי הוראות להרוג מחבלים בלי קשר לשאלה אם באותו רגע הייתה סכנה. מחבלים צריך להרוג. דינם של מחבלים הוא למות. גם אם אתה לא יודע אם האדם מחבל או לא – עלייך להגן על חייך או על אחרים".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"