הבוקר (ג') מעיד מטעם ההגנה תת אלוף במיל' בבית הדין ביפו במשפטו של לוחם כפיר . "שערורייה מבחינה מקצועית וערכית", כתב זכאי בתצהיר שהגיש על התנהלות הפיקוד. "בחוות דעתי אני מניח שהוא חשש ממטען. אני מבין את ההבדל בין חשש ממטען לבין זיהוי ודאי של מטען", אמר זכאי.

הוא התייחס לסרטון האירוע ואמר: "האופן שבו תועד אזריה בסרטונים יורה במחבל, לי זה היה ברור שהוא היה מצוי תחת סכנה".

"הירי מוצדק". תא"ל שמואל זכאי. צילום: פלאש 90
"הירי מוצדק". תא"ל שמואל זכאי. צילום: פלאש 90

"ירי ללא סיבה אך ורק להרוג זה דבר פסול ובניגוד לערכי צהל ואני מתנגד לו. הנאשם טען שהוא ביצע את הירי משום שהוא חשש שהמחבל נושא על גופו מטען, הרי שזו סיבה סבירה והירי מוצדק", אמר זכאי, "מפקד צריך להציג בפני חייליו איומים של פיגועי סכינאות וגם איומים של פיגועים משולבים".

לדבריו, לפי הסרטונים ניתן לראות בוודאות שאלאור אזריה חש סכנה ולכן ירה במחבל. "ראיתי בימי חיי אנשים שיורים כדי להרוג מתוך רצון להרוג, ולשמחתי הרבה כל האנשים האלה הם אינם חיילי צה"ל. ואני ראיתי בימי חיי ירי על מנת להסיר איום – ככה לא יורה אדם שיורה כדי להרוג בתוך מטרת הרג. מי שרוצה להרוג למטרת הרג יורה למרכז מסה ויותר מכדור אחד".

זכאי הוסיף כי "רואים בסרטון שהלוחם מסתכל למחבל, דורך את הנשק בזהירות, יורה רק כדור אחד לראש, ונסוג מיד אחורה, זאת עדות של יותר מאלף עדים".

התובע הצבאי וייסמן פנה אל העד בשאלה: "האם לאחר הירי אתה לא הולך לבדוק האם האיום הוסר?" זכאי ענה: "אם אני רואה שפגעתי למחבל בראש ואני רואה שהמוח שלו נשפך, אז אני לא הולך לבדוק. זה מספק אותי. אני יודע שהוא כבר לא יכול להפעיל את המטען".

"'תרחיש הייחוס' שעושה המח"ט אין לו שום אחיזה בתורה הצבאית", טען זכאי. "'איום הייחוס' מדבר בין היתר על משקל של חומרי נפץ, הערכה כמותית, שאיתם צריכים להתמודד אנשי מקצוע. לא סביר שמפקד יגדיר לחייליו דרכי פעולה של אויב כ'איום ייחוס' כשמדובר ברמה של חייל".

"אני לא מכיר אף אחד מהמשתתפים באירוע, ולא מכיר את הנאשם חוץ מזה שהוא אוהד בית"ר ירושלים כמו שגם אני אוהד בית"ר ירושלים", הבהיר התא"ל במיל'.

אלאור אזריה הבוקר בדרכו אל בית הדין. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה הבוקר בדרכו אל בית הדין. צילום: פלאש 90

אחריו העיד בניה וינברג, מפקד צוות כוננות בחברון, העד האחרון מטעם ההגנה. נציין כי בקשת הסנגורים להעלות אל דוכן העדים את אל"מ ישראל שומר, שירה למוות במחבל שיידה לעברו אבנים, נדחתה אמש ע"י ביהמ"ש.

לפני כחודש צילם וינברג תמונות בעמדה בחסם ג'ילבר, שם אירע הפיגוע. באחת התמונות מופיעה על הקיר שבעמדה הכתובת "הגן בגזרתך כהבנתך". ההגנה ביקשה לחקור אותו בעניין האיומים בגזרה והדיון התנהל בדלתיים סגורות.

בהמשך הדיון זומן הפסיכיאטר פרופסור מרק ויזר כעד הזמה מטעם התביעה, זאת לאחר שבדיונים קודמים זימנה ההגנה כעד פסיכיאטר מטעמה. "אני לא חושב שהוא סובל מפוסט טראומה", אמר פרופ' ויזר, ""מדובר בלוחם בוגר טירונות 07 וקורס חובשים, שעמד בקווים. לא בתלמידת תיכון שלא ראתה דבר בחייה".

נשיאת ההרכב, השופטת אל"מ מאיה הלר, העירה לפרופסור על התבטאותו: "מטריד אותי העניין המגדרי".  "גם אותי מאוד מטריד", הצטרפה אושרה אימו של אלאור.

פרופ' ויזר ביקשת את סליחתן: "אני מתנצל וחוזר בי – לא מדובר באדם צעיר שלא ראה דבר בחייו. זה שהוא ראה את גופות המחבלים ונאלץ לאסוף את המוח לא אומר שהוא סובל מפוסט טראומה. לא מדובר באדם נאיבי שלא יודע מה זה קרב"

"היחס אל אזריה מחפיר"

זכאי ,שהיה בעברו מפקד אוגדת עזה ומפקד חטיבת גולני, כתב בחודש מרץ האחרון בעמוד הפייסבוק שלו כי "היחס אל החייל שביצע את הירי בחברון מחפיר ולוקה בצביעות ובעיקר בחוסר מקצועיות. התגובה ההיסטרית מעוררת מחשבה נוגה על יכולתנו לעמוד בלחצים. אין מחלוקת כי החייל ירה במחבל שכבר הוכיח כוונה לפגוע".

בחוות הדעת של זכאי שנחשפה בחודש שעבר בחדשות 2, הוא קבע  כי התביעה טועה: "העובדה שהמחבל זז והעובדה שהיו שני מחבלים מוכיחה לטענתו כי אזריה פעל כפי הנדרש". זכאי הפנה אצבע מאשימה לצוות הפיקודי במקום ואומר כי הבעיה היתה בעיקר אצלם. "כשבוחנים את מבחן הסבירות, הרי שהיה יסוד מקצועי לבצע ירי לנטרול המחבל".

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

"ברדק. אין דרך אחרת להגדיר את הזירה כפי שנוהלה. שום בידוד, חיילים מסכנים את עצמם, צוותים רפואיים וחיילים אחרים. הנחיית המג"ד ממשיכה את הכשל הפיקודי. אין ואסור לפנות מחבל בלי זיהוי חבלני", הוא הוסיף.

האמירות הקשות ביותר הן נגד שר הביטחון על ההתבטאויות של יעלון: "האם יעלה על הדעת שהחייל ידע שהוא הולך לדין משמעתי ולאחר מכן יתבטא שר הביטחון, רמטכ"ל ודובר צה"ל בעניין זה? בהתבטאויות כמו "החייל סרח", "החייל התבהם"? הדברים בעייני מזעזעים. לא זו אף זו מדובר בפעילות שמחבלת ומחסלת כל אפשרות להליך שיפוט נקי".

"ההתנהלות לאחר התחקיר של דרג פיקוד הבכיר, כולל האשמתו הפומבית של הלוחם ברמיזות ובצורה ישירה, היא שערוריה מבחינה מקצועית וערכית. היתה כאן פגיעה היתה כאן פגיעה חמורה בהגיון של בסיס החוק. דבר שהשלכותיו הן לא פחות מבעלות סיכון לחיי אדם".

קצינים למען החייל

זכאי לא לבד. בשבוע שעבר העידו לטובתו של אזריה האלוף במילואים דן ביטון והאלוף במילואים עוזי דיין שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל וכראש המועצה לביטחון לאומי.

"מספיקה תזוזה של המחבל כדי שיהיה ירי גם אם אף מפקד או חייל אחר לא חש סכנה. כך קובעות הוראות אגף המבצעים", טען ביטון בעדותו ותקף את התנהלות המפקדים.

עדות האלוף במיל' מתוך 'הפטריוטים' 19.9

"מפקדים ברחו מאחריות. אזריה לא השתתף בתחקיר המבצעי. המפקדים ישר רצו לבית המשפט. אי אפשר להיתפס לדברי חייל על מה שאמר דקה או שעתיים אחרי הירי. לא חשוב מה אמר חייל בן 19 כשהוא נסער. התחושה הזו שאתה בזירה בסכנת חיים, והלחץ מוביל אותך לפעולה – הייתי במצבים האלה", אמר.

"הריגה זה כשיש פרובוקציה שבה אתה מגיב בצורה לא פרופורציונלית כי הדם עולה לראש. אני מספיק בקיא בסעיף העבירה כדי לתמוה על מה האשימו. אם מדובר פה בזדון אז צריך להיות פה אישום ברצח. הריגה נתפסת כפשרה לא ברורה", אמר האלוף' במיל' . "הגשתי חוות דעתי מתוך דאגה להשפעה של זה על חיילים בשטח. כל יום כזה במשפט מזיק לצה"ל ומשפיע על חיילים" הוסיף.

"חששתי שיש עליו מטען. ניסיתי לוודא את הניטרול שלו עד הסוף ולירות עליו שוב, אבל לא הצלחתי. שיערתי שהוא מת", העיד בתחילת השבוע  א', החייל שנפצע על ידי המחבל בפיגוע הדקירה בחברון.  "אחרי שהמ"מ ירה בו, ונפל על הרצפה, אז הבנתי שלקום הוא כבר לא יקום. אבל אם יש עליו מטען, אז רציתי לוודא שהוא לא יצליח להפעיל אותו. גם אם זה אומר לוודא נטרול".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.