היום  (ד') ייתן בית הדין הצבאי בקריה את הכרעתו במשפט לוחם חטיבת כפיר . בחודש מרץ האחרון, בוקר חג הפורים, התקדמו שני מחבלים תושבי חברון חמושים בסכינים לעבר עמדת צה"ל בתל רומיידה שבחברון.

לקראת הכרעה דרמטית. מתוך 'לפני כולם' (ג')

השניים דקרו חייל מגדוד שמשון ופצעו אותו, הם נורו ע"י החייל ומפקדו. אחד המחבלים נהרג מהירי והמחבל השני, עבד אל-פתאח א-שריף, נפצע קשה.

מספר דקות לאחר מכן הגיע למקום כוח תגבור כאשר אחד מחייליו, החובש הצבאי אזריה, דרך את נשקו וירה בראשו של שריף. ששעות ספורות לאחר מכן יסעיר האירוע את המדינה בעקבות פרסום סרטון מהזירה שהופץ ע"י פעיל של ארגון השמאל הקיצוני "בצלם".

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

תחקיר ראשוני

מאוחר יותר יסביר החייל כי חשש שהמחבל, שעטה מעיל ביום חם, זז ומהווה סכנה. תחקיר של מד"א אישש את גרסת החייל לאחר שקבע כי קיים חשש להימצאות מטען על גופו של המחבל, ועל כן לא טופל ע"י הצוות הרפואי. מנגד, תחקיר מבצעי הפריך חשש זה והתבסס על הנוהל לפיו אין להמתין לבדיקת חבלן באירוע דקירה כיוון שלא קיים חשש סביר שמחבל הנושא סכין יישא על גופו גם חגורת נפץ.

בעקבות האירוע הושעה אזריה ונפתחה חקירת מצ"ח בנושא. ראשי מערכת הביטחון וכן ראש הממשלה עודכנו על האירוע, ששעות ספורות לאחר מכן יסעיר את המדינה בעקבות פרסום סרטון מהזירה שהופץ ע"י פעיל של ארגון השמאל הקיצוני "בצלם".

שעות בודדות לאחר הירי נעצר אזריה ונחקר בחשד לרצח המחבל. מס' ימים לאחר מכן, כשברקע זעקת הציבור על הצגת לוחם צה"ל כרוצח, רוכך סעיף החקירה להריגה. לדברי סנגוריו של החייל, מקרים דומים בעבר הסתיימו בנזיפה ולכן העמדתו לדין של אזריה מהווה אפליה.

הלוחם אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סעיף האישום שונה. הלוחם אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תגובות המערכת הפוליטית

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט גינה את אירוע הירי ואף פרסם אגרת בה הוא מדגיש את ערכי "טוהר הנשק", אך בהמשך הזכיר כי לאזריה עומדת חזקת החפות. ראש הממשלה בנימין נתניהו חיזק ביום האירוע את דברי הרמטכ"ל בעניין נהלי פתיחה באש.

שר הביטחון בזמן האירוע, משה בוגי יעלון, גינה את החייל ואמר כי האירוע יטופל בחומרה. כמה ימים מאוחר יותר כינה יעלון את אזריה "חייל שסרח" מספר פעמים בנאומו במליאת הכנסת. עוד שאל במליאה האם הציבור חפץ ב"צבא מתבהם". במפלגת הליכוד, בה חבר יעלון, התערער מעמדו של השר. יעלון מצידו לא קיבל את הביקורת נגדו וכינה את המבקרים "ראשי כנופיות".

הציבור תפס את מעשי שר הביטחון כהפקרתו של לוחם צה"ל וראש הממשלה שהביע אמון במערכת המשפט ובצבא, התקשר לחזק את משפחת החייל והבהיר כי חיילנו נתונים בזמן אמת במצבי לחץ. "כאבא לחייל אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה", אמר רה"מ לצ'רלי, אבי החייל. כחצי שנה מאוחר יותר, לאחר שהאב התמוטט וחטף שבץ בעקבות לחצי המשפט, התקיימה בין השניים שיחה נוספת.

כחודש לאחר האירוע נערכה עצרת המונים למען החייל בכיכר רבין. המפגינים עטופים בדגלי ישראל קראו לשחרר את אלאור והביעו תמיכה בחיילי צה"ל. כחודשיים לאחר תחילת המשפט גוייסו כספים באתר "הדסטארט" לצורך מימון משפטו של החייל.

ככל שיעלון הוסיף לצאת חוצץ נגד החייל, נפערה תהום בינו לבין ראש הממשלה. שיאו של המשבר הגיע לאחר שיעלון קרא לקצינים בכירים להביע את עמדותיהם – גם אם אלו סותרות את עמדות המדינאים. רבים ראו באמירה זו קריאה לקצינים לחולל מהפכה צבאית.

משה יעלון. צילום: פלאש 90
השר לשעבר . צילום: פלאש 90

במקביל, ניהל נתניהו מגעים לכניסת מפלגת "ישראל ביתנו" לקואליציה, כשאת תפקידו של יעלון ירש ח"כ אביגדור ליברמן שהגיע ללוות את אזריה באחד מדיוני הארכת המעצר. מספר ימים לאחר מכן התפטר יעלון מהכנסת.

– סלעי המחלוקת

צה"ל גייס את סגן אלוף עוה"ד נדב ויסמן לשירות מילואים על מנת להוביל את תיק התביעה במשפט אזריה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי הדבר מעיד ש"יש פה ניסיון של התביעה לנצח בכל מחיר, להרשיע בכל מחיר". התובע ויסמן דחה ניסיון פרשה שהציע בית הדין.

: מהירי בחברון ועד להכרעת הדין

סלע המחלוקת בפרשה נסוב סביב השאלה האם הרג סמל אזריה מחבל מנוטרל או שמא ירי קודם לכך הוא שהרג את המחבל. בדו"ח נתיחה שערכה הפתולוגית פרופ' הדס גיפס מטעם התביעה נקבע כי המחבל מת כתוצאה מהירי של אזריה. את עדותה מחזק הפתולוג הפלסטיני מטעם משפחת המחבל שהשגיח על נתיחת הגופה.

פרופ' היס. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

לעומת זאת, בדו"ח שכתב הפתולוג פרופ' יהודה גיפס, לשעבר ראש המכון הפתולוגי באבו כביר, המתבסס על הנתונים העובדתיים בדו"ח הנתיחה קובע כי המחבל מת כתוצאה מהירי הראשוני בו נוטרל. "סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים", קבע היס בדו"ח מטעם ההגנה.

את עמדתו של היס מחזקת עדותו של פרופ' דב שמעון, כירורג לב-חזה, שניתח את בדיקת ה-CT שעברה גופת המחבל. בהתייחסו לתזוזת המחבל שגרמה לאזריה לבצע ירי לעברו, אמר ד"ר שמעון כי "יש מיתוס שאנשים מתים לא זזים. הם זזים. 40-50 אחוזים מהאנשים זזים לאחר המוות, יש להם תנועות מאוד מביכות". פרופ' היס הסכים גם כן כי תנועות הידיים שהטעו את אזריה ועוררו את חשדו כי המחבל שולח יד לעבר סכין, נבעו מרפלקס בלבד.

שאלה נוספת בה חלוקים הצדדים היא האם ירה אזריה במחבל מתוך צורך מבצעי או כפעולת נקם. התובע וייסמן טען כי לאורך כל החקירה המציא אזריה את החשש מפני מטען וירה במחבל כנקמה על כך שפצע את חברו. המח"ט אל"ם גיא חזות, המג"ד סא"ל דוד שפירא והמ"פ רס"ן תום נעמן טענו כי שמעו שאזריה טען כי המחבל "צריך למות" משום שדקר את חברו. עוד טענו כי לא הייתה אווירה של סכנה בזירה.

מנגד, ההגנה הכחישה לאורך כל הדרך ירי מתוך נקם. לדבריהם, אזריה חשש ממטען והושפע מהתדריך המבצעי בו הוזהרו החיילים מפיגוע משולב של דקירה ומטען. עוד התייחסו פרקליטי החייל, עו"ד אייל בסרגליק ועו"ד אילן כץ , למעיל אותו לבש המחבל במזג אוויר נוח, דבר שהעלה את החשש מפני חגורת נפץ. בהגנה השיבו כי נוכחים נוספים בזירה לבשו בגדים חמים כמו המחבל.

בנוסף הכחיש החייל טענה כי פעל ממניעים גזעניים. הוא סיפר כי התגורר כל חייו ברמלה שהיא עיר מעורבת וכי הוא מכבד כל אדם. על טיב אופיו של אלאור העיד הסמ"פ סגן י'  שאמר כי הוא מאמין לאלאור וציין כי הוא חייל מצטיין. בין הקצינים בכירים אשר העידו לטובת החייל: תת אלוף במילואים שמואל זכאי, האלוף במילואים דן ביטון והאלוף במילואים עוזי דיין שכיהן בעבר כסגן הרמטכ"ל וכראש המועצה לביטחון לאומי.

לדברי ההגנה, אזריה שנצפה בסרטון נינוח ואף מחייך לא חש בסכנה. הפרקליטים סיפרו כי בזירה אכן היה חשש ממשי ממטען שהתבטא בצעקות כי המחבל זז. טענות אלו חוזקו ע"י רבש"צ חברון יוני בלייכברד וכן ע"י אנשי מד"א שלא סיפקו טיפול רפואי למחבל בשל כך.

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס ועדויות נוספות במשפט אזריה

לאורך כל המשפט טוענת התביעה כי אזריה משקר בעדותו וסותר את גרסאותיו בין היתר ביחס למיקום סכין המחבל, לסיבות לירי ולתגובת המ"פ שלטענת אזריה סתר לו מיד לאחר האירוע. ההגנה מכחישה בתוקף את הדברים וטענו כי התחקיר הראשוני בוצע בזריזות ובחוס מקצועיות על פי דרישת הרמטכ"ל, עוד טענו כי המשפט זוהם ע"י התערבות של פוליטיקאים ובכירי צבא דוגמת יעלון, הרמטכ"ל דובר צה"ל לשעבר מוטי אלמוז שקבעו נחרצות כי החייל אשם עוד בטרם נפתח משפטו.

במכתב ששיגרו בתחילת השבוע לשר הביטחון אביגדור ליברמן, דרשו ממנו להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות התנהלות הבכירים בצה"ל בפרשה. בשלב מסוים במשפט אף שקלו עורכי דינו של החייל להכריז על השופטת אל"מ מיה הלר כעויינת משום שלטענתם "בחרה צד".

הכרעת הדין

בינתיים שוהה אזריה במעצר פתוח בבסיס נחשונים המהווה חלופה למעצר בית. הלוחם איננו יוצא לחופשות למעט חופשות שאושרו ע"י השופטים. אם יורשע אזריה לא יקוזזו ימי המעצר הפתוח בבסיס מעונשו, אך ייתכן כי השופטים יתחשבו בכך.

על פי פרסום באתר "ככר השבת", במקרה של הרשעה תבקש התביעה להעביר את אזריה מיידית לכלא צבאי ולא תמתין חודש נוסף עד למתן גזר הדין.

משפחת אזריה בבית המשפט. צילום: פלאש 90
משפחת אזריה בבית המשפט. צילום: פלאש 90

מחר כאמור, יכריע בית המשפט האם אזריה אשם או זכאי. בשל ההתעניינות הציבורית והתקשורתית הרבה במשפטו של אזריה המעלה חשש כי האולם יתמלא יתר על המידה וכן משיקולי אבטחה, הוחלט להעביר את הדיון שהתקיים עד כה בבית הדין הצבאי ביפו, לבית הדין לערעורים ב-"קריה" בתל אביב.

בין מאשרי ההגעה לדיון עד כה: ח"כ אורן חזן, סגנית השר ציפי חוטובלי, וסגן השר איוב קרא.

בעוד התביעה לוחצת להרשיעו וההגנה גורסת כי הוא חף מכל אשמה, לא נראה כי הסדר טיעון נמצא כעת על הפרק. ההערכות של גורמים בפרקליטות הצבאית היא כי אזריה יורשע בהריגה ולאחר מכן יתקיים שלב הטיעונים לעונש. במשפחת אזריה עדיין מתפללים לטוב.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא