משפטו של לוחם כפיר החייל אלאור אזריה נכנס לישורת האחרונה לקראת מתן פסק דין. היום (א') יגישו סנגוריו של החייל, עורכי הדין אייל בסרגליק, אילן כ”ץ, כרמית שחיבר ובן מלכא, את סיכומי ההגנה לבית הדין הצבאי ביפו.

ביום שלישי השבוע יגיעו הצדדים לדיון סיכום אחרון בעל פה, בטרם יתנו השופטים את הכרעת הדין בעוד כשבועיים. במידה ויורשע החייל דינו ייגזר בחודש הבא.

בהיום יוגשו סיכומי ההגנה במשפטו. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בהיום יוגשו סיכומי ההגנה במשפטו. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, בפורים האחרון הגיע עבד אלפתאה אלשרף לצומת 160 ופצע חייל אחד בפיגוע דקירה. לאלשרף הצטרף מחבל נוסף שחוסל מיידית. אזריה שהגיע לאבטח את הזירה לאחר מכן, ירה בראשו של אלשרף, כשזה היה שכוב על גבו ולא חמוש. תיעוד של ארגון השמאל "בצלם", שהפיץ תמונות מהאירוע, עורר את עניין הציבור בתקרית.

בסיכומיה תבקש ההגנה לזכות את אזריה מכל אשמה בהסתמך על העדויות, בין אם מההגנה ובין אם מהתביעה, שלטענתם מאמתות את גרסתו. עוד יטענו הסנגורים כי אזריה פעל כמצופה ממנו לאור סכנה החיים הממשית בזירה, ויצביעו כי האחריות למחדלים נעוצה בתפקוד לקוי של חלק מן הדרג הפיקודי. בנוסף תתייחס התהגנה לכך שהמשפט "זוהם" באמצעות התבטאויותיהם של שר הביטחון לשעבר משה יעלון והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. במקביל מתכוננת ההגנה לערעור שיוגש במידה ואזריה יורשע.

“כבר בהליך המעצר קבעו השופטים שיש לתיק הזה פנים לכאן ולכאן”, אמר סנגורו של אזריה, עו”ד בסרגליק. “לא מתקיימת העבירה בחומרה על פי מה שהתביעה מייחסת. כלומר, על פי חומר החקירות אין כאן עבירת הריגה. גם שופט בית הדין למעצרים קבע זאת בתחילת הדרך. היום אני אומר שלא מתקיימת בכלל העבירה של הריגה בתיק הזה, וזאת לאחר שמיעת כל העדויות. אנחנו נצטרך לשכנע את בית הדין, יש לנו כלים לעשות את זה ואני מקווה שזה מה שנצליח לעשות”.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

“לאחר שמנתחים את העדויות, שלושת העדים המרכזיים – המח”ט, המג”ד והמ”פ – קובעים שלא הייתה תחושת סכנה. שאר העדים נעים בין ניטרליות לבין תמיכה חד־משמעית בגרסתו של אלאור, ועדי ההגנה תומכים בעדותו. מדובר בעדים מאוד ערכיים ואני מניח שהתובע ינסה להאשים אותם במניעים שונים. אני מקווה שבסופו של דבר השכל הישר ינצח, כי הנזק שנגרם עד כה מניהול המשפט לאלאור ולצה”ל הוא בחלקו כבר בלתי הפיך. בסופו של יום התביעה תטען כי יש חשיבות גדולה לנהל את המשפט הזה כדי להראות שצה”ל הוא צבא ערכי. אנו רוצים להדגיש שהערכיות אינה רק במושג טוהר הנשק אלא גם במושגי אחוות לוחמים”, טען עו"ד כ"ץ.

“נגיש את הסיכומים שמדגישים בכל פרמטר כיצד אומתה גרסתו העקבית, הקוהרנטית והברורה של אלאור עם כל הראיות בתיק”, הוסיף בסרגליק. “עשרות עדים העידו במשפט. מרביתם תמכו בגרסתו. גם אלו שלא העידו לטובתו תמכו במרבית פרטי גרסתו. תיק זה, אשר לא היה אמור לבוא אל העולם ואשר הגיע לממדיו בשל התבטאויות הבכירים, כולל שר הביטחון לשעבר בשלב ההתחלתי בשל הסרטון, הוא תיק שבו אין מנצחים אלא רק מפסידים. הצבא, אלאור ומשפחתו שנהרסה מפסידים. ככל שבית הדין ישפוט על פי הראיות, אין אלטרנטיבה אחרת למעט זיכויו של אלאור”.

סיכומי התביעה: אזריה שיקר – יש להרשיעו

לפני כשבועיים הגיש התובע עו"ד נדב וייסמן את סיכומי התביעה בבית הדין ביפו. הסיכומים הצטברו למסמך עב כרס בן 145 עמודים בו התובע השתלח בחריפות בלוחם כפיר. בין דבריו, התובע הציג את הלוחם כממציא בדיות ועלילות שווא. "אזריה שיקר. גרסתו סותרת כל ממצא אובייקטיבי בשטח", טען התובע.

הפטריוטים דנים על דברי תובע אזריה 

וייסמן דרש להרשיע את לוחם כפיר בהריגה על חיסול המחבל. "אין דרך ליישב את גרסתו הסופית של הנאשם בשטח לבין דבריו בפועל, כפי שתוארו על ידי העדים. המחיש זאת יותר מכולם הוא הנאשם עצמו, כאשר טען שעדי התביעה שיקרו, ולא ניסה להסביר את פערי הגרסאות באי הבנה כלשהי. לכן, מתבקשת ההכרעה שמי ששיקר הוא הנאשם עצמו, ולא עדי התביעה כולם".

עוד נכתב כי "לו היה הנאשם יורה בתום לב, במצב של סכנה אמתית ומתוך כוונה להסיר סכנה, היו הצבא והחוק עומדים לצדו. אלא, שהוא ירה לעבר מחבל שנוטרל דקות ארוכות לפני הירי, כתגובה על מעשי המחבל בעבר ולא כדי להסיר סכנה עתידית, והצהיר זאת בגלוי".

"בית הדין הנכבד מתבקש לקבוע שהנאשם שיקר, גם לאור העובדה שגרסתו סותרת כל ממצא אובייקטיבי בשטח", ביקשה התביעה והוסיפה, "בית הדין הנכבד מתבקש לקבוע שהנאשם שיקר בעניין מיקום הסכין, עיתוי צעקת האזהרה, מזג האוויר וחריגת המעיל".

חזן: "לעצור את קידום השופטת של אזריה"

בתוך כך, בשבוע שעבר החליטה הוועדה לבחירת שופטים צבאיים כי השופטת במשפט אלאור אזריה אל"מ הלר, המשמשת כיום נשיאת בית הדין הצבאי ביפו תקודם לשופטת בבית הדין הצבאי לערעורים.

הלר, המשמשת כראש ההרכב במשפט אלאור אזריה, נחשבת לשופטת מוערכת, אם כי כזו הנוטה ברוב המקרים לצד התביעה.

לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על הבחירה בשתיים אחראים יו"ר הוועדה שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט אליקים רובינשטיין, הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, ראש אכ"א אלוף חגי טופולנסקי, ונציג לשכת עורכי הדין, עו"ד דב גלבוע.

אלא שיש מי שלא מרוצה מהבחירה. ח"כ אורן חזן (ליכוד) פנה הערב (מוצאי שבת) לשר הביטחון אביגדור ליברמן בדרישה לפסול את מינויה של אל״מ הלר.

חזן דורש מהשר ליברמן לחשוף את נימוקי הוועדה לבחירת שופטים צבאיים: "עננה כבדה מרחפת מעל הלגיטימיות ובעיקר עיתוי הקידום שקיבלה אל'מ הלר, ראש ההרכב במשפט אזריה, ערב ההכרעה במשפט. אי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אני קורא לשר הביטחון שעומד בראש הוועדה לבחירת שופטים צבאיים לפרסם את הנימוקים שהביאו לקידום, מדוע לא המתינו עם הקידום עד לסיום המשפט והאם הקידום של אל'מ הלר אושר פה אחד או שהיו גם מתנגדים?".

בפוסט שפרסם ח"כ חזן הוא כתב: "אני אומר את הדברים בזהירות אבל האם לנגד עינינו נרקחה עסקת 'קידום- הרשעה'? בהחלט יכול להיות שמדובר בשופטת רצינית וראויה, אבל מה בעצם משדר הקידום המשמעותי שקיבלה תוך כדי המשפט ועוד ערב ההכרעה?

"במילים אחרות, ושוב מדובר בפרשנות שלי- כנס בחייל ותזכה בקידום, תחמיר בענישה ואנו כבר נדאג לקידומך.  אסור לעבור על כך לסדר היום. גם אם המינוי היה יוצא אחרי המשפט הייתי גורס כי נודף ממנו ריח רע, שבעתיים כאשר המינוי נעשה תוך כדי המשפט".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20