16:40 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "ראיתי שהמחבל חי, שמעתי ירי ודיווחתי על ירי תקין"

"ראיתי שהמחבל חי, שמעתי ירי ודיווחתי על ירי תקין"

דיון העדויות האחרון במשפטו של לוחם כפיר נפתח הבוקר (ד'). רבש"צ חברון העיד וקבע כי בניגוד לעדות המח"ט, "לא היה כל דבר חריג בזירה"

הבוקר (ד') התחדש משפטו של לוחם כפיר, אלאור אזריה, אשר ירה במחבל שפצע לוחם אחר בתל רומיידה בחברון. המשפט נסוב סביב השאלה האם המחבל נורה למוות לאחר שלא היווה עוד סכנה. היום היו אמורות להיגבות העדויות האחרונות, כאשר על דוכן העדים יעידו רבש"צ חברון יוני בלייכברד מטעם ההגנה, והפתולוגית ד"ר הדס גיפס מטעם התביעה. עקב התמשכות הדיון נקבע יום דיונים נוסף.

יום אחרון לגביית עדויות במשפטו. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יום אחרון לגביית עדויות במשפטו. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרבש"צ: "נמנע אסון, היה שם נס גדול"

"זה היה בבוקרו של יום פורים, קיבלנו פריצה במירס על פטיש חם בחסם ג'ילבר. הגעתי לזירה ודיווחתי על שני מחבלים מנוטרלים וחייל פצוע בינוני. חסם ג'ילבר זו העמדה הכי מאוימת באיו"ש. העמדה שספגה הכי הרבה פגיעות", פתח רבש"צ חברון יוני בלייכברד את עדותו.

לדברי המח"ט בן עזרא, בלייכברד היה הראשון לעדכן על ירי חריג בזירה. "ראינו כבר מחבלים שחשבנו שהם מתים קמים ומנסים לדקור", העיד בלייכברד, "כל הזירה הייתה בלגן אחד גדול. משהו שאנחנו לא מורגלים אליו. אני לא רמטכ"ל, לא הייתי קצין, אבל הייתי בכמה זירות".

"באיזשהו שלב זיהיתי תזוזה של אחד המחבל, זה עם המעיל השחור, אני מתקן את הדיווח שיש מחבל אחד חי. היה ירי ודיווחתי ירי תקין של כוחותינו. אם היו מנהלים את הזירה בצורה הנכונה אז שום דבר ממה שקרה לא היה קורה. בצורה חד משמעית", תיאר בלייכברד.

"ראיתי אותו זז, אני זוכר שהראש היד זזה, אני לא יכול לזכור במפורט מה היו התזוזות לחלוטין. היה ברור לי שהוא חי. מחבל חי זה דבר מפחיד. זה לא נעים. מחבל שעומד למות יעשה הכל כדי לקחת איתו כמה שיותר אזרחים וחפים מפשע", הוסיף הרבש"צ.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

"הסכין לא הייתה אצל המחבל ביד, אבל לטעמי היא הייתה קרובה מאוד", טען העד,"שוב, מחבל חי זו סכנת חיים. אתה לא יודע מתי הוא יקפוץ עליך".

"חודש וחצי לפני התקרית השתתפתי באירוע של נטרול מחבל", ציין העד, "גם כשאתה יורה בו 5-6 כדורים הוא לא נופל, הוא מנסה למקסם את הפעולה שלו. אתה אף פעם לא בטוח עד שאתה רואה שהוא מת. מחבל זה דבר מפחיד". לדבריו, את אזריה הכיר רק באמצעות התקשורת "אני בא במגע עם מאות חיילים".

"התמקדנו אך ורק בטיפול הרפואי של החייל. לצבא יש פרמדיקים חובשים ותאג"ד. הם היחידים שיכולים להתעסק עם מחבלים", הדגיש הרבש"צ, "היה שם נס גדול. אם המחבל היה מתפוצץ או המחבלים היו הורגים את החיילים שנמצאים בעמדה המצב היה קטסטרופה. זה היה אירוע בקנה מידה לאומי".

"אחרי הירי אני רואה את אלאור דורך את הנשק ויורה ומדווח על ירי תקין, מדווח שהמחבל נוטרל וכל חשש מהתפוצצות מטען ירדה. ומבחינתנו האירוע נגמר בזירה", אמר בלייכברד והוסיף "מבחינתי לא היה כל דבר חריג". כשהגיע המח"ט דיווח לו יוני כי שני המחבלים לא נהרגו בו זמנית. בעדותו טען אז המח"ט: "יוני הרבש"צ לקח אותי הצידה וסיפר שתוך כדי האירוע קורה אירוע חריג מאוד, שבו החופ"ל ביצע ירי שלא קשור לאירוע עצמו לעבר המחבל".

הרבש"צ תקף את התנהלות ארגון "בצלם" ( "ארגון אנטישמי") שהסריט את האירוע ב"סרטון שמטרתו להכחיש ולקעקע את אנושיות מדינת ישראל". "קיבלתי דקירה בלב שהחוקר הציג לי סרטון בצלם. יש מצלמות של הצבא, בושה שהשתמשו בחומר של בצלם", אמר בלייכברד. "נוצר מצב שבו מחבל שבא להרוג , בא להתפוצץ על ילדים ביישוב היהודי יוצא המסכן ואילו חיילי צה"ל יוצאים יותר גרועים מנאצים".

בלייכברד תקף את דברי המ"פ תום נעמן: "לא יכול להיות שמ"פ או מג"ד יגיד טוב יש אירוע דקירה ומתייחסים רק אליו. החשיבה צריכה להיות תמיד לחומרה. בהערכות מצב בגדוד תמיד מוזכר איום הירי, איום הדקירה, איום המחבל המתאבד, איום המטענים".

"מוטב שהיה מתרכז בכישלון שלו בניהול הזירה". מ"פ רס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90
"מוטב שהיה מתרכז בכישלון שלו בניהול הזירה". מ"פ רס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90

הוא מתח ביקורת על הבלאגן ששרר בזירה, "לא קיבלתי הנחיות מאף אחד. לא רגילים לזה שיש חוסר שליטה מוחלט. לא רגילים שמג"ד מגיע יותר מ-20 דק אחרי באירוע כל כך טעון ורגיש. אני חושב שלמדינת ישראל יש אינטרס שכל מחבל ימות. לא חושב שיש מי שחולק על זה".

"זה עצוב ופוגע לקרוא שהמ"פ של אלאור קורא לתושבי חברון ציניים. תושבי חברון ראו מעל 60 פיגועים. הילדים שלי, ויש לי שמונה, מתמודדים עם אין ספור אירועים. זה אנשים שסובלים את הטרור על סף ביתם. מוטב שהמ"פ יתרכז בכישלון שלו ויפסיק להשמיץ את תושבי חברון. אנחנו לא מחפשים אקשן. יש לנו מספיק מזה. אנחנו רוצים לחזור הביתה ב-17:00 לקרוא עיתון ולנוח על הכורסה. גמרנו עם המחבלים. אין לנו כוח יותר", הוסיף בלייכברד.

עוד ציין הרבש"צ כי "המחבל, בניגוד לחברו שלבש בגדים קלילים ביותר, לבש מעיל בצבע שחור ביום חם כמו היום". בסרטון שהוצג זיהה בלייכברד את עצמו לבוש גם כן במעיל כהה. כשנשאל מדוע לא הוריד אותו השיב שמאז תקרית בציר המתפללים יש ללבוש פליז שחור בתחילת אירועים חבלניים, בין אם חם או קר.

בשלב החקירה הנגדית, סיפר העד לתובע כי ניסה להתחמק מלהעיד ואף שיקר לסנגור כי ישוב לביתו בסוף השבוע למרות שכבר חזר.  הוא נשאל ע"י התובע שהציץ בהודעות הטלפון של העד, מה חשב כשהסנגור כתב לו כי ביכולתו יכול לסייע ב"חיסול המח"ט". "שמבחינתו אני יכול לסייע בעדות שלי לאלאור", השיב העד והבהיר כי אין לו כל כוונה לפגוע במח"ט. בחילופי הודעות איים הסנגור בסרגליק כי יוציא לבלייכברד צו הבאה על מנת שיגיע להעיד. בתגובה השיב העד: "אמרתי שאני אעשה קרקס, אני אבוא ואשתוק".

בסרגליק מחה על חשיפת ההתכתבות: "לא ביקשנו לראות התכתבות של התובע עם המח"ט והמ"פ בכל עת שהיה כאן. זאת התנהגות שאינה הולמת תובע במדינת ישראל".  התובע ויסמן עקץ: "הדבר היחיד שאני יכול להגיד לך זה שהפוסל במומו פוסל". בחקירה החוזרת נשאל ע"י עו"ד כץ מה דעתו על ההודעה לחיסול המח"ט והעד השיב: "דמגוגיה מהזן הזול ביותר. אין אפילו טעם להתייחס למשפט הזה".

בלייכברד נשאל ע"י השופט מדוע לא ירה במחבל באירוע זה כפי שעשה באירועים קודמים. הוא השיב: "אני לא בא להחליף את הצבא. הייתי בטוח שבאתי דקה אחרי הפיגוע. באירוע הקודם הייתי שם לבד מול המחבל. פה היה מ"פ בזירה".

מומחי התביעה נגד מומחי ההגנה

ד"ר גיפס הוזמנה להעיד מחדש ע"י התביעה בעקבות עדותו של פרופ' יהודה היס, לשעבר ראש המכון הפתולוגי באבו-כביר, שקבע חד משמעית כי המחבל לא מת כתוצאה מהירי של אזריה, אלא כתוצאה מירי הראשוני שממנו נוטרל. מטרת עדותה היא להזים את עדותו.

ההגנה ביקשה לראות את התכתבויותיה של גיפס עם התביעה, כפי שעשה בעצמו התובע ויסמן קודם לכן. ויסמן התנגד, והשופטים דחו את הבקשה תוך נימוק כי "העד הקודם נתן את הסכמתו לעיון במסרונים וההגנה לא התנגדה לעצם העיון". לדברי גיפס "לא היה חסר חלק משמעותי מהמוח. זו כמות מאוד קטנה של רקמה שהיא חסרת משמעות מבחינתי. למישהו בשטח היא יכולה להיראות ככמות גדולה". לאור התמשכות הדיון נקבע יום נוספת לסיים את גביית עדותה של ד"ר גיפס.

"סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים", קבע היס בדו"ח שהגיע לערוץ 20 והוצג בביהמ"ש.

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס ועדויות נוספות במשפט אזריה

היס תקף את דו"ח נתיחת הגופה הרשמי, אותו כתבה ד"ר גיפס וכתב כי "לפי המקובל ברפואה משפטית חבלות לגופת מת יכולות לגרום לפצעי שפשוף, דימומים וקרעים דומים או זהים עם אותן החבלות שנגרמו בחיים". לדבריו, עדותה של גיפס לפיה יתר החבלות בגופת המחבל לא היו קטלניות – שגויה. עוד מוסיף היס כי בבדיקת הסיטי לא ניתן לקבוע מהו מסלול הירי.

המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90
המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90

את עמדתו של היס מחזקת עדותו של פרופ' דב שמעון, כירורג לב-חזה, שניתח את בדיקת ה-CT שעברה גופת המחבל וקבע כי המחבל סבל מ"חזה אוויר" (חור בריאה ודליפת אוויר מבית החזה) כתוצאה מירי הנטרול הראשוני, פציעה שגרמה למותו. הירי של אזריה, קובע פרופ' שמעון, לא גרם למותו של המחבל.

"לאחר פגיעה של שני קליעים שגורמים לנזק רקמתי נוצר מנגנון לכניסת אוויר ללב ולמוח", הסביר פרופ' שמעון. "ברור שעם כמות כזאת גדולה של אוויר אם היה בחיים אי אפשר להתקיים יותר מזמן קצר מאד. בוודאי לא 10-20 דק".

בהתייחסו לתזוזת המחבל שגרמה לאזריה לבצע ירי לעברו, אמר ד"ר שמעון כי "יש מיתוס שאנשים מתים לא זזים. הם זזים. 40-50 אחוזים מהאנשים זזים לאחר המוות, יש להם תנועות מאוד מביכות". פרופ' היס הסכים גם כן כי תנועות הידיים שהטעו את אזריה ועוררו את חשדו כי המחבל שולח יד לעבר סכין, נבעו מרפלקס בלבד.

"על סמך הנתונים מנתיחת הגופה ודימות כל גופית ובהתחשב במסקנות בחוות דעתו של פרופ' דב שמעון", מסכם פרופ' היס, "סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים. פגיעת הקליע בראש נגרמה קרוב לוודאי אחר המוות של המוח".

מחוץ לבית הדין מתקיימת הפגנה של תומכי החייל, והמשטרה נערכה לשמור על הסדר.

בפורים האחרון הגיע עבד אלפתאה אלשרף לצומת 160 ופצע חייל אחד בפיגוע דקירה. לאלשרף הצטרף מחבל נוסף שחוסל מיידית. אזריה שהגיע לאבטח את הזירה לאחר מכן, ירה בראשו של אלשרף, כשזה היה שכוב על גבו ולא חמוש. תיעוד של ארגון השמאל "בצלם", שהפיץ תמונות מהאירוע, עורר את עניין הציבור בתקרית.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג