2:57 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > "משבר הכותל" מאיים לפצל את הממשלה

"משבר הכותל" מאיים לפצל את הממשלה

ח"כ אמסלם קורא לרה"מ לבטל את המתווה "ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר". הרפורמים: "העולם יפסיקו לאהוד את ישראל"

מתווה הכותל שמציע להסדיר רחבה גם לרפורמים מסרב לרדת מהכותרות: ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת סיירה הבוקר (ג') ברחבת הכותל במטרה לבחון את הסדרי התפילה במקום ואת מתווה הכותל הממליץ להוסיף רחבה דרומית עבור רפורמים. הסיור עבר דרך רחבת הכותל המרכזית, מנהרות הכותל ודרך 'הגן הארכיאולוגי ירושלים' שם הוקמה רחבת תפילה משותפת שמשרתת יהודים אורתודוכסים וקונסרבטיביים.

העימותים המכוערים הבוקר במהלך תפילת ראש חודש ברחבת הכותל בשבוע שעבר. צילום: דני שבתאי, 0303

המתווה שאושר בממשלה בינואר האחרון, וקובע כי "נשות הכותל" לא ידרשו להתפלל ברחבת נשים ותוכשר רחבת תפילה בחלקו הדרומי של הכותל, מצפון לקשת רובינסון ומדרום לשער המוגרבים שם יתקיימו תפילות מעורבות של גברים ונשים ללא מחיצה.

אמסלם: "אם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר"

לאחר הסיור קרא יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם לראש הממשלה לבטל את "מתווה הכותל" ולחזור לסידורי התפילה שהיו נהוגים עד היום. לדבריו המהלך "ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת. העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ. ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר".

ח"כ אמסלם: אם יהיודי ארה"ב יכעסו, לא נורא. פלאש 90
ח"כ אמסלם: אם יהיודי ארה"ב יכעסו, לא נורא. פלאש 90

בתגובה להודעתו של ח"כ דוד אמסלם, יו"ר ועדת הפנים כי יש לבטל את מתווה הכותל מסר עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "ההודעה חסרת האחריות של יו"ר ועדת הפנים היא נזק אסטרטגי למדינת ישראל. הזלזול המופגן במיליוני יהודים לא רק מקפחת את זכותם של מאות אלפים אזרחים בישראל, אלא גם  מערערת על היותה של מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".

עוד אמר מנכ"ל התנועה המסורתית: "מה רוצה ח"כ אמסלם, שיהודי העולם יפסיקו לאהוד את ישראל, שיחדלו להגן עליה כמדינה יהודית? קריאתו לראש הממשלה לבטל את מתווה הכותל היא חסרת אחריות באופן קיצוני. אני מקווה שראש הממשלה, שאני יודע שמחוייב למתווה ועושה מאמצים אדירים ליישמו, ייקרא את ח"כ אמסלם, חבר מפלגתו, לסדר. בדבריו היום הוא הבאיש את ריחה של ישראל בעולם".

קלות משני הצדדים

בסיור בכותל השתתפו חברי הכנסת החברים בוועדת הפנים, ביניהם בצלאל סמוטריץ', אלעזר שטרן, מיכל רוזין, תמר זנדברג, אמיר אוחנה, יהודה גליק, יעל פארן ואורן חזן. השתתפו בסיור גם נציגים מהמשרד לשירותי דת, הרבנות הראשית, הקרן למורשת הכותל, משרד המשפטים, משרד היועץ המשפטי לממשלה, המשרד לבטחון פנים, עיריית ירושלים, הארגונים החברתיים בכנסת, עטרת כהנים, המשרד לירושלים והמורשת. ארגונים נוספים שהשתתפו היו נציגות ארגון נשות הכותל, נציגי התנועה הרפורמית, התנועה המסורתית והתנועה הקונסרבטיבית, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, נציגות ארגון קולך ועוד.

בסיור נשמעו גם קולות נוספים בניהם ח"כ יהודה גליק מהליכוד אף הוא שאמר ברחבה המשותפת: "אני מכבד כל יהודי, היכן שהוא רוצה להתפלל, כמובן שצריך לתת כבוד אחד לשני. למקום הזה מגיעים אלפי יהודים ולא יהודים מכל רחבי העולם, המקום הזה הוא מקום שלא מיועד להפגנות, מקום שהיה צריך להיות מקום מאחד. אני מצר על כל מי שמנצל את המקום הזה כדי לקדם אג'נדה לכאן ולכאן. אין אשמים יותר ואשמים פחות. יש בכל הצדדים אנשים שמנסים לנצל את המקום הזה".

הרפורמים בארץ פועלים נגד צה"ל וישראל

בדיון שנערך לאחר הסיור בוועדת הפנים של הכנסת נחשף גם דו"ח מרכז ליב"ה שקובע כי רבים מראשי הנהגת הרפורמים בישראל עומדים מאחורי פעולות דה-לגיטימציה לצה"ל ולישראל, בעיקר באמצעות ארגון השמאל הקיצוני 'רבנים לזכויות אדם', אשר למעלה מ-35% מראשי הקהילות הרפורמיות בישראל חברים בו.

לפני מספר ימים חשף ארגון ליב"ה כי מי שעמדו בראש מאבק הרפורמים בכותל הינם אנשי שמאל קיצוני. "הרבה" עידית לב שהובילה את "התפילה השוויונית" היא מנהלת מחלקה בארגון השמאל הקיצוני 'רבנים לזכויות אדם' אשר פועל ליצירת דה לגיטימציה לישראל ובן השאר היה אחד ממקורותיו של דו"ח גולדסטון. לב עצמה היתה ממובילות הפגנה בלתי חוקית של יהודים וערבים כנגד פעילות צה"ל ברצועת עזה בזמן מבצע צוק איתן.

"הרפורמים מבקשים מצד אחד הכרה כזרם לגיטימי ביהדות, ומצד שני פועלים כנגד צה"ל ומדינת ישראל. צריך להבין שהמאבק הרפורמי לשינוי הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה שזור באופן מובהק במאבק בפעולות צה"ל כנגד הטרור, וביצירת דה לגיטימציה לישראל ע"י שיתופי פעולה עם ארגוני החרם וארגונים פלסטינים עויינים", אומרים בליב"ה.

"מה להם ולכותל חוץ מלעשות פרובוקציה?"

יו"ר ש"ס ושר הפנים, אריה דרעי, תקף אתמול (ב') בחריפות את פעילות התנועה הרפורמית במסגרת שעת שאילתות במליאת הכנסת. "הכותל זה שריד בית המקדש. אנחנו מאמינים ומייחלים שיבנה בית המקדש, נקריב שם קרבנות, יהיה שם כהן גדול, יהיה לשכת הגזית. הם (הרפורמים) לא מאמינים בזה. אז מה להם ולכותל חוץ מלעשות פרובוקציה?"

דרעי. עוד הפעם... (Yonatan Sindel/Flash90)
דרעי. עוד הפעם… (Yonatan Sindel/Flash90)

"ביום כיפור העמידו ברחבה טרמפולינות עם מכונות משקה ומזון. זו היהדות שאנו רוצים? אני מוותר על היהדות הזו. אני מעדיף את המקור, לא רוצה את החיקויים. זה לא נקרא יהדות, זה לא נקרא לקרב. לא מוכן להראות שאני כביכול מקרב מישהו ולהרחיק את היהדות שנלחמו עליה אבותינו במשך אלפי שנים" אמר שר הפנים.

השר דרעי דיבר על רקע הפרובוקציה שעוררו הרפורמים בשבוע שעבר ברחבת הכותל. כזכור, לפני שבוע פרצו נשות הכותל ומספר ארגונים רפורמיים לרחבת הכותל כשהם נושאים ספרי תורה, זאת במסגרת תפילת ראש חודש. הכניסה הייתה בניגוד להסדר המקובל במקום ועוררה סערה בממשלה.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר