12:41 24/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מרכז "מינרבה" מממן מלגות לארגוני שמאל קיצוני

מרכז "מינרבה" מממן מלגות לארגוני שמאל קיצוני

חשיפת ארגון לביא: "מרכז מינרבה לזכויות אדם" מממן מלגות עבור המתנדבים בארגונים אנטי ישראלים, זאת בניגוד לטענות האוניברסיטה העברית

תגובת האוניברסיטה העברית להוראת סגנית שר החוץ לעצור את תמיכת משרד החוץ ב-"מרכז מינרבה לזכויות אדם" על רקע שיתוף הפעולה של המרכז עם ארגונים אנטי ישראלים, היתה כי "המרכז אינו מעניק תמיכה לארגונים או לממשלה". מבדיקת ארגון "לביא", עולה כי תגובת האוניברסיטה לא מדוייקת בלשון המעטה.

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר מסביר מדוע הוא תומך בהשתתפות בדיון נגד ישראל, מתוך "הפטריוטים"

תגובת האוניברסיטה העברית להחלטת חוטובלי היתה: "מרכז מינרבה לזכויות אדם הוא גוף אקדמי לא פוליטי, שנהנה ממוניטין בינלאומי, הפועל במסגרת האוניברסיטה העברית ומעודד הוראה ומחקר בתחום זכויות האדם. במסגרת הפעילות שלו חושף המרכז את הסטודנטים לעמדותיהם של ארגוני זכויות אדם שונים, כמו גם לעמדותיהם של גופי ממשלה רלוונטים, אך אינו מעניק תמיכה לארגונים או לממשלה".

לפי פרסום ארגון "לביא", מרכז מינרבה דווקא מעניק תמיכה רחבה לארגון בצלם ולארגונים אנטי ישראלים נוספים, ובין השאר באמצעות תשלום מלגות הפטורות ממס לסטודנטים הפעילים בארגון בצלם ובארגונים רדיקאליים נוספים. ובהודעות רשמיות של מרכז מינרבה אף נכתב כי ארגונים רבים שאיתם עובדת התכנית "הביעו סיפוק רב מהתנדבות עמיתי התכנית, וטענו כי תרומתם לארגון הייתה ברמה גבוהה ביותר".

עיון ברשימת הארגונים המשתתפים בתוכנית יביא למסקנה שמנהלי התכנית לעמיתי זכויות האדם של מרכז מינרבה סבורים שארגוני זכויות אדם מהצד הימני של המפה הפוליטית לא ראויים להשתתף בתכנית מטעם האונ' העברית בירושלים, וכי ארגונים כמו ארגון בצלם המופיע במועצת הביטחון של האו"ם בקריאה לפעולה כנגד ישראל הינם ארגונים ראויים לתמיכת האוניברסיטה העברית וכספי הציבור.

באתר האוניברסיטה העברית מוצג הארגון במילילם הבאות: "מרכז מינרבה לזכויות האדם באוניברסיטה העברית הוא מהמרכזים הבולטים בנוף האקדמי הישראלי, המסורים לקידום המחקר והחינוך לזכויות האדם. המרכז יוזם פרויקטים רבים המבקשים לקדם את המחקר ורמת השיח בין אקדמאים, גורמי ממשל, וחברה אזרחית סביב שלל דילמות מקומיות וגלובליות הנוגעות לזכויות אדם. כמו כן המרכז משקיע ועוסק רבות בקידום סטודנטים בולטים מהאוניברסיטה העברית בכדי לפתחם כמנהיגים לשינוי חברתי".

לפי שעה שמו של משרד החוץ טרם הוסר מרשימת תומכי המרכז.

מלגה או תשלום ועבירות מס?

מלבד זאת, התנהלותו הכספית של מרכז מנרבה מעלה חשש לתשלום שכר לפעילי הארגונים ללא תשלום מס. משום, שכדי לקבל את המלגה של מרכז מינרבה בסך 9,000 ש"ח, הסטודנטים חייבים 'להתנדב' בארגונים שהוזכרו לעיל, כפי שניתן להיווכח מהודעתו הרשמית של מרכז מינרבה לקראת שנת הלימודים הנוכחית (התשע"ז), בה נכתב כי: "התמחות בהיקף 8 שעות שבועיות במהלך כל שנת הלימודים, בארגון זכויות אדם באישור ופיקוח מרכז מינרבה לזכויות האדם, ההתמחות מהווה תנאי לקבלת המלגה".

בהתאם לסעיף 9(29) לפקודת המס, מלגה פטורת מס הינה: "מלגה שניתנת לסטודנט או לחוקר בתקופת לימודיו במוסד לימוד ומחקר" הינה מההכנסות הפטורות ממס המפורטות בסעיף זה. אולם שכר הניתן בהתאם לתמורה איננו פטור ממס, ולפיכך הגדרת התשלום לסטודנטים עבור פעילות של 8 שעות שבועיות בארגון בצלם ובארגונים נוספים כ'מלגה' מעלה חשד לעבירת מס. ובשל כך הגיש עו"ד דורון ניר צבי תלונה מפורטת לרשות המסים בגין התנהלות מרכז מינרבה שבחסות האוניברסיטה העברית.

מממן מלגות להתנדבות בארגונים אנטי ישראלים. מרכז מינרבה לזכויות אדם. אתר האוניברסיטה העברית
מממן מלגות להתנדבות בארגונים אנטי ישראלים. מרכז מינרבה לזכויות אדם. אתר האוניברסיטה העברית

ארגון לביא ביקש מרשויות המס לבחון גם את הקשר של ארגון שתי"ל המפעיל תכנית דומה במיוחד, ומעניק מלגות בתמורה לפעילויות כגון: "מחקר, דוברות, כתיבת דפי עמדה, ריכוז פרויקטים ועבודת שטח, תפקידי הדרכה והנחיה", מלגה עבוד עבודה זו הינה תשלום לכל דבר ועניין ומחויב במס הכנסה וביטוח לאומי, ואיננו יכול להחשב כמלגה.

בראש התכנית של מרכז מינרבה ל'זכויות האדם' עומדת פרו' דפנה גולן ממייסדות ארגון בצלם, ופעילותו הענפה של מרכז מינרבה בשנים האחרונות מתאפשרת תודות לתרומתם הנדיבה של קרנות כגון "הקרן החדשה לישראל" ו-"קרן פורד". אין כל צורך שפעילותו הענפה של מרכז מינרבה תמומן בכספי הציבור הישראלי.

"התעלמות מזכויות האדם של היהודים"

על רקע שיתוף הפעולה של "מרכז מינרבה לזכויות אדם" עם שורה של ארגונים אנטי ישראלים הנחתה סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, את משרד החוץ להשעות את הקשר עם מינרבה, הפועל בחסות האוניברסיטה העברית. הארגון פועל בין היתר עם הארגונים האנטי ישראלים הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל, גישה, בצלם, המוקד להגנת הפרט, במקום, עמק שווה ועוד.

להסיר את התמיכה בארגון. חוטובלי. פלאש 90
להסיר את התמיכה בארגון. חוטובלי. פלאש 90

"לארגונים אלה רקורד של התעלמות מזכויות האדם של היהודים" אמרה חוטובלי "רובם מעורבים בפעילות אנטי ישראלית ומשרד החוץ לא ישתף פעולה עם ארגונים המכפישים את ישראל מעל כל במה אפשרית" אמרה סגנית שר החוץ.

ההוראה של חוטובלי הגיעה בעקבות פנייה ששלח לה יומיים לפני כן עו"ד אביחי בוארון, מטעם ארגון לביא, בבקשה להסיר את תמיכת משרד החוץ ממרכז מינרבה המממן פעילות בארגון בצלם ובארגונים דומים הפועלים כנגד יחסי החוץ של מדינת ישראל.

סגנית שר החוץ חוטובלי גם דרשה להסיר באופן מיידי את שמו של משרד החוץ הישראלי מהאתר של מינרבה שציין את המשרד כאחד מתומכיו: "משרד החוץ מעולם לא מימן את הארגון הזה, שבמסווה של פעילות אקדמית, מקדם אג'נדה פוליטית בשיתוף פעולה עם ארגונים רדיקליים".

מארגון לביא נמסר: "החלטתה של סגנית שר החוץ הגב' חוטובלי להשעות את תקציב משרד החוץ ממרכז מינרבה ראויה ומתבקשת, אנו מקווים שגם האונ' העברית תפסיק להעניק מכספי הציבור למרכז מינרבה שמממן פעילות בארגון בצלם וארגונים דומים, משום שאין כל הצדקה לממן בכספי הציבור את ארגון בצלם הפועל כנגד יחסי החוץ של מדינת ישראל. כמו כן, אנו מצפים שרשויות המס יבצעו בדיקה מקיפה אודות התנהלות מרכז מינרבה וארגון שתי"ל המעניקים מלגות פטורות ממס עבור 'התנדבות' בארגונים פוליטיים".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ניידת משטרה, אילוסטרציה. צילום: רפאל חיון

שוטר נעצר בחשד שנהג בשכרות

השוטר עוכב לבדיקת "ינשוף" ולאור ממצאיה רישיונו נשלל במקום, ונפתח נגדו הליך של הוצאה לחופשה כפויה