"מפלגת לא תעביר את החוק של שקד במתכונתו נוכחית. לא ניתן יד לפגיעה בבית המשפט העליון", כך אמר היום (ש') ח"כ () באירוע 'שבתרבות' במודיעין על הצעת החוק שמשנה את הרוב הנדרש בוועדה למינוי שופטים.

מפלגתו תתנגד לחוק של שקד. ח"כ אלי ככהן מכולנו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
מפלגתו תתנגד לחוק של שקד. ח"כ אלי ככהן מכולנו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר האוצר הצהיר בעבר כי הוא מתנגד לשינויים במערכת המשפט. ההסכם הקואליציוני מקנה למפלגת "כולנו" שבראשותו, זכות וטו על חוקים המאפשרים להתגבר על פסיקות בג"צ ולשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. יחד עם זאת, הצעה זו אינה דורשת את שינוי הרכב הוועדה.

על פי ההצעה, אותה הגיש ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) החבר בוועדה למינוי שופטים, שופטי העליון ייבחרו ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד כפי שנעשה היום.

גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) מתחה ביקורת במהלך אירוע "שבתרבות" במבשרת ציון על הסערה סביב מינוי שופטי העליון וסביב תאגיד השידור. "הסיפור הוא לא ונאור אלא השקפת עולם שהבית היהודי מוביל והליכוד נגרר אחריו", אמרה שרת המשפטים לשעבר.

"הם רוצים להגיע למצב שלא יהיה מי שיעצור אותם. אלה לא שני סיפורים שונים התקשורת ובתי המשפט – זה חלק מתוך מהלך ענק. זה לא עניין טכני של כסף לתאגיד או הרכב ועדת השופטים. התפקיד שלנו באופוזיציה זה לחשוף את המהלך הזה", הוסיפה לבני.

נשיאת העליון נגד שרת המשפטים

נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת מרים נאור, שלחה בחמישי מכתב חריף לשרת המשפטים שקד, ובו מתחה ביקורת על הצעת החוק הפרטית של אילטוב, הזוכה לתמיכת השרה.

"הצעת החוק היא אומנם הצעת חוק פרטית,  אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה נאור לשקד.

 דיקטטורת בג"ץ. מתוך 'הפטריוטים' 3.11.16

לדברי נאור, הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי בו צפויים להתמנות ארבעה שופטים חדשים, "מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסויימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה".

את מכתבה הגישה נאור בתמיכת שופטי העליון סלים ג'ובראן והמשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין החברים בוועדה למינוי שופטים. היא ציינה כי אין בכוונתה ובכוונת עמיתיה להמשיך "בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשרויות" וכי כל שופט יפעל עפ"י שיקול דעתו ובהתאם לחוק.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.