קבוצת מפגינים מהשמאל הקיצוני הגיעו לקראת מוצאי השבת לבית הכנסת בו מתפלל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והפריעו לו לומר קדיש על אמו שנפטרה לפני כחודש.

על פי עדות אחד הגבאים, הגיע למקום צלם עוד בשבת בכדי לצלם את היועמ"ש. מנדלבליט תכנן לומר קדיש בסוף "ברכת הלבנה" שמתקיימת מחוץ לבית הכנסת אלא שאז החלו הפורעים לקלל. אחת המפגינות צעקה "הדתה זה כאן", "אז הפרענו לכם, מה קרה". למקום הוזעקו שתי ניידות משטרה שנועדו לחצוץ בין המפגינים למתפללים.

המפגינים בפתח תקוה
המפגינים בפתח תקוה

 

מנדלבליט עזב את המקום ברכב לאחר שאשתו הגיע לאסוף אותו.

שרת המשפטים איילת שקד תקפה את הפורעים: "כשאתם מגלים שבשם חופש הביטוי אתם מונעים מיהודי לומר קדיש על אמא שלו – זו כבר לא דמוקרטיה. זו בריונות אלימה".

משה כהן, דובר משרד המשפטים מסר בתגובה: "מדובר בהתנהגות הראויה לכל גינוי. ממש בושה וחרפה. אלה אנשים קיצוניים שמפיצים הסתה ושקרים, ואין להם שום מעצורים. נחצים פה קוים אדומים".

גם בשמאל גינו את ההתקפה על היועמ"ש. אלדד יניב מסר: "מי שעשו זאת לא קשורים בשום דרך אלינו ולמאבקנו".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מסר: "‏מזועזע מאטימות מפגינים חסרי רגישות שהפריעו ליועץ המשפטי בבואו להתפלל בבית הכנסת ולאמר קדיש על אמו ז"ל. מעשה חסר אנושיות. גם לחירות ההפגנה הקדושה בדמוקרטיה הישראלית יש גבולות שאין לפרוץ".

מנגד, ח"כ אילן גילאון בחר להאשים את הימין: "האנשים שעשו זאת לדעתי אנשי ימין שבאו לחבל במחאה הצודקת כנגד השחיתות של נתניהו וממשלתו. אני מגנה את ההפגנה בבית הכנסת ומעביר מסר ברור: המאבק שלנו הוא נגד נתניהו וממשלתו המושחתת אך יש גבולות ברורים ואסור לחצות אותם".

חברי עמותת "זכות הצעקה" שהפגינו מול בית הכנסת של היועמ"ש: "מותר לנו להפגין ולהביע את דעתנו. אף אחד מאיתנו לא נכנס לבית הכנסת או צעק לעבר מנדלבליט קריאות הקשורות באבלו. מכונת התעמולה של נתניהו ומנדלבליט ממשיכה לייצר שקרים – זה לא ירתיע אותנו".
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי