יוצרים ואמנים יוצאים במחאה נגד תאטרון "" שיופיעו בעוד כשבועיים בהיכל התרבות בקרית ארבע. בראיון בתכנית "" עם מבטיחה מנכ"לית "הבימה" כי ההופעה תתקיים כמתוכנן.

ראיונות סביב לחץ לבטל את הופעת "הבימה" בקרית ארבע. מתוך התכנית "לפני כולם"

, אחד מהבמאים שיוצאים נגד "הבימה" וקוראים לבטל את ההופעה מסביר את עמדתו "אני לא מתרעם, אני מנסה להביע כאן עמדה של שמירת חוק. שום מדינה לא יכולה לחייב שום מוסד אומנות לפעול מחוץ לגבולות המדינה. היא מחוץ לגבולות המדינה, עד היום השטח הזה לא סופח למדינת ישראל, הוא לא שייך למדינת ישראל והוא מחוץ למדינת ישראל בקיצור".

עוד אומר סובול "עמדת השרה היא התחכמות משום שהיא אומרת שיש שם 500 אלף אזרחים ישראלים. גם בלוס אנג'לס ובניו יורק יש עשרות אלפי אזרחים ישראלים ואי אפשר לחייב את הבימה להציג בלוס אנג'לס או בניו יורק כי יש שם עשרות אלפי ישראלים".

ומתעקש: "מנסים להשתמש בגופי תרבות כדי לחזק אג'נדה פוליטית מסויימת שעליה יש ויכוח פוליטי בארץ".

"שרת התרבות משתמשת באמצעים אלימים"

שרון גל מנסה להביא את סובול למהות העניין ושואל אותו "להגיד שזה לא חוקי זה לכסות על המניע הפוליטי שלך שאתה רוצה למנוע מהם תרבות משום שהם גרים בקרית ארבע וזה לא מוצא חן בעיניך שגרים שם יהודים".

"הלחץ הפוליטי מגיע מכיוון השרה והממשלה שמנסה להטיל סנקציות על גופי תרבות שלא ישרתו את האג'נדה הפוליטית שלה" עונה הבמאי. "היא במקרה עכשיו שרת התרבות, גם היא יום אחד תתחלף. כל שר תרבות יבוא ויכפה את האג'נדה הפוליטית שלו?"

"אני חושב שאסור להשתמש במוסדות התרבות בישראל כדי לשמש קו תרבות כזה או אחר. גם באריאל זה לא בסדר. רמת הגולן סופחה לישראל באופן רשמי ולכן זה עניין אחר לחלוטין".

ההצגה שתעלה בקרית ארבע

"ברגע שתספח את יהודה ושומרון לא יהיה לי איתך ויכוח על הנושא הזה. זה כמו שאין לי איתך ויכוח על כך שיופיעו מוסדות תרבות במזרח ירושלים".

"מה שלא מוצא חן בעיני זה ששרת התרבות משתמשת באמצעים אלימים כדי להפעיל לחץ על מוסדות תרבות, לשרת את האג'נדה הפוליטית שלה. היא יכולה להפיץ את האג'נדה הפוליטית שלה בכל מני דרכים היא לא רשאית לאיים על מוסדות תרבות שהיא תיגרע שליש מהתקציב שלהם אם הם לא יסכימו לעשות מעשה שבעיניהם הוא בלתי חוקי".

"התאטרון הלאומי מחוייב להופיע גם בקרית ארבע"

מנכ"לית הבימה לא מתרגשת מהמחאה של אנשי השמאל נגד התאטרון:

"לא חשבנו שזה יעורר כל כך הרבה רעש וגלים. אנחנו כבר מופיעים כמה שנים גם באריאל וגם במעלה אדומים, רק לפני חודש חגגנו עם מעלה אדומים שנה להיכל התרבות שלהם. אנחנו לא נבהלים. באופן כללי אנחנו לא רוצים שיחרימו אותנו אז אנחנו בהחלט… לא נכנסים לדבר הזה" אומרת פרידמן.

לשאלה עד כמה זה קשור למבחני התמיכה התקציבית ענתה המנכ"לית: "ממש לא קשור. מנהלי בקרית ארבע היו בהצגת "" וההצגה מצאה חן בעיניהם, יצרו איתנו קשר, קנו את ההצגה, ממש הליך רגיל".

עוד אומרת פרידמן על הלחץ ועל אמירותיו של סובול: "אנחנו נחיה גם עם מה שהם אומרים. יהושע סובול גם עומד לכתוב להבימה שני מחזות, וזה בסדר אנחנו מקבלים את כל הדעות מכאן ומכאן. כל אחד יש לו את הדעה הפרטית הפוליטית שלו".

"תיאטרון הבימה בתור התאטרון הלאומי מחוייב באג'נדה שלו להופיע גם בקרית ארבע, בערד, מעלה אדומים וקרית שמונה" מבטיחה המנכ"לית.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא