18:48 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מנדלבליט: "שלטון החוק אינו שלטון היועמ"ש"

מנדלבליט: "שלטון החוק אינו שלטון היועמ"ש"

היועץ המשפטי אמר כי "תפקידו של הייעוץ המשפטי הוא להעמיד כלים משפטיים בידי מקבלי ההחלטות, לשם הגשמת מדיניות הממשלה בגבולות החוק"

סוף שלטון היועמ"שים? היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נאם הבוקר (ד') בוועידת "כלכליסט" בת"א והגדיר כיצד הוא רואה את יחסי היועץ המשפטי מול הדרג המדיני: "כמתבונן מבפנים על תפקיד היועץ, ומהיכרות מעמיקה אף יותר של מערכת האכיפה והייעוץ אשר בראשה אני עומד, אני מרגיש בטוח יותר לשוב על אמירותיי ערב כניסתי לתפקיד, על-פיהן שלטון החוק אין משמעו שלטונו של היועץ המשפטי".

הפטריוטים מגיבים לאמירה של היועמ"ש מנדלבליט

על פי הפרסום בערוץ 7, מנדלבליט הדגיש כי בעיניו הדרג המדיני הוא הדרג הנבחר, והוא בעל הסמכות לקביעת מדיניות הממשלה. על אף נטיית הפוליטיקאים לטפול את האשמה על היועצים ועל בתי המשפט, מנדלבליט הבהיר כי עם הסמכות באה גם האחריות לאכיפה וביצוע ההחלטות. "תפקידו של הייעוץ המשפטי לממשלה הוא להעמיד כלים משפטיים בידי מקבלי ההחלטות, לשם הגשמת מדיניות הממשלה, בגבולות החוק".

מנדלבליט הסביר כי הייעוץ המשפטי לממשלה נדרש לנתח מבחינה משפטית את הפעולות המתבקשות, להציג בפני הדרג המדיני את הסיכונים הכרוכים בהן, ולהותיר לדרג המדיני את ההכרעה בתוך מתחם הפעולות החוקיות. עם זאת, הוא הדגיש כי "במקרים שבהם קיימת מניעה משפטית מלנקוט בפעולה מבוקשת, עלינו לומר זאת בקול רם וברור, ובצד זאת, לנסות יחד עם הדרג המדיני למצוא פתרונות חלופיים שעומדים בדרישות החוק".

כמו כן, ד"ר מנדלבליט הזכיר כי תפיסת התפקיד של היועמ"ש לא הומצאה על ידו. לדבריו היא נכתבה לפני שנים רבות בדו"ח הוועדה בראשות הנשיא בדימוס שמגר. לדבריו, היא "אף התחזקה ונשארה איתנה לאורך המחצית הראשונה של שנתי הראשונה בתפקיד, ולא היססתי להכריע בסוגיות לא פשוטות, הכל לפי הבנתי את המצב המשפטי העומד מול עיני".

בסיום דבריו, ניצל מנדלבליט את הבמה על מנת לאחל לנשיא לשעבר פרס החלמה מהירה: "אבקש לנצל במה זו ולשלוח בשם כולנו איחולי החלמה מלאה ומהירה לנשיאנו התשיעי מר שמעון פרס", אמר היועמ"ש. "אני מאחל לכולכם שנה טובה ופורייה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

תמימי מפוקסלת

מזעזע: פלסטיניות סוטרות ומכות קצין וחייל צה"ל

נערות פלסטיניות תועדו מכות חיילים בפניהם בעוד אלה אינם מגיבים. גורם צבאי מאשר שמדובר בבנות משפחת תמימי הידועה בהתפרעויות חוזרות ונשנות